По време на нашето тридневно мартенско посещение в съседна Сърбия, отделихме време, за да се запознаем от близо и с Ниш. Бяхме си набелязали не едно и две интересни места там, които да посетим. Е, признавам, не успяхме до край с плана, но добихме впечатления от града.
В тази статия ще ви разкажа за всички онези забележителности в Ниш, които посетихме. За пълнота, ще спомена бегло и останалите, които не успяхме. Ниш не е никак далеч от София – можеш да отидеш до там и да се върнеш за един ден, така че, след време пак ще минем през града и ще попълним впечатленията си.
Как се стига до Ниш
Град Ниш е третият по големина град в съседна Сърбия. През него минава река Нишава. Разположен е на около 165 километра северозападно от София и до него се стига за около два часа и половина с кола, без да се брои бавенето по границата. До Ниш можете да отидете индивидуално с кола, а може да използвате и услугите на туристическа фирма – немалко туроператори в България често организират екскурзии до Ниш.
Накратко за Ниш
В Античността градът се е казвал Наисус. Той попада в пределите на Римската империя през 75 г. пр. Хр. През него е минавал древният римски път Виа Милитарис, свързващ Белград с Константинопол. Наисус е родно място на Константин Велики, първият християнски римски император, основател на Константинопол.
През периода 3-ти – 7-ми век, районът е населяван от славяни. В началото на 9-ти век Ниш влиза в границите на България по времето на хан Крум. През голяма част от периода на Средните векове Ниш е в пределите на България. До 1878 г. населението на Ниш предимно българско в етническо отношение. Със Санстефанския мирен договор Ниш е присъединен към Княжество Сърбия. След това голяма част от българското население се изселва от района, друга част е подложена на асимилация.
Забележителности в Ниш
Медиана
Медиана е родното място на император Константин Велики. Намира се в източните покрайнини на Ниш.
Ние мярнахме само покрива на обекта отдалеч. Беше затворено, казаха ни – до края на април.
Челе кула
Челе кула или Черепната кула е малък параклис, недалеч от Медиана, в който се помещава самата кула от черепи. Това е каменна кула, висока около 3 метра, в която са вградени черепите на героите, загинали в битката при Ниш срещу турците. Битката е станала на хълма Чегар, близо до Ниш. Въстаниците, за съжаление, претърпяват пълен разгром. За назидание, телата им са обезглавени, а черепите им зазидани в стените на кула – в 56 реда по 17 черепа в ред, общо 952. Кулата е била на главния път от Белград до София.
Впечатляващо място, леко зловещо с толкова много черепи и още повече липсващи към момента. Но може би, такова и трябва да бъде – място, подтикващо към страхопочитание и размисъл.
Цена за посещение: 200 динара, 300 динара за комбиниран билет с Археологическия музей и концлагера Червени кръст. Ние не успяхме да посетим последните два обекта, защото работеха до 3 часа следобед, а ние малко преди 3 бяхме при Челе кула. Все пак, успяхме да зърнем концлагера от шосето.
Нишката крепост и паркът на река Нишава
Следващата забележителност в Ниш от списъка ми е Нишката крепост. Тя се намира в сърцето на града на брега на реката. Крепостта и прилежащите пространства са превърнати в много приятен за разходка градски парк. За крепостта не се събира входна такса.
Според Уикипедия, Нишката крепост е една от най-големите и добре запазени крепости на Балканския полуостров.
Построена е по времето на Османската империя в началото на 18-ти век върху останки от по-стари крепости.
От главната порта на Нишката крепост започва мост над реката, сливащ се с централната търговска улица.
Паметникът на Стеван Сремац и героя му Калча
В началото на една пряка на търговската улица има интересен паметник, представляващ бронзова скулптура, изобразяваща сръбския писател Стефан Сремац и неговия герой – ловджията Калча с вярното му куче, герой от романа Ивкова слава. Стефан Сремац е известен сръбски писател, прекарал 10 години от живота си в Ниш.
Признавам си, не съм чела негови произведения, но скоро ще поправя това. Освен, че много пътувам, аз постоянно все нещо чета.
Археологическият музей
Намира се в центъра на града и разполага с богата експозиция от находки от Античността и Средните векове. Разбрахме, че в музея има реплика на интересна бронзова статуя на император Константин Велики, намерена в Ниш през 1900 година, чийто оригинал се пази в Националния музей в Белград.
Цена на входния билет е 200 динара, като за 300 динара може да си вземете комбиниран билет за Археологическия музей, Челе кула и концлагера Червени кръст.
Концентрационният лагер Червен кръст
Това е концентрационен лагер от времето на Втората Световна война. Създаден е още в ранния й етап – през 1941 г. Около 30 000 души са били заточени в лагера, 12 000 от които – екзекутирани.
Билетът за вход е 200 динара. Както споменах по-горе, има и комбиниран билет за 300 динара, с който получавате достъп до Археологическия музей, Челе кула и концлагера Червени кръст.
В тази статия ви запознах с всички най-важни забележителности в Ниш. Ако се интересувате от други интересни места в Сърбия, вижте информация за Темския манастир до Пирот.