Малкото годечко село Шума не само се радва на изключително чист въздух, но е разположено съвсем близо до София и край него могат да се видят стар манастир и няколко оброчни кръста, за три от които ще ви разкажа по-долу. Тези места не е проблем да се обходят в рамките на един следобед, като маршрутите до всяко от тях са леки. Все пак, трябва да се има предвид, че няма указателни табелки към кръстовете и е хубаво да се ползва навигация.
Статията е в резултат на няколко посещения в района и съм я допълвала няколко пъти в зависимост от новостите. При едно от ходенията съчетахме разходката до светата обител с търсенето на оброците.
Оброците са свещени места, белязани обикновено с голям камък или кръст. Те се срещат най-вече в западната част на България. Разполагали са се във важни места – ниви, извори, воденици и край тях периодично са се правели различни ритуали – за здраве, защита от суша, градушки, наводнения, пожари. Правели са се курбани. Някои са позабравени, но други се почитат редовно и до днес.
Лично за мен има някаква странна тръпка в намирането на стари оброци – от една страна стои почитанието ми към тези свети места, а от друга – макар и да имам приблизителни координати, в общия случай не е съвсем ясно къде да търся знака и в момента на намирането се чувствам истински откривател на съкровище.
Шумски манастир „Св. архангел Михаил“
Светата обител се намира на около 3 километра югозападно от село Шума и на около 6,5 километра югоизточно от град Годеч. До манастира води черен път, който може да се измине с по-висока кола. Отправна точка за разходката към манастира е автобусната спирка в махала Рекето.
Шумският манастир стана популярен покрай предаването „Фермата 7“, което определено вдъхна живот на мястото. Аз лично съм ходила до манастира четири пъти, като два от тях бяха преди риалитито и два – след него. Преди мястото беше позанемарено и рядко можеше да се види с отворени врати. Около светата обител беше обрасло с храсти и растения. И при двете ми първи посещения портата на манастира беше заключена. При второто все пак имаше напредък – край оградата беше добре разчистено, та тогава успяхме да огледаме двора добре. Пътят до манастира беше коларски и не можеше да се измине с лека кола.
Третото ми посещение се състоя малко след края на Фермата. Мястото беше съвсем различно. Пътят вече беше изравнен и с положена трошено-каменна настилка. До река Шумска преди манастира беше обособен паркинг. Пространството край манастира беше облагородено, както и самият манастир. Гъмжеше от хора. Влизането в църквата беше предхождано от чакане на опашка.
Последното ми (за сега) ходене беше в началото на този септември. Минавахме в района и искахме да видим дали мястото се поддържа, пък и да запалим свещичка в старата малка църква. Манастирът беше все така в добро състояние и видимо добре поддържан с чист двор и спретнати цветни лехи. Е, нямаше вече толкова много хора, но си имаше посетители. Този път успях да разгледам на спокойствие църквата и отвътре. Бях очарована от старинните стенописи.
Ето и кратко видео от последното ни посещение.
Къде се намира и как се стига
Светата обител се намира на около 3 километра югозападно от село Шума и на около 6,5 километра югоизточно от град Годеч. До манастира води път с трошено-каменна настилка, който може да се измине с лека кола. Отбивката към манастира е при автобусната спирка в махала Рекето. Там има малко площадче. Разстоянието от него до манастира е около един километър.
Ако решите, може да оставите колата край спирката и да се разходите надолу пеша. Ходенето отнема около 10 минути.
Координати:
- на спирката: 42.984655, 23.067769;
- на манастира: 42.977177, 23.071703.
Шумският манастир се състои от малка църква и манастирски сгради. До него са разположени и къщичките от предаването Фермата 7, които може да се разгледат.
Според оскъдната информация, която намерих за него в интернет, манастирът бил основан през XI век. През турското робство бил разрушен и възстановен в началото на 60-те години на XIX век. На фасадата на църквата над входа е изписана годината на възстановяване – 1863 г.
Оброк край Шумския манастир
Оброчният каменен кръст е опрян на голямо дърво в края на една нива.
Координати: 42.9819362,23.0671618.
За да стигнете до него, тръгвате от същото място – по черния път до спирката в Рекето. Продължавате малко, докато свършат къщите и след тях поемате вдясно покрай нивите. Вървите още няколко минути и се оглеждате за голямо дърво край нивата, в чиято основа е опрян кръста. Запишете си координатите най-добре, защото кръстът не се вижда почти до последно.
Така и не успях да установя на кой светец е наречен този кръст.
Оброк Гергьовски кръст
Той също се намира в близост до манастира и отправната точка е същата. Тръгва се по черния път към манастира, но след около 750 метра, на първото разклонение, трябва да се отклоните наляво по черен път който пресича Шумска река. Веднага след реката следвайте някоя от многото пътеки в ляво на пътя и после нагоре по баира. Реално трябва да се върнете обратно към махала Рекето, но от дясната страна на реката.
Запишете си координатите, но все пак имайте предвид, че координатите са ориентировъчни и може да има разминаване в зависимост от устройството което ползвате. Кръстът е разположен в малка горичка и е с внушителни размери на височина и ширина.
Координати: 42.981811, 23.074403.
Оброк Свети Илия до село Шума
Намира се на малко възвишение, южно от Шума, недалеч от близката изоставена махала Вакарел. Координати: 42.9833033, 23.0810430.
До оброка водят няколко черни пътя. Ние подходихме от черния път, който се отделя вляво от шосето на влизане в Шума. Оброкът е полегнал.
След оброка се разходихме до призрачната махала Вакарел, за да поразгледаме. Тъжна гледка – масивни стари къщи, в които някога е кипял живот, сега се поддават тихо, бавно и невъзвратимо на все по-гъста и жадна за територии растителност.
После за разнообразие се върнахме по друг път – покрай стопанския двор на Шума.
Ако тръгнете по гореописаните места и решите да ги посетите в един ден, най-добре започнете с оброка без име до Шумския манастир, след това се разходете до манастира, после до оброка Гергьовски кръст и накрая до кръста Св. Илия.
В района на Годеч могат да се обиколят още няколко манастира, за които вече съм писала:
- Годечки манастир Св. Дух (до Туден);
- Годечки манастир Свети Николай Летни;
- Разбоишки манастир;
- Букоровски манастир;
- Чепърлински манастир.
Старото гробище на махала Вакарел e впечатляващо – в него разгледах поне стотина огромни и разнообразни надгробни кръста – своеобразна галерия на гинската каменоделска школа. Близо до гробището и малко встрани до пътя, който се спуска към него на юг от оброка Свети Илия има още един оброчен кръст (има го на картата на BGMountains).
Последно като ходих до Свети Илия, кръстът беше изправен.
Препоръчвам за посещение Гергьовския, защото е разположен до огромен дъб, а срещу него има още един с подобни размери.
От махалата Вакарел може да се тръгне и на югоизток и да се посети оброка Света Богородица, също под огромен дъб, а наблизо е и пещерата Меча дупка, в един скалист склон, до който се стига само с ножица и мачете:)
Хубаво, че са изправили оброка Св. Илия. Ние си бяхме набелязали и района около гробището на Вакарел, но за съжаление там вършееха ловджии и трябваше да го оставим за друг път. Благодаря за информацията за другите оброци!
Препоръчвам да наминете и през село Мургаш (съседното на Туден). Там също има оброци (6) както и църквата е интересна. Възможно е и изкачване на Петровски кръст
Благодаря много за информацията!