Градчето Парга в Гърция беше извън списъците ми с места, които мечтая да посетя. Бях го чувала, разбира се, но едва когато мои приятели ми предложиха да си направим къснолятна или по-скоро ранноесенна екскурзия до там, проучих района, разгледах снимки и след това нямах търпение да дойде време за нашето посещение в Парга. То се състоя в края на септември. Оказа се, че това е доста подходящо време за там – топло, без ужасяващи жеги.
Бяхме отегчени от дългото пътуване от София до Парга, но веднага щом слязохме от колите и зърнахме живописния централен плаж на Парга – Крионери, бяхме възхитени.
В следващите няколко дни предстоеше да опознаем мястото. Плажувахме, разхождахме се, изследвахме замъци и местна храна. Получи се нещо средно между почивка и екскурзия.
В тази статия ще ви разкажа за най-интересните забележителности в Парга, плажовете и ще ви насоча как да организирате своето пътуване до там.
Съдържание
Накратко за историята на Парга
Къде се намира и как се стига
Какво може да посетите по път
Плажове в Парга
Забележителности
Къде да отседнете
Къде да хапнете
Паркиране в Парга
Скъпо ли е в Парга
Колко дни ви трябват
Финални думи
Накратко за историята на Парга
Историята на Парга е богата и пъстра, наситена с периоди на възход и падение. Районът през вековете е попадал под владението на различни държави, което несъмнено е оставило отпечатък върху съвременния облик на града.
Има исторически доказателства, че заливът на Парга е бил обитаван още от микенския период (ок. 1600 пр.н.е. до 1100 пр.н.е.). През 1320 г. за първи път в изворите се споменава за селище Палеопарга. То било разположено някъде на близките хълмове. През 1360 г. жителите му се преселват в земите на днешна Парга, за да избегнат постоянните атаки на турците и албанците.
През 1401 г. градът попада под венецианско управление и постепенно се превръща във важен търговски център. Търгувало се е предимно с маслини и зехтин. От този период датира Венецианската крепост, една от основните забележителности в Парга, и поясът с маслинови дървета над града, които могат да се видят и днес. Тези два основни фактора – крепостта, осигуряваща сигурност, и маслините – основен поминък, бележат венецианския период като години на най-голям разцвет.
В края на XV век градът попада под османска власт. След това се редуват периоди, в които Парга е под управлението на различни държави, в това число Франция и Англия, докато през 1817 г. Англия продава Парга на Али паша за 150 000 лири. Турското потисничество продължава до 1913 г., когато Парга става част от Гърция.
Любопитен факт е, че Парга в днешна Гърция е родното място на първия Велик везир на султан Сюлейман I Великолепни.
Къде се намира Парга и как се стига
Парга е курортен град в западна Гърция, разположен живописно в малък залив на брега на Йонийско море. Разположен е на 634 км югозападно от София, които се изминават с кола за около 7 часа. Към това време трябва да си добавите време за минаване на граница и почивки, т.е. още 1 час. Хубавото е, че през цялото време се движите по суша – няма да чакате за фериботи и да се съобразявате с тяхното разписание. Лошото е, че през голяма част от пътуването пейзажите са леко еднообразни.
Пътува се предимно по магистрали, което в Гърция е свързано със заплащане на тол такси на доста места. Ние дадохме по над 18 евро в посока за тол такси.
Какво интересно може да посетите по път към Парга
Пътят от София към Парга минава в околовръст на Солун, така че ако не сте посещавали града и ви е любопитно да го видите, може да се отбиете. Отделете си поне 3 часа за това – влизане в града, паркиране, бързо разглеждане и излизане.
Друг интересен град, покрай който ще минете е Янина (Йоанина).
Имайте предвид обаче, че пътят от София до Парга отнема над 7 часа и всяка отбивка удължава и без това дългото пътуване.
Плажове в Парга и наоколо
Заливът на Парга, Гърция, е разделен на няколко по-малки заливчета. За да ви ориентирам още тук, ще ги изброя последователно. Ако застанете с лице към морето, най-отляво е заливът на плаж Писо Крионери, след това е плаж Крионери, след него е пристанището с кацналите върху му къщи на Стария град, следва носът на Венецианския замък и най-вдясно е плаж Валтос. Градчето не е голямо, или поне тази крайбрежна част, и изброените заливи са на пешеходно разстояние един от друг. От Писо Крионери до плаж Валтос може да стигнете пеша за 30-40 минути, като се минава през уличките на стария град.
Основните плажове в Парга са три – Крионери, Писо Крионери и Валтос. На всички плажове има чадъри и шезлонги срещу заплащане и по няколко педи свободна зона.
Крионери е централният плаж. Той е с хубав, малко едър пясък, който не се лепи много по краката. Заливът става сравнително дълбок малко след като се влезе във водата. Плажът е почти изцяло с чадъри и шезлонги, като един чадър с два шезлонга струва 15 евро на ден.
Ивиците с чадъри са няколко и явно се поддържат от заведенията до плажа. Между отделните ивици са оставени оскъдни зони за свободно плажуване, които се пълнят бързо.
Плаж Крионери е разположен точно срещу остров Панагия. Островът е малък, а разстоянието от плаж Крионери до него е стотина метра. За плуващи хора е интересно да стигнат до островчето с плуване.
Там на него се белеят малък параклис с патрон „Св. Прокопий“ и църква „Успение Богородично“. Островчето е чудесно осветено на свечеряване и нощем, и е прекрасна гледка от крайбрежната алея.
Много близо до плаж Крионери е пристанището – в съседното малко заливче. Пристанище звучи доста тежко като за това на Парга. Всъщност, става дума за неголям пристан за лодки и корабчета.
Една леко неприятна подробност, когато ние плажувахме на плаж Крионери, бяха едни дребни тубмести хапещи риби, които оставиха малки рани в някои от нас. Справката с Гугъл показа, че това са някакви бели ципури (научното им название е друго) и не всички туристи имат проблем с тях. Явно не са и постоянно присъствие в залива. Пак в Гугъл прочетох, че за да не ви клъвнат тези рибки, е препоръчително да не стоите близо до други хора и по възможност да се движите във водата.
Аз бих ви посъветвала да се сдобиете с аква обувки или аква чорапи и да влизате с тях в морето, ако има такива риби. Ние си носехме от София с идеята да ги ползваме за каяци. Е, не карахме каяци в Парга, но пък аква обувките ни бяха добре-дошли, за да се предпазим от ухапванията на рибите. Факт!
Плаж Писо Крионери (задният Крионери) е малък плаж, близо до централната част и плаж Крионери. Разположен е в съвсем малък залив, противоположен на този с пристана. За да стигнете до него, от плаж Крионери тръгвате по крайбрежната алея и след това трябва да завиете по една пряка вдясно, която отвежда към плажа. Най-добре се ориентирайте по картата на Гугъл.
Плажът е покрит с обли бели камъни. Тук също има чадъри и шезлонги, но около 1/3 от плажа е свободна зона – това е най-каменистата част. Скалите от двете страни на заливчето го правят много живописно.
Плаж Валтос е леко в страни от централната градска, част, но е доста дълъг – ивицата е около 1 км. Той също е пълен с чадъри и шезлонги, но има и свободна част.
Близо до Парга, но извън градчето може да плажувате на още няколко места.
Едно от тях е плаж Лихнос. Той е голям като Валтос и се намира на 3.5 км източно от Парга, на съседното селище. Когато пътувате към Парга, отбивката към плаж Лихнос ще ви се падне в ляво от шосето, има си обозначения. Слиза се по тясно лъкатушещо шосе.
В противоположна на Лихнос посока е плаж Саракинико (Сарацински плаж). Намира се на 12 км западно от Парга, недалеч от село Агия, и до него се стига с кола. Така и не успяхме да стигнем до този плаж, но ето тук на линка може да прочетете за красотата на плажа в сайта на Сани, моя приятелка.
Забележителности в Парга и наоколо
Венецианският замък
Построен е през през XI век и през вековете след това е претърпял много промени и достроявания.
Издигнат е първоначално от жителите на Парга, за да защитят града си от пирати и започналите османски нашествия. Венецианците го преустройват на два пъти – през XIII и XVI век. През 1452 г. замъкът бил окупиран от турците и претърпява частични разрушения. През 1817 г. Парга и замъкът са продадени на турците.
Намира се на високия нос над пристанището, между заливчетата на пристана и плаж Валтос. В замъка може да се разходите покрай крепостната стена и после да се изкачите до цитаделата, в най-високата част на хълма.
Ще видите различни помещения, кули, църква и през цялото време ще ви съпътстват прекрасни гледки. Виждат се едновременно заливите на плажа Валтос и този на пристанището.
Как се стига до Венецианския замък – по тясна улица с 60+ стъпала. Тя започва от площадчето с голямата котва на крайбрежната алея. Вход свободен.
Старият град
Разположен е между пристанището и крепостта. Интересно е човек да се разходи из тесните му улички, пълни с магазинчета за сувенири и заведения, обособени в приземните етажи на цветните къщи.
Центърът на Стария град се пада на един площад с интересна каменна църква. На самия площад, който се явява двор на църквата растат бананови дървета.
Крайбрежната алея
Започва от подножието на Венецианския замък и стига до плаж Крионери, страхотно място за разходка и наслаждаване на морето. По алеята са разположени доста заведения. Красиво е там както през деня, така и вечер.
Църква Панагия (Успение Богородично)
Това е църквата на малкия остров срещу градчето, за която споменах.
Ако сте отишли до острова с плуване (което предполага, че сте по бански), няма да може да влезете вътре. По време на нашето посещение тя беше заключена, така че банският не беше единствената спънка.
На острова е построен и малък параклис „Свети Прокопий“.
Крепостта на Наполеон
В най-високата част на малкия остров може да се разходите и до малка крепост от времето на Наполеон Бонапарт. Крепостта се вижда и от брега. По време на беседата ни в крепостта на Али паша близо до Парга, екскурзоводът се пошегува „малък човек, малка крепост 🙂 ).
Пристанището
То е в залива източно от Венецианския замък, на крайбрежната алея. От там може да си вземете билети за лодки в няколко направления – до някой от близките плажове Саракинико и Лихнос, до островите Паксос и Антипаксос, разходка из залива на Парга.
Съседният залив на плажа Валтос се използва за яхтено пристанище – но това е към края на плажа.
Крепост Али паша
Крепостта датира от 1814 г. Построена е по времето на тогавашния владетел на Йоанина Али паша и от тогава до днес се е запазила в доста добро състояние.
Тя е разположена на висок хълм на 5.9 км северозападно от Парга, до съседното село Антуса, навътре от брега, но пък с красива гледка към морето.
До крепостта се стига с кола по асфалтов път. Входът е свободен.
Туристическо влакче води от крайбрежната алея над плаж Крионери до крепостта – всеки ден през лятото. Ние се возихме до крепостта с влакчето и беше много забавно. По път бяхме съпровождани от старите маслинови дървета, цветни храсти, лимонови насаждения, видяхме и две дръвчета нар.
В допълнение към возенето в самата крепост имахме и интересна беседа за историята на Парга и в частност за крепостта на Али паша. От беседата научихме, че крепостта била строена в продължение на 9 години. Някъде на петата година обаче, Парга била продадена на Али паша. Крепостта била достроена, но никога не била използвана, освен в днешно време от туристите 🙂 .
Единственият минус на тура с влакчето беше, че не разполагахме с много време вътре в твърдината, за да разгледаме всеки камък. Туристическата обиколка като времетраене беше общо около два часа, като за разглеждане и беседа в крепостта бяха отредени едва 35 минути. Но все пак успяхме да поразгледаме и поснимаме. Цена на тура – 9 евро на човек.
Предполагам, че в различните ваканционни месеци разписанието на туровете варира. По време на нашия престой в Парга се провеждаха 3 тура дневно до крепостта на Али паша. Ние взехме последното за деня влакче – в 17:30. Имаше толкова много желаещи, че организаторите осигуриха и второ влакче.
Цялото разстояние от Парга до крепостта на Али паша го взехме с влакчето за около 35 минути на отиване и малко по-кратко в обратната посока. С кола би било и по-бързо.
Водопад Парга
Той е на малко отклонение по пътя към крепостта на Али паша. Близо до него се стига с кола, но уличката е тясна и е по-добре да паркирате някъде край главния път. От там до алеята към водопада е само 5 минути ходене.
Координати на подхода към водопада: 39.29739, 20.37332
Атракции с корабче
На пристанището може да си купите билети за разходки с корабчета до няколко места край Парга, включително до плажовете Лихнос и Саракинико. Ние така и не намерихме време за това, но все пак за пълнота ще спомена две популярни атракции:
- до близките острови Паксос и Антипаксос, цената на тура е 35 евро на човек;
- до каньона на река Ахерон, намира се до село Глики на 30 км източно от Парга. До там може да стигнете и с кола за 40 минути.
Къде да отседнете в Парга
Този и следващите 4 раздела ще ви помогнат с логистиката за посещение на Парга, Гърция.
Според мен, най-добрата локация за настаняване в Парга е над плаж Крионери. Така ще бъдете едновременно съвсем близо до плажа и на 5 минути пеша от централната част на крайбрежната алея и Стария град. Това беше и нашата стратегия.
Ние бяхме отседнали в Avlonitis rooms – къща за гости с 9 стаи на 3 етажа на сравнително добра като за тази локация цена. Стаите бяха оборудвани с всичко необходимо включително хладилник, на всеки етаж си имаше кухничка. Беше много чисто, всъщност всеки ден чистеха. Цената беше 80 евро на вечер. Оценката в Booking.com на Avlonitis rooms е доста висока – 9.4. Вижте тук актуални цени.
В съседство са Krioneri Beach studios, те също са с висока оценка, но са малко по-скъпи.
В Стария град може да погледнете и следните две хотелчета с хубава гледка – Sunrise House и Avra Hotel 2.
Вариант е също да се настаните близо до плаж Валтос, но там ще бъдете по-далеч от центъра.
Къде да хапнете в Парга
По време на нашия престой в Парга изпробвахме 4 ресторанта, като един го повторихме. Мога да ви препоръчам следните таверни от личен опит:
- таверна Зорбас в сърцето на крайбрежната алея – точно на ъгъла между залива на Крионери и пристана; аз там си поръчах ципура на скара – прясна и сочна – с печени зеленчуци;
- таверна „При Янис“ (Taverna Yannis) – тя се намира по улицата на плажа Крионери, но на около 10 минути пеша към покрайнините; обстановката там е много приятна, обслужването е на ниво, както и кухнята;
- таверна „The friends“ – тя се намира до църквата и освен с добра кухня се отличава с жива музика. Вероятно не всяка вечер. Това беше заведението, което повторихме и двете вечери бяха добре озвучени от двама музиканти – единият с тамбура, а другият – вокал с китара.
Паркиране в Парга
В центъра на града много от улиците са пешеходни, други еднопосочни. Паркирането в Парга може да се окаже предизвикателство. По главната улица над стария град може да се паркира от едната страна на шосето. В градчето има няколко частни паркинга. На този, който беше близо до нас – недалеч от плаж Крионери, таксуването беше по 3 евро на час и 8 евро за 24 часа. По-големите хотелчета също разполагат с някакви паркоместа.
Скъпо ли е в Парга
Скъпо и евтино са относителни понятия, затова ще посоча някои цифри. Нощувки в Парга може да намерите за между 50 и 100+ евро на вечер за стая. Една добра порция риба с гарнитура и чаша вино в заведение ще ви излязат около 20 евро. Супите и салатите вървят по-евтино. В допълнение, в градчето има доста супер маркети, откъдето може да си купите храна и напитки и така ще ви излезе доста евтино. За плаж с чадър и два шезлонга си заделете по 15 евро на ден. Има варианти и за безплатно плажуване, за които споменах по-горе.
Колко дни ви трябват в Парга
Според мен, спокойно може да разгледате основните забележителности в Парга за един ден. Ако сте решили да отидете на почивка, вие си преценете колко дни ще ви трябват. Ние изкарахме там 5 дни. Можеше и повече, не ни беше омръзнало в никакъв случай.
Финални думи
Градчето Парга в Гърция ни очарова с шарените си къщи, накацали сякаш една върху друга над залива, с екзотичния си плаж Крионери и малкото островче Панагия, с Венецианския замък и живописните гледки от крепостта Али паша. Определено е място, на което трудно ще останете равнодушни.
Саракинико е най-готиното плажче в района на Парга, а по-нагоре към Сивота има още много