През един дълъг уикенд в първата половина на септември се върнахме на любимото Деветашко плато, за да затвърдим натрупаните през пролетта впечатления и да ги обогатим с нови. Бяхме гости на Билкарската къща в село Горско Сливово. Или всъщност, не, не бяхме гости, сякаш си бяхме вкъщи. Нейните домакини Мариела и Мишо, които до този момент не познавахме, ни посрещнаха като свои близки хора, а приятната обстановка в къщата и край нея, както и страхотното приключение в Бонинската пещера, направиха престоя ни там незабравим.
Село Горско Сливово се намира на 49 километра източно от областния център Ловеч, на 12 южно от общинския център Летница и на 13 километра село Крушуна, най-популярното в района заради Крушунските водопади.
Билкарската къща е разположена на главната улица в селото, недалеч от централния площад. Някога тя е била на местния билкар, оттам и името. Първите си гости приема на 3 март 2012 г. Билкарската къща е получила рейтинг 9.9 (от 10) в портала Booking.com, което според терминологията на този сайт е „изключително“.
Храната
Вкусната храна в Билкарската къща е нещо наистина специално. Дали защото е домашнo приготвена с пресен зарзават от градината, отгледан без химия, или пък защото печеното свинско в старата печка се получава перфектно, не знам. Просто, споделям впечатления. И не, не беше гурме, а изцяло българска традиционна кухня.
Пристигнахме вечерта на смрачаване. Бяхме посрещнати със селски хляб с квас и декорация и с аромат на домашна шарена сол. Така миришеше шарената сол, която баба ми правеше преди време. Баба ѝ викаше „миризлива сол“, много точно.
Настанихме се и се събрахме около трапезата в много приятна компания. Вечерното меню включваше кьопоолу с дъх на прясно изпечени чушки, свежа шопска салата, крехък задушен джолан, боб с лапад и коприва на гърне, домашна торта. Всичко беше много вкусно.
На сутринта закусихме с топли питки със сирене и масло, наръсени с ароматна чубрица. Пихме уханен чай с прясно набрани билки и домашен пчелен мед. Много обичам чай, а този беше сред най-ароматните, които съм пила.
След закуска се отправихме към Бонинската пещера на лов за приключения и яки впечатления. Вечерта отново трапезата ни събра с още много вкусни блюда. Хапнахме доматена салата, разядка с чушки, домашен заек с бекон и плънка, картофено пюре, уж просто, а така апетитно, сладкиш с целувка и плодова плънка.
Следващия ден започнахме с баница, кисело мляко и пак този невероятно ароматен чай от пресни билки.
Къщата
Билкарската къща е типична стара селска къща, добре направена и поддържана. Тя не е от модерните съвременни къщи с уж възрожденска архитектура. Напротив, тя пази стария си дух и стил и видимо е обновена с много любов. Всичко беше пипнато, старателно планирано и добре премерено.
Къщата разполага с 4 двойни и една тройна стая. По думите на нейните домакини Мариела и Мишо, тя е подходяща за резервации на групи от 8 човека, максимум до 11. Стаите са много приятни с интериор на обикновена селска къща, в същото време си имат всички удобства. Те са разположени на два етажа.
И трите стаи на горния етаж, където ние се помещавахме, бяха с различен цветови акцент – червена, жълта и розова. Ние спахме в розовата. Във всяка стая имаше старинни предмети, част от декорацията. Аз лично там се чувствах не като в хотел или къща за гости. Бях си вкъщи.
През двете вечери, които прекарахме там спах много добре. Дори фитнес часовникът ми беше на това мнение, предвид точките, които беше дал за качество на съня. Но това не е учудващо – въздухът беше чист, нямаше дразнещи градски шумове, леглата бяха много удобни.
Дворът
Накрая ще спомена накратко за страхотно подредения обширен двор с цветя, много билки и кътчета с разнообразни сукуленти. В единия му ъгъл беше разположен сравнително голям басейн с два дървени шезлонга, ръчно направени от палети.
До басейна на близките дръвчета висеше хамак, на който не пропуснах да полегна. На отсрещния ъгъл под ореха се помещаваше голяма маса за дневни сбирки. Имаше си и огнище за топли разговори в студено време. Всичко в този двор изглеждаше толкова непринудено и в същото време добре направено.
Много ми хареса всичко там.
За резервации и повече информация
Резервации може да направите чрез Booking.com, чрез контакт-формата в сайта на Билкарската къща и по телефон. Основната услуга е нощувка със закуска, като опция се предлага и вечеря.
Допълнителни преживявания
Освен вкусна храна и настаняване, домакините на Билкарската къща могат да ви предложат още:
- посещение на Бонинската пещера (в подходящо време), Мишо е спелеолог и пещерен водач, в тази статия може да се запознаете подробно с приключението;
- дегустация на вино в село Върбовка.
Забележителности наоколо, които да посетите
Както съм споделяла и друг път, на Деветашкото плато може да прекарате не един, а поне няколко интересни дни, през всеки от които да имате интересни впечатления. Нещо повече, хората от сдружение „Деветашко плато“ усилено работят за поддръжка и облагородяване на многото забележителности в района. Вижте статията ми за Деветашкото плато, която обобщава интересните забележителности и активности там.
Тази статия е от поредицата „Популяризиране на туризма в Северна България” – проект, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.