През декември по традиция съставям списък с онези 10 забележителности в България, които съм посетила през годината и които силно са ме впечатлили. Макар това да беше странна и трудна в много отношения година, включително и за пътешествия, благодарна съм, че успях да видя немалко нови за мен места и да си припомня някои вече познати.

В ретроспекция мога да кажа, че акцент в посещенията тази година бяха планинските върхове – изкачили сме над 10 върха, кой от кой по-обзорен. Логично – в планината дистанция се спазва най-лесно. В редовете по-долу включих само два от тях. Не че другите им отстъпват по гледки, но списъкът би се удължил много. Все пак тези два избрани върха – Драговски камък и Големия камък – се отличават от останалите по това, че по маршрутите към тях могат да се видят водопади.
Ще се радвам, ако тази статия ви вдъхнови да посетите някое интересно и ново за вас място. Също така съм любопитна да ми предложите някое страхотно място, което все още не съм видяла.
Връх Драговски камик и Драговския водопад
Връх Драговски камик в Трънския край е интересен с чудатата си островърха форма, заради която някои го наричат „Трънския Матерхорн“. В допълнение, той е удивително панорамен, с фантастични гледки във всички посоки. Към него има три маркирани туристически маршрута – лек, по-труден и леко екстремен. В подножието му, по един от маршрутите, може да се види и красив водопад – Драговски водопад на река Драговска в Драговското врело. Тези имена идват от близкото село Драговци.

Изкачихме върха и изпробвахме всички маркирани пътеки до него в края на февруари.
Водопад Мангъро
Водопад Мангъро се намира над село Скрът и е мой фаворит измежду водопадите в Беласица, които посетихме в първите дни на март. Той е доста висок, с много красив рисунък и дава да се приближиш съвсем до хладните му води. До него води маркирана пътека, а маршрутът не е труден.

Връх Големия камък в Рила
Маршрутът до връх Големия камък в Рила съчетава планинска разходка, водопади и невероятна комбинация от гледки. В допълнение, макар и не толкова дълъг, раздвижването е гарантирано – за скромните си около 3 километра дължина, пътеката е с над 400 метра денивелация. Тази разходка направихме през юни.

Дупката край Тюленово
Много хора са виждали – реално или виртуално – популярната скална арка в морските води на село Тюленово. Не толкова известни са обаче няколкото свързани помежду си проходни пещери на високия скалист бряг, до които се стига по един тесен улей надолу в скалите. Мястото се намира малко преди Тюленово и се нарича Дупката. За първи път го посетихме преди няколко години заедно с Яйлата и споменатата скална арка.
В началото на лятото бяхме на море в Каварна и ни се прииска отново да се повъртим из пещерите.

Плаж Болата
Плаж Болата до село Българево също го знаем отпреди години. През този юли плажувахме няколко дни на него. Покарахме и морски каяци. Една вечер отидохме да го видим специално по залез. Е, комарите ни изядоха, но беше красиво.

Кипиловско кале
Крепост Кипиловско кале – едно от най-интересните места, които посетих през тази странна година. Тя не е от онези, които ти се изпречват на пътя и за жалост е превзета от гъста гора, но е интересна, защото останките от нея са солидни и впечатляващи – като площ и като височина. Наричана е още с имената Хърсовград, Хърсулград и Сайганско кале. За нейната история не се знае много. Посетихме я през юли.

Крепост Русокастро
Посетихме крепостта Русокастро в края на август. Беше точно пладне, луда жега, но въпреки това, руините от крепостта и близкото тракийско светилище Русина дупка ми направиха страхотно впечатление – останките бяха масивни, а гледката – красива, надалеч и във всички посоки. Край крепостта на 18 юли 1332 г. се е състояла една от последните големи победи на България през Средновековието – в битката при Русокастро.

Плаж Велека
Смея да твърдя, че познавам лично много от плажовете по цялото наше Черноморие, но с плаж Велека се запознах това лято. Той се намира до Синеморец и е на устието на река Велека. Плажната ивица е голяма и пейзажът е красив – съвсем естествен и без бетон. Заливът обаче е доста дълбок още от влизането в морето.

Светилището край с. Ослен Криводол
Това е новооткрито древно скално тракийско светилище, проучванията на което тепърва започват. Селото се намира близо до Мездра и в него могат да се посетят още две любопитни места – останки от средновековна църква и панорамен връх. Повече информация за светилището и другите забележителности в Ослен Криводол може да прочетете в тази статия.

Смрадливото езеро в Рила
Смрадливото езеро е едно от многото красиви езера на Рила. То е най-голямото ледниково езеро в България и на Балканския полуостров. Разположено е на височина 2294 метра и почти отвсякъде е заобиколено от върхове. Посетихме го през октомври заедно с Рибните езера и връх Йосифица.
