Ако решите да посетите най-известния и най-стария в България етнографски комплекс – Етъра в Габрово, оставете си някой и друг час в повече, за да отидете и до красивия Соколски манастир „Успение Богородично“. Той се намира недалеч от Етъра, на около 3-4 километра, и до него може да стигнете с кола. Но аз бих ви препоръчала нещо по-интересно – приятна пешеходна разходка до манастира, включваща малко изкачване, малко ходене, малко религия, малко култура и малко история.

Соколският манастир
Соколският манастир е един от любимите ми български манастири. Посещавала съм го неведнъж. Едно от онези места, които не омръзват.
Соклският манастир е познат с още няколко имена – Габровски манастир, Соколовски манастир, Габровско-Соколски манастир.
Маршрутът Етъра – Соколски манастир
Туристическата пътека от Етъра до Соколския манастир започва точно срещу паркинга пред главния вход на етнографския комплекс (това е всъщност по-далечния паркинг, а не този пред хотела).
Маршрутът може да се раздели на два етапа:
- етап 1: в началото се върви стръмно нагоре през горичката над Етъра по планинска пътека,
- етап 2: след това маршрутът продължава по асфалтов път до самия манастир.
Цялата разходка от Етъра до Соколския манастир отнема около час, разпределен долу-горе по равно между двата участъка от пътеката.

Началото на пътеката от Етъра до Соколския манастир
Пътеката е добре обозначена – има си указателни стрелки и туристическа бяло-зелена маркировка. В първия участък през гората пътеката е доста стръмна и затова по нея се върви сравнително бавно.

По пътеката от Етъра до Соколския манастир – през горичката
След като се мине през горичката, горе на хълма се откриват хубави панорамни гледки към околните хълмове.

По пътеката от Етъра до Соколския манастир
Вторият участък от пътеката е равен, в по-голямата си част по асфалт и лесен за ходене.

По пътеката от Етъра до Соколския манастир – гледки
Насладете се на престоя си в Соколския манастир, заслужава си! Мястото е много приятно – красиво, добре поддържано и тихо, като цяло. От манастира се откриват красиви гледки. Самият манастир – неговият двор, чешмата и църквата са изключително притегателни. Не му се тръгва на човек.
Да продължа с маршрута …
На връщане от Соколския манастир за разнообразие може да се върнете изцяло по асфалтовия път за колите. Не отнема кой знае колко повече време, минава се през две махали и е малко по-различно от пътеката нагоре.
Повече информация за Соколски манастир „Успение Богородично“
Соколският манастир „Успение Богородично“ е разположен в местността Соколова пещера. Освен красивите гледки, които се откриват там, в него могат да се видят интересни културно-исторически ценности – там се съхраняват икони, изографисани от Захарий Зограф. Също така в двора на манастира има каменна чешма с осем чучура, изградена навремето от Кольо Фичето.

Панорамна гледка от Соколския манастир
В тази част ще се опитам да изложа в хронологичен ред най-важните събития в историята на Соколския манастир.
Предполага се, че на това място е имало скален манастир още по времето на Второто българско царство. Сегашният манастир е основан през 1833 година от архимандрит Йосиф Соколски, който дошъл от Троянския манастир с йеромонах Агапий. Те построили дървена църква до входа на пещерата до сегашната църква. На следващата година дървената църква била съборена, а на нейно място била изградена голяма каменна църква от известния първомайстор Константин от Пещера, който на следващата година построил храма на Троянския манастир, а след него – и този на Батошевския манастир Успение Богородично. В строежа на новата църква помагали и хората от съседните села Етъра и Нова махала.
В архитектурно отношение църквата е едноабсидна, еднокорабна, еднокуполна сграда с две конхи и открит голям притвор. Смята се за забележителен паметник на българската възрожденска архитектура.

Соколският манастир – църквата
През 1836 г. в Соколския манастир било е открито килийно училище, което се превръща във важен за района образователен център. В училището за известно време преподава Неофит Бозвели, познат още като Неофит Хилендарец. Неофит Бозвели, родом от Котел, е един от големите национални просветители по време на Българското възраждане.
На 31 юли 1856 г. в манастира се установява четата на Никола Филиповски, известен български революционер, по-познат като капитан дядо Никола. Четата се вдига на бунт срещу турците и тръгва в поход от Петропавловския манастир край Лясковец към Габровския Балкан, следвана от 300 души турска потеря. В последвалата битка в района на днешния Шиваров мост в Габрово, четниците са разбити. Оцелелите тръгват към Трявна. Самият капитан дядо Никола загинал на 2 август край тревненското село Дончовци.
През 1862 година била изографисана църквата на Соколския манастир. Изографисването било дело на поп Павел Зограф и синът му Никола от село Шипка, Казанлъшко.
През 1865 година в двора на манастира била построена уникалната белокаменна чешма с осем чучура със соколи от майстор Колю Фичето.

Соколски манастир – чешмата на Кольо Фичето
В ляво от църквата, в дъното на площадката, има проход в скалите под манастира, който е използван като път за бягство от турците по време на Робството. Легендата разказва, че и Апостолът Левски е използвал скалния проход. В горната част на този проход (на тавана) се виждат останки от метални халки. На тези халки, турците са обесвали хайдутите, попаднали в плен.
На 1 май 1876 г., в дните на Априлското въстание, в светата обител била сформирана четата на Цанко Дюстабанов, местен български национал революционер, племенник на Васил Априлов – основателят на първото българско светско училище.
В първата половина на 20-ти век в Соколския манастир избухват няколко пожара, които унищожават част от сградите му. Те са възстановени в началото на 80-те години на миналия век.
Църквата и двора на Соколския манастир „Успение Богородично“ са много добре поддържани и приятни за окото. В дясно от църквата има естествена пещера с доста просторна входна галерия. Навремето, когато бях дете, там се влизаше без проблем. Сега обаче достъпът до пещерата е препречен с решетка поради опасност от падащи камъни.

Соколският манастир – входът на пещерата вдясно от църквата
Още места наблизо
Районът на Габрово е богат на забележителности. Наред с топ местата, добре познати от едно време – Етъра, Шипка и Бузлуджа, препоръчвам ви също да посетите красивите Иваниловски водопади, Батошевските манастири и крепост Хоталич край Севлиево.

Много полезна информация, не само туристическа, а и историческа. Благодаря!
Пътеката е обрасла с къпини и други храсти, няма следа от табели и маркировка, поне не и в началото. Затова и се отказахме от нея. 27.06.2021 г.