Водопад Бигора над Зверино, наричан още и водопад Бигоро, беше попаднал в полезрението ни доста отдавна, но знаехме, че е капризен и чакахме подходящ за посещение момент. Уж дебнехме пролетно време след дъждове, но го хванахме сух. Е, да, имаше капки, но определено не беше водопад, а зелен влажен мъхопад. И въпреки това, картинката беше красива. В допълнение, река Златица, тази на водопада, ни предложи още много по-малки водни изящества.

Водопад Бигора е бигорен водопад, подобен по вид на Крушунските водопади. Не е лесно да се определи височината му, тъй като падовете му са няколко. Впечатляващ е определено, дори и без вода.
Разходката до него беше дълга – по над 7 км в посока. Наложи се да пресичаме реката на 4 места, но не беше толкова страшно. На връщане кривнахме и в дерето на река Слатина, което се пада долу-горе на средата на пътя, та там се насладихме на два невероятни водопада. Вторият беше с изключително екстремен достъп. Другият с поносим.
За всичко това разказвам подробно в настоящата статия.

Къде се намира и как се стига до водопад Бигора
Водопад Бигора се намира на 5 километра северно по права линия от село Зверино. Селото отстои на разстояние 78 км североизточно от София и на 22 км от Мездра. До селото може да стигнете както с кола, така и с бърз влак по линията София-Мездра в Искърското дефиле.
Пътеката към водопад Бигоро в голямата си част представлява широк черен път, който се явява продължение на тясната уличка Христо Ботев в северната част на Зверино. За да стигнете до началото на пътеката (с кола или пеша, ако сте дошли с влак), трябва да пресечете ЖП линията срещу читалището, след това да завиете надясно и след няколко метра да свиете по улицата вляво. Тя е стръмна в началото и доста тясна. Не след дълго ви извежда от селото и след последните къщи преминава в черен път с трошено каменна настилка. Ако сте с кола, в началните метри на черния път ще намерите удобни за паркиране места. Оставяте колата и тръгвате пеша.

Особености на маршрута до водопад Бигора
Маршрутът, както споменах, се движи основно по черен път, който в голямата си част е твърд. Маркировката е много добра – отличима и на често. Пътят върви по протежение на реката и я пресича на много места, но на първата пресечка е изграден мост, а след това са обособени пътеки, които обхождат пресичането на реката.

Оставени са всичко на всичко 4 пресичания, но първо, че не са трудни и второ, дори и на тях има обходна пътека. Преди време е трябвало да се пресича реката на доста повече места. В една оферта за организирано пътуване прочетох, че са били 14.

Кратко отклонение от описанието. Да си призная, на мен не ми е особено комфортно да пресичам реки по брод. На отиване си следвахме стриктно маркировката и ми се наложи да я пресека на 4те места. На връщане решихме да пробваме обходната за тези места пътека и да си съкратим пресичането. Резултатът: ами да, не пресичахме изобщо река, но пък пътеката беше тясна, стръмна и хлъзгава. С две думи, не беше нито по-лесно, нито по-бързо. Препоръчвам ви да си карате по маркировката. Хората, които са поставили маркировката и поддържат маршрута са преценили нещата много добре. Благодарности, за което!

Маршрутът от покрайнините на село Зверино до водопад Бигора се изминава за около 2 часа в зависимост от темпото. В началната част реката остава ниско от пътя и няма много интересни форми в близост. Малко след селото може да се види старо перило.
Средата на маршрута се пада при една вила, която е точно срещу вливането на река Слатина в река Златица. До там се стига за около час. Няма табелка за река Слатина, но по-долу ще намерите информация. По мое мнение, интересната част от маршрута към водопад Бигора започва от това място, т. е. втория час. Натам ще минете покрай интересни водоскоци и малки водопади. Някои от тях се виждат от пътя, до други, ще трябва да правите кривки към реката. Оглеждайте се за интересни места и си преценете дали ще слизате до тях.

В един момент се стига до кошара, а след нея до много красив водопад. Малко след това пътят до водопад Бигоро преминава в пътека. Някъде там се пада карстовият извор на река Златица. Там има и водохващане леко вдясно от пътеката.

По време на нашето посещение, от това място нагоре коритото на реката беше сухо. До самия водопад остава съвсем малко. Но както казах, той беше сух при нашата разходка. Въпреки това, беше красиво. Личеше си къде е текла водата. Свеж мъх беше покрил коритото на реката. Малки дупки (пещерички) се виждаха зад мъха, имаше изградени и зони за отдих. Надявам се да посетя отново мястото в подходящ за водопада период. Дано!

Техническа информация за маршрута до водопад Бигора
Начало (паркинг) | 43.085535764694214, 23.561744140461087 |
Водопад Бигоро | 43.125028610229492, 23.543744087219238 |
Разклон за река Слатина | 43.105705641210079, 23.557394687086344 |
Долен водопад | 43.105728020891547, 23.55707198381424 |
Горен водопад | 43.105503721162677, 23.556034471839666 |
Разстояние | 7.10 км |
Денивелация | (-) 68 м, (+) 343 м |
Времетраене | 2 часа в посока |
GPS трак | изтегли |
И още: водопадите на река Слатина над село Зверино – за маниаци
Двата водопада на река Слатина над Зверино бяха истинска изненада за нас. Посетихме ги на връщане от водопад Бигора. Да, бяхме си ги набелязали, но не очаквахме много от тази малка река. Тя се оказа със страхотно каменно дере, тясно и с живописни форми. От черния път към водопад Бигора до водопадите разстоянието е кратко, но достъпът е труден. Да се озовеш в подножието на горния водопад си е екстремно – няма пътека, а бреговете са стръмни. Определено водопадите не са за всеки, но маниаците едва ли ще ги пропуснат.

Къде се намират и как се стига
Водопадите са на река Слатина, която е десен приток на река Златица. Ако вървите по маршрута за Бигоро, Слатина се влива вляво от пътя, долу-горе на средата на маршрута. На това място има вила. За водопадите марки няма, но са отбелязани в картата BgMountains. Водопадите са два – горен и долен.
Може да тръгнете по не толкова отличими пътеки както по левия, така и по десния бряг на дерето. Тази по десния бряг (спрямо течението, ако сте срещу него, брегът ще ви се падне вляво от реката) е може би по-добра. Другата се отдалечава от реката и в един момент трябва да се спуснете към нея в трънаците. И в двата случая се пресичат реки.

Пътеката по левия бряг ви отвежда до долния водопад. Нагоре от него тя продължава още няколко метра и стига до малко езерце. В него се влива Горният водопад, но той е скрит от тази позиция. С малък успех може да зърнете горната му част. За да го видите, трябва да пресечете реката преди езерцето и някак да тръгнете по брега към него. Доста е трудно, но водопадът е очарователен.

Финални думи
В тази статия ви разказах как се стига до водопад Бигора над село Зверино и до двата водопада на река Слатина, която е ляв приток на река Златица, тази която захранва Бигора. Ако след посещението на водопад Бигора имате още сили и време, непременно се отбийте и до водопад Ржана в близкото село Оселна.
В допълнение, ако не сте посещавали Черепишкия манастир, отбийте се и до него. Той е само на 7 километра от Зверино, а е един от най-красивите български манастири.
Информация за още интересни маршрути в Искърския пролом ще откриете в тази моя статия.
Ще се радвам да споделите в коментар Ваши преживявания, свързани с интересни места и маршрути в района на Зверино и на Искърския пролом като цяло.
благодаря ви за GPS следата, но за съжаление не успях да стигна до водопада, който така или иначе преди 8 дни не би трябвало да има много вода – на около 1 км се озовах на поляна, без да намеря останалата част от червения правоъгълник – но хей това е хубав ъгъл
поздрави