Искърски Белиград е възвишение с височина 660 м на десния бряг на река Искър, на което някога е имало крепост. Посетихме го през горещ юнски уикенд. Жегата беше трудно поносима и добре, че голяма част от маршрута се движеше в гора. Избрахме го, защото беше кратък, мястото – непознато за нас и беше наблизо, буквално разходка около София.

Останките от крепостта, доколкото се виждаха, бяха в насипно състояние. Зидове с 2-3 реда камък върху камък личаха само в иманярските изкопи, които не бяха пожалили и това място, за съжаление.
Мястото определено не е за широк кръг туристи, а по-скоро за маниаци по непознати места и за хора с добра ориентация. Най-подходящото време за посещение са сезоните без буйна растителност.
Накратко за крепост Искърски Белиград
Смята се, че крепостта е от римско време, като е била използвана и през Средновековието, като не се знае краят на нейното съществуване. Не намерих данни да е официално проучвана.
Според местна легенда, по времето на Цар Иван Шишман собственик на крепостта бил знатен българин, който притежавал 14 мулета злато. Крепостта била нападната от османците, а имането било погребано в подземен тунел към река Искър, заедно с част от опиталите да се спасят обитатели на твърдината. Частта със златото обяснява и иманярския интерес.
В географските карти връхчето, на което е била разположена крепостта, е обозначено като Белград или Бялград. Аз избрах да използвам названието Белиград, следвайки информацията в сайта на р-н Нови Искър и порталът Български крепости.

Как се стига
Руините на крепост Белиград се намират на конусовидно възвишение на около 3 км североизточно от град Нови Искър и на около 1.5 км южно от село Ромча. Има подходи и от двете места. Ние тръгнахме от Нови Искър и тук описвам този маршрут.
Отправна точка за маршрута към крепост Искърски Белиград е паркингът до гробищата на квартал Курило на град Нови Искър. Той се пада на 18 км от центъра на София. Освен с кола, близо до там може да стигнете и с автобус 27, който тръгва от метростанция „Мария Луиза“. В Нови Искър трябва да слезете на спирка „ул. Теменуга“.
Особености на маршрута към крепост Искърски Белиград
В голямата си част маршрутът се движи по черни пътища. Не е маркиран. Най-добре, следвайте приложения по-долу GPS трак.

Най-напред трябва да пресечете ЖП линията. Много внимавайте и се ослушвайте да не идва влак! След това пресичате и река Искър, но това става по стабилен въжен мост. След това пътеката навлиза в гора и следва кратко изкачване. Минава се покрай масивна скала. В картата на BGMountains тя е отбелязана като „Камилата“.

Малко след това изкачване се открива хубава гледка към Нови Искър, София и Витоша в далечината. След това маршрутът продължава по черен път в рехава гора. Изкачването е съвсем плавно. Минава се покрай две вилни зони.

След около 1.7 км трябва да напуснете черния път по разклонение наляво. След няколко метра по него се включвате в друг, по-тесен черен път и продължавате по него още около 900 метра до място, където минавате през сечище под електопреносната мрежа. Следвайте трака, за да не хванете някой по-горен път, преди да стигнете сечището. Последното е леко неприятно за преминаване, но е кратко и проходимо.

От сечището до възвишението на крепост Белиград ви остава около половин километър, като се върви както в гора, така и на открито (в нашия случай откритото пространство беше с доста висока трева). Последните метри от маршрута са по-стръмни. Финалът е една висока скала.

Ако се изкачите на нея, ще се възнаградите и с панорамни гледки. Още малко по-напред от нея е поставена и триангулачна точка.
Техническа информация за маршрута от Нови Искър, кв. Курило до крепост Белиград
Начало (паркинг) | 42.829015916213393, 23.359054466709495 |
Крепост Белиград | 42.841263888403773, 23.37107696570456 |
Разстояние | 3.3 км |
Денивелация | (+) 229 м, (-) 74 м |
Времетраене | 1 ч. |
GPS трак | изтегли |