Крепост Искърски Белиград: разходка от Нови Искър

Искърски Белиград е възвишение с височина 660 м на десния бряг на река Искър, на което някога е имало крепост. Посетихме го през горещ юнски уикенд. Жегата беше трудно поносима и добре, че голяма част от маршрута се движеше в гора. Избрахме го, защото беше  кратък, мястото – непознато за нас и беше наблизо, буквално разходка около София.

Крепост Искърски Белиград, недалеч от Нови Искър
Крепост Искърски Белиград, недалеч от Нови Искър

Останките от крепостта, доколкото се виждаха, бяха в насипно състояние. Зидове с 2-3 реда камък върху камък личаха само в иманярските изкопи, които не бяха пожалили и това място, за съжаление.

Мястото определено не е за широк кръг туристи, а по-скоро за маниаци по непознати места и за хора с добра ориентация. Най-подходящото време за посещение са сезоните без буйна растителност.

Накратко за крепост Искърски Белиград

Смята се, че крепостта е от римско време, като е била използвана и през Средновековието, като не се знае краят на нейното съществуване. Не намерих данни да е официално проучвана.

Според местна легенда, по времето на Цар Иван Шишман собственик на крепостта бил знатен българин, който притежавал 14 мулета злато. Крепостта била нападната от османците, а имането било погребано в подземен тунел към река Искър, заедно с част от опиталите да се спасят обитатели на твърдината. Частта със златото обяснява и иманярския интерес.

В географските карти връхчето, на което е била разположена крепостта, е обозначено като Белград или Бялград. Аз избрах да използвам названието Белиград, следвайки информацията в сайта на р-н Нови Искър и порталът Български крепости.

Река Искър в частта си до гр. Нови Искър
Река Искър в частта си до гр. Нови Искър

Как се стига

Руините на крепост Белиград се намират на конусовидно възвишение на около 3 км североизточно от град Нови Искър и на около 1.5 км южно от село Ромча. Има подходи и от двете места. Ние тръгнахме от Нови Искър и тук описвам този маршрут.

Отправна точка за маршрута към крепост Искърски Белиград е паркингът до гробищата на квартал Курило на град Нови Искър. Той се пада на 18 км от центъра на София. Освен с кола, близо до там може да стигнете и с автобус 27, който тръгва от метростанция „Мария Луиза“. В Нови Искър трябва да слезете на спирка „ул. Теменуга“.

Особености на маршрута към крепост Искърски Белиград

В голямата си част маршрутът се движи по черни пътища. Не е маркиран. Най-добре, следвайте приложения по-долу GPS трак.

Въжен мост над река Искър, кв. Курило
Въжен мост над река Искър, кв. Курило

Най-напред трябва да пресечете ЖП линията. Много внимавайте и се ослушвайте да не идва влак! След това пресичате и река Искър, но това става по стабилен въжен мост. След това пътеката навлиза в гора и следва кратко изкачване. Минава се покрай масивна скала. В картата на BGMountains тя е отбелязана като „Камилата“.

Към Искърски Белиград: гледка към Нови Искър, София и Витоша
Към Искърски Белиград: гледка към Нови Искър, София и Витоша

Малко след това изкачване се открива хубава гледка към Нови Искър, София и Витоша в далечината. След това маршрутът продължава по черен път в рехава гора. Изкачването е съвсем плавно. Минава се покрай две вилни зони.

По маршрута към Искърски Белиград
По маршрута към Искърски Белиград

След около 1.7 км трябва да напуснете черния път по разклонение наляво. След няколко метра по него се включвате в друг, по-тесен черен път и продължавате по него още около 900 метра до място, където минавате през сечище под електопреносната мрежа. Следвайте трака, за да не хванете някой по-горен път, преди да стигнете сечището. Последното е леко неприятно за преминаване, но е кратко и проходимо.

Случихме на доста добре узрели диви ягодки
Случихме на доста добре узрели диви ягодки

От сечището до възвишението на крепост Белиград ви остава около половин километър, като се върви както в гора, така и на открито (в нашия случай откритото пространство беше с доста висока трева). Последните метри от маршрута са по-стръмни. Финалът е една висока скала.

Искърски Белиград: гледка към шосето в Искърското дефиле, жп линията, Нови Искър и Софийското равно поле
Искърски Белиград: гледка към шосето в Искърското дефиле, жп линията, Нови Искър и Софийското равно поле

Ако се изкачите на нея, ще се възнаградите и с панорамни гледки. Още малко по-напред от нея е поставена и триангулачна точка.

Техническа информация за маршрута от Нови Искър, кв. Курило до крепост Белиград

Начало (паркинг)42.829015916213393, 23.359054466709495
Крепост Белиград42.841263888403773, 23.37107696570456
Разстояние3.3 км
Денивелация(+) 229 м, (-) 74 м
Времетраене1 ч.
GPS тракизтегли
Публикувано в на един ден от София с етикети . Постоянна връзка.

🌳🍀Месец на екопътеките в Друми в думи

Този месец във ФБ страницата на блога с приоритет ще ви споделям идеи за разходка по екопътеки из България. Времето се затопли и какво по-хубаво за отмора от излет в планината 😎. Ето и моите пътеводители, посветени на екопътеките В България. Може да поръчате тук.

В Инстаграм

Ако тази статия Ви харесва, последвайте ме и в Instagram, където качвам сторита и кратки фото разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Instagram


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *