Тази неделя решихме да си направим поредната разходка до Витоша. Разходка по добре познат, но малко позабравен (за нас) маршрут – от Бояна до Боянския водопад. Отдавна не бяхме ходили натам, а и случайно попаднахме по интернет на оскъдна информация за някакъв малък, но красив водопад по Боянската река – Зверчето, който искахме да видим. Не знаехме в коя точно част на реката се намира този водопад и как се стига до него. Но бяхме наясно, че се намира някъде по пътеката за Бояна до едноименния водопад.
И така – тръгнахме към Бояна, оставихме колата в горната част на квартала, където започват пътеките нагоре към Боянския водопад на Витоша.
Пътеките към Боянския водопад
Отправна точка за Боянския водопад е столичния квартал Бояна и по-точно горния край на квартала, където започват витошките пътеки.
Пътеките нагоре към водопада са две: едната е по-дълга, но по-лесна за ходене, тъй като не е толкова стръмна. По нея се върви около час и половина до Боянския водопад. Другата е по-кратка, но по нея се върви по-трудно, защото на места е доста стръмна. Освен това, по нея има тесни и хлъзгави участъци. По тази пътека се върви около един час до водопада. И двете пътеки започват от Бояна, но не след дълго се разделят. До мястото, на което се разделят има маркировка и указателни табелки. След това по трудната пътека такива указания липсват, но не е сложно за ориентация – върви се почти успоредно на Боянската река. На места тази пътека се разделя на няколко пътечки, но те винаги се събират и всички водят до Боянския водопад.
Боянският водопад е най-високият водопад във Витоша. Висок е около 40 метра, а водите му падат от доста релефен скален венец (между другото, в много статии го споменават като „андезитния скален венец“. На мен не ми беше ясно какъв пък ще да е този тип скален венец, затова си направих труда да проверя – андезит е вид вулканична скала. Явно скалата под водите на Боянския водопад е именно такава).
Нашата разходка до Боянския водопад и обратно
Ние решихме без много мотаене първо да стигнем до Боянския водопад, да постоим на хлад под пръските му, а след това по пътя наобратно на спокойствие да се оглеждаме и за други водопади по реката.
Стигнахме водопада по план за около час. А там около него имаше толкова много хора, че едвам си намерихме хубаво място в подножието му.
Постояхме, поснимахме, понамокрихме се и тръгнахме на обратно по същия път. Където пътеката и теренът позволяваха, слизахме възможно най-близо до реката. И така като се започна – снимахме водопад след водопад. Имаше някои по-малки водоскоци, но имаше и по-височки.
Снимките по-долу са на водопадите по Боянската река, като се започне от най-близкия до Боянския водопад и се стигне до последния – този в близост до Бояна.
И доколкото успявам да се ориентирам по снимката в strannik.bg, най-вероятно този последния водопад е онзи, който търсехме – Зверчето. Кой знае? Някаква по-достоверна информация за такъв водопад не намерих. Няма го нито в официалния сайт на Национален парк Витоша, нито в туристическата карта на Витоша, която имаме като пътеводител. Гугъл също няма мнение по въпроса. Информацията в интернет за водопада е противоречива – различни координати, оскъдно описание.
Все пак със или без Зверчето, разходката на Витоша от Бояна до Боянския водопад е много приятна и разтоварваща. Малко по-тежка от разходка в парка, но не чак толкова трудна. Разходка за един неделен следобед.
Други маршрути до Боянския водопад
До Боянския водопад може да се стигне и по две други пътеки, идващи от по-високите части на Витоша. Едната пътека тръгва от Копитото и се изминава за около час. Другата пътека започва от Златните мостове и се изминава за около един час и половина. Тези две пътеки се събират в гората над водопада. По тях се стига първо до горната част на Боянския водопад, а после – по стръмна и тясна пътека до подножието му.
И още
В няколко статии прочетох, че при пълноводие и в ясно време Боянският водопад може да бъде видян от центъра на София като сребърна нишка в средата на витошкия склон. Аз, все още нямам лични впечатления от това, но се надявам скоро да го видя и аз.
В прекрасната книга на Фани Попова-Мутафова „Боянският майстор“, Боянският водопад се споменава на няколко пъти като любимо място за отмора на Калоян – севастократор на Средец в средата на 13-ти век по времето на Второто българско царство.
da,tova na poslednata snimka e vodopad “Zvercheto““. predi vreme dori imashe malka tabela s imeto otstrani. chudesno miasto!
Водопада може да бъде видя през по-голяма част от година от София от Красно село и всички западни райони на града.
През цялата година ли е пълноводен?
Боянският водопад е активен целогодишно, но е най-пълноводен през пролетта. Напоследък е доста сушаво и може сега да не е толкова красив и внушителен.
Страхотно статия, благодаря !
Прекрасно описание!
Благодаря!
Сега, края на Април, водопада се вижда добре от Красно село, Борово и Павлово – най добре преди обяд, когато слънцето го огрява.
Пламен, благодаря много за отзива и споделената актуална информация за Боянския водопад!
не разбрах,как да тръгна по тази пътека за 1ч 30мин,която по не е стръмна,да не ги объркам,има ли ляво или дясно