До панорамния връх Шильоко и стария Пенкьовски манастир

Април. Неделя. Цветница. Село Пенкьовци. Обзорно бѝло. Връх Шильоко. Стар манастир.

Това беше кратката версия на статията. А сега и по-дългата 🙂 .

Връх Шильоко, Пенкьовска планина, птичи поглед
Връх Шильоко, Пенкьовска планина, птичи поглед

Беше първият истински топъл ден за тази година. Бяхме си го определили като ден за активен туризъм, гледки и разтоварване. Започнахме го с изкачване на обзорния връх Шильоко (Шилека) по най-новата туристическа пътека, маркирана и разчистена от Трънското туристическо дружество. Обогатихме го с посещение до старинния Пенкьовски манастир. Точка сложихме при Пещерския водопад, за който вече ви разказах, но беше важно своевременно да разглася, че в тези дни водопадът работи 🙂 .

По-долу ще опиша маршрута до връх Шильоко. Ще кажа няколко думи и за Пенкьовския манастир.

Четири години по-късно се разходихме отново до връх Шильоко. Маршрутът, разбира се, си беше същият, сезонът, не се разбира, но си беше същият – пролет, различното беше, че не бяхме сами, а част от масово изкачване на върха, под вещата организация на Трънското туристическо дружество. В резултат на второто ни посещение на връх Шильоко актуализирах тази статия, като допълних текста на места, добавих нови снимки, а също и таблица с параметри на маршрута и GPS трак.

Изкачване на връх Шильоко

Начало на маршрута

Отправна точка е центърът на село Пенкьовци. То се намира на около 92 километра западно от София, които се изминават за около час и 40 минути.

Селото е доста дълго. Връх Шильоко се извисява над началните къщи на селото, така че пътеката към него е долу-горе в противоположна посока на тази, от която сте дошли. Това го казвам за най-обща ориентация.

Влизате в селото, стигате до мегдана, продължавате още малко, минавате моста и точно след него започва пътеката към връх Шильоко. Има указателна табелка. Там край нея е удобно да оставите колата – място има за няколко коли.

Начало на пътеката: 42.604356, 22.621814.

Особености

Според табелката, върхът се изкачва за около два часа. Както знаете, всичко зависи от хората и темпото. Ние го изкачихме за час и 45 минути – не сме бързали, но не сме и почивали. Слязохме за час и 25 минути.

При второто ни изкачване на върха явно сме се движили по-бързо, защото GPS устройството отчете време 1:30 ч. Затова и по-долу в таблицата съм сложила това число срещу величината времетраене.

Докато напредвате към върха, през повечето време плавно се изкачвате, но има и места с кратко спускане, което леко убива преодоляната височина. Като цяло маршрутът не е труден. В същото време е много добре маркиран. Няма опасни участъци.

Минава се покрай две обезлюдени махали. Според картата на BGMountains.org, това са Долна Терзийска махала и махала Сулинци. Тъжно е да видиш тези опустели къщи. Пред някои от тях заедно с плевелите бяха израснали свежи цветя, надживели стопаните си…

В горната махала се открива хубава гледка към целта - връх Шильоко
В горната махала се открива хубава гледка към целта – връх Шильоко

При второто ни изкачване на връх Шильоко, което се състоя точно 4 години по-късно, научихме от местен човек, че махалите на село Пенкьовци са 32 на брой.

През по-голямата част от маршрута се движите по черен път. Последните около 20 минути до върха се върви по стръмна горска пътека, а крайните метри са на открито и съпътствани с красиви билни гледки.

От връх Шильоко се разкриват красиви панорамни гледки. С просто око се забелязват връх Руй, Витоша и Рила в далечината, връх Любаш, връх Милевец и още, и още. Върхът, макар и не много висок, е изключително панорамен.

Техническа информация за маршрута от село Пенкьовци до връх Шильоко

Начало (паркинг)42.6043691765517, 22.621835740283132
Връх Шильоко42.581462860107422, 22.610228061676025
Разстояние4.7 км
Денивелация(+) 482 м, (-) 109 м
Времетраене1:30 ч.
GPS тракизтегли

Ето и кратко видео за връх Шильоко от високо.

Пенкьовски манастир Света Петка

След като слязохме от връх Шильоко, се насочихме към Пенкьовския манастир. Намира се в северните покрайнините на село Пенкьовци. До манастира се стига с кола. Основна част от него заема старата му църква, в която могат да се видят стари стенописи както вътре, така и вън. Интерес буди и камбанарията. Много приятно свято място.

Пенкьовски манастир Света Петка
Пенкьовски манастир Света Петка

От сайта на Софийската света митрополия, разбирам, че няма точни сведения за времето на основаване на манастира, но се знае, че е разорен към XIV-XV в. По-късно е възстановена църквата. Днес манастирът е облагороден и в много добро състояние, благодарение на европейско финансиране.

Пенкьовски манастир
Пенкьовски манастир

И още: Пещерски водопад

Апотеоз на впечатленията през този слънчев ден беше капризният Пещерски водопад, който освен много красив се оказва и ленив – невинаги работи. За него ви разказах в отделна статия.

Публикувано в български манастири, изкачване на върхове, на един ден от София с етикети . Постоянна връзка.

🌳🍀Месец на екопътеките в Друми в думи

Този месец във ФБ страницата на блога с приоритет ще ви споделям идеи за разходка по екопътеки из България. Времето се затопли и какво по-хубаво за отмора от излет в планината 😎. Ето и моите пътеводители, посветени на екопътеките В България. Може да поръчате тук.

В Инстаграм

Ако тази статия Ви харесва, последвайте ме и в Instagram, където качвам сторита и кратки фото разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Instagram


3 Коментара към До панорамния връх Шильоко и стария Пенкьовски манастир

  1. константин еленков каза:

    ЧУДЕСНИс сними и сведения!!

  2. Виктор Ценков каза:

    Здравейте, прекрасни снимки и описания. Имам възражения само относно информацията свързана с Пенкьовския манастир. Мястото е облагородено, не заради европейско финансиране, а поради неимуверните усилия на Стефан Стойов, който дори и към днешна дата (23.02.22г), събира пари за малка част от пътя, камбана и още една сонда за вода. Нито общината му помага, нито някоя друга институция, всичко събира от близки, приятели и чрез кампании, които организира.

    Ако някой има интерес да помогне, може да се свърже с мен, аз ще го свърша с г-н Стойов.

    Поздрави,
    Виктор Ценков

    мейл за контакт: viktor.cenkov@gmail.com

    • Ели Иванова каза:

      Здравейте, благодаря за коментара и полезната информация!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *