„Всеки град има своята древна крепост, нашата се нарича Боровец!“ Малко думи, които казват много. Това не е моя мисъл, макар да я споделям, особено първата част заради многото крепости, с които е осеяна нашата България. Това е девиз на екипа от Историческия музей в град Правец.
Не се сещам за по-добри уводни думи към тази статия, в която искам да ви разкажа за моята първа разходка за 2021 година. Отнася се за античната крепост Боровец, недалеч от Правец и Ботевград. Място, идеално за еднодневна екскурзия от София, съчетаващо история, движение и панорамни гледки. Историята е заради солидните останки от твърдината, движението е по приятна пътека, а панорамните гледки се откриват от върха, на който е била построена крепостта.
Къде се намира и как се стига
Крепостта Боровец се издига на скалистия връх Голям Боровец (846 м.) на около 5 километра северно от правешкото село Разлив. Ако идвате за крепостта към селото откъм изхода на АМ Хемус, то още преди първата къща на селото трябва да завиете по пътя надясно и оттам да следвате табелките. Пътят навлиза в гората и се изкачва криволичейки нагоре по близкия рид.
Началото на пешеходния маршрут започва на около 5 километра по пътя след отбивката при един завой наляво. На завоя трябва да отбиете вдясно от шосето. Там има табелки и обширно пространство за паркиране. Координати: 42.933155, 23.892639.
Маршрутът до крепостта Боровец е сравнително лек и се изминава за около 45 минути. Маркировка няма, но не е никак трудно за ориентация, защото пътеките са добре обособени и има указателни стрелки.
Маршрутът може да се раздели на два етапа:
- етап 1: паркинг – подножие на връх Голям Боровец – 30 минути;
- етап 2: подножие на връх Голям Боровец – крепост Боровец – 15 минути.
Етап 1: паркинг – подножие на връх Боровец
От паркинга се тръгва по черния коларски път вляво от информационните табла. Следва леко изкачване пак по коларски път, по протежението на който има изградени маси и пейки за отдих. Около 10 минути ходене от началото на маршрута се минава покрай ловен заслон, а малко след него е първото по-голямо място за отдих с маси, пейки и люлки. За крепостта се продължава по черния път, който от това място до края на етап 1 е подсигурен с пластмасови дупчести плоскости за паркинг, които от една страна спомагат да не се гази в кал при влажно време, но от друга, точно при влажно време са леко хлъзгави, особено при спускане.
Както и да е…
По черния път с плоскостите за около 15 минути се стига до втора голяма зона за отдих. Малко преди нея целта вече се вижда – върхът на отсрещния заострен хълм. А малко след нея свършва пластмасовата настилка на черния път, точно преди щурма на хълма.
От паркинга до подножието на връх Голям Боровец се стига за около 30 минути.
Етап 2: подножие на връх Голям Боровец – крепост Боровец
Този етап е изкачване към върха и крепостта. На мен тази част от маршрута ми хареса най-много, защото се върви в горичка по естествена пътека и на места се откриват гледки. Да, малко стръмно е, но все пак пътеката се вие на серпентини до горе и не е трудно. На завоите има указателни стрелки върху ламинирани листи.
Етапът се изминава за около 15 минути нормален ход.
Лични впечатления
Следва опознавателна обиколка на останките от крепост Боровец, а те не са никак малко. Различават се голям брой помещения, стените са солидни и на места доста високи – по моя бегла преценка над метър. Направи ми впечатление, че тукашните скали, които са използвани за градежа на крепостта, леко червенеят и това ми навя спомен за крепостта Русокастро, която посетихме през изминалото лято на път към морето.
В крепостта се влиза през единствената ѝ порта, която според информационното табло след първата зона за отдих умишлено е построена с асиметрична форма. Настрани и нагоре от нея са зидовете. На самия връх е изградена цитаделата, в която се е озовала триангулачната точка на връх Голям Боровец. От върха надолу в посока, обратна на портата могат да се видят още помещения, а малко по-надолу е и северозападната крепостна стена. В тази посока се намира и крепостта Боженишки урвич, с която крепост Боровец има визуална връзка. В днешно време е трудно да се проследи тази връзка, тъй като хълмът в тази част сега е изцяло залесен. Вероятно в миналото е бил по-малко обрасъл.
Направи ми впечатление, че помещенията в крепостта освен много са и доста близо едно до друго. Опитах се да си представя какво ли е било, когато крепостта е била използвана – същинска казарма. Това се оказа точно така, според всичко, което впоследствие прочетох за нея.
От крепостта се откриват панорамни гледки предимно на юг и изток – вижда се магистрала Хемус, а над нея на хоризонта – старопланинското било, което при нашето посещение беше солидно затиснато със сняг. На югозапад, вдясно от отсрещния хълм долу в ниското се подава Ботевград.
Изненадах се колко много хора бяха решили през този ден да си направят разходка до крепостта или най-малкото до някоя от зоните за отдих по пътеката.
Кратка информация за крепост Боровец
Според информационното табло на пътеката крепост Боровец има визуална връзка с крепостите Острома на изток, Боженишки урвич на запад, Градището, която е южно от Правец и Чертиград над село Ямна.
Твърдината е сравнително малка – нейните приблизителни размери са 100 х 50 м., като загражда площ от 5.200 дка с неправилна издължена форма и с ориентация северозапад – югоизток, като входът е от източната страна.
От сайта на Историческия музей в Правец научавам, че крепостта е изградена като укрепено военно убежище в средата на ІІІ век и придобива по-голямо значение през ІV в., когато много такива крепости са включени във вътрешната отбранителна система на провинциите Долна Мизия и Тракия. Тя била част от Старопланинската укрепителна система. Функционирала е до края на VI или началото на VII век. Предполага се, че крепостта е била разрушена при земетресения.
Преди издигането на крепостта на възвишението е имало тракийско светилище представено от жертвена клада.
Проучванията на крепостта все още продължават. По-подробна информация за откритията може да прочетете на сайта на музея.
Други интересни места наблизо
Разходката до крепост Боровец може да обогатите с посещение и на други места в близост:
- средновековна църква до с. Трудовец;
- Чекотински манастир;
- крепост Боженишки урвич;
- Скравенски манастир „Свети Николай“;
- Скравена: паметник-костница на Ботевите четници.