Вила д’Есте е аристократичен ренесансов дом в градчето Тиволи, недалеч от Рим, известна със своите стъпаловидни градини, украсени с множество изящни фонтани. Място, което си струва да се посети. Вилата е обект от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
През годините съм посетила няколко европейски кралски дворци, измежду които – Лувъра, Версай, Сан Суси до Берлин, Ал-Хамбра в Гранада, дворецът Кадриорг в Талин, замъкът Мирамаре в Триест, дворецът Виланов край Варшава… Всички тези знатни резиденции са известни не само заради историята, архитектурата си и кралските особи, живели в тях, но и заради забележителните си градини. Лично за мен, градините на вила д’Есте държат едно от челните места по красота. Самата вила, макар и ограбена, е също доста мащабна и пищна и според мен трябва да се нарича дворец д’Есте (а не просто вила).
В следващите редове ще се опитам да ви разведа за малко в живописния воден свят на вила д’Есте. Но преди това – малко информация.
Кратка история на вила д’Есте
Построяването на вила д’Есте е възложено от кардинал Иполито II д’Есте, син на Алфонсо I д’Есте и Лукреция Борджия. Есте и Борджия са стари аристократични италиянски фамилии. Кардинал Иполито II д’Есте е внук по майчина линия на папа Александър VI. Баща му Алфонсо е бил херцог на Ферара, Модена и Реджо.
Кардиналът бил назначен за губернатор на Тиволи през 1550 г. от папа Юлий III. Иполито II д’Есте пристига в Тиволи и се настанява в губернаторската резиденция, която се помещавала в стар манастир. Кардиналът решил да построи на мястото на манастира разкошна вила, като за това наема Пиро Лигорио – неаполитански архитект и археолог. За прототип е използвана античната вила Адриана на римския император Адриан. Вила д’Есте била открита официално през септември 1572 г., като за откриването пристига и папа Григорий XIII, папата, въвел григорианския календар.
Два месеца след откриването на вилата кардинал Иполито ІІ′Есте умира и вилата става собственост на неговите наследници, които правят мащабна реконструкция. В периода 1660 – 1670 г. в градините на вилата работи големият скулптор Джан Лоренцо Бернини, създал площадът с колоните пред базиликата Свети Петър и Фонтанът на четирите реки на площад Навона в Рим. За вила д’Есте Бернини създава фонтаните „Големият бокал“ и „Нептун“ (реставриран през 20-ти век).
През 18-ти век вилата запустява за дълго. През 1814 г. преминава в собственост на австрийския император Франц II Хабсбург.
Голям почитател на вилата е унгарският композитор Ференц Лист, който я посещава няколко пъти в периода 1865 г. – 1885 г. В резултат там той се вдъхновява да създаде три пиеси за пиано. Във вилата може да се види паметна плоча на Ференц Лист.
Последен собственик на вилата преди Първата световна война е ерцхерцог Франц Фердинанд, който бил племенник на Франц Йосиф – внук на Франц II Хабсбург и съпруг на известната баварска принцеса Сиси – Елизабет Баварска. Ерцхерцог Франц Фердинанд е убит заедно със съпругата си на 28 юни 1914 г. от Гаврило Принцип при Сараевския атентат, превърнал се в повод за избухването на Първата Световна война.
От 1918 г. насам вила д’Есте е собственост на италианската държава. По време на Втората Световна война вилата търпи значителни разрушения, след което е реставрирана. През 2001 г. е обявена за част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, а през 2007 г. паркът на вилата е обявен за „Най-красив парк на Европа“.
Къде се намира и как се стига до вила д’Есте
Градчето Тиволи се намира на висок хълм на около 30 километра североизточно от Рим и до него се стига с кола за около половин час, при силен трафик и по-бавно.
Също така, може да се ползва обществен транспорт. Има удобни влакове и автобуси, които тръгват от гара Тибуртина доста начесто и пътуват около един част до Тиволи. Цената на билета е 3-4 евро в едната посока. По-подробна информация ще намерите в този сайт. До гара Тибуртина може да се стигне със синята линия на метрото.
Най-интересното от вила д’Есте
Вила д’Есте и нейните невероятно красиви градини заемат площ от около 4.5 хектара и включват 51 фонтана, 398 чучура, 64 водопада и 220 езерца, захранвани от 875 метра канали и каскади и задвижвани изцяло по естествен път от силата на гравитацията, без намесата на помпи.
Вилата се намира в най-високата част на архитектурно-ландшафтния комплекс. Входът му е бил откъм градините и посетителят постепенно се е изкачвал по алеите до самата вила, бавно разкривайки една след друга изящните водни форми.
Днес туристическият маршрут започва (и завършва) директно от вилата и след обхождането на помещенията се спуска надолу към градините. Денивелацията на маршрута е около 150 метра – доста солидно като за резиденция.
В просторната вила стаите са празни, но могат да се видят красиво изписани стени и тавани, мозайка на тавана в един от коридорите и на пода в една от залите. Чест спътник на посетителите и във вилата, и при фонтаните е гербът на фамилия д’Есте – стилизиран орел. В някои от стенописите е представена вилата и нейните градини, което дава ценни сведения за вида на вилата в първите й години (което е важно, за да се сравни с по-късните реставрации).
От терасите на вила д’Есте се разкрива красива панорамна гледка към Рим, като при ясно време в далечината се вижда характерният купол на базиликата Свети Петър.
Посещението във вилата продължава с разходка в стъпаловидните градини покрай множеството статуи и фонтани. Чувството е невероятно вдъхновяващо, защото всичко е не само много красиво и фино направено. Нещо повече – от водните струи и техните силно осезаеми пръски те обзема някакъв възторг и ентусиазъм от цялата хармония между красота и свежест.
Като най-красиви и впечатляващи се открояват Овалният фонтан, фонтаните Нептун и Органът, Богинята на плодородието, 3-те басейна с риба и алеята на стоте фонтана.
Стоиш си там пред всеки един от тях, гледаш и не можеш да откъснеш очи.
Много красиво място. По-горе ви споменах само малка част от него.
Ако ходите до Рим, непременно си планирайте и посещение на вила д’Есте. Билетът за посещение е 10 евро. Аз ви съветвам да си отделите 2-3 часа (че и повече при възможност) за разглеждане на вилата.
Определено вила д’Есте е едно от топ местата (заедно с Колизеума, Ватикана и гробът на свети Константин-Кирил философ в църквата Сан Клементе), с които ще запомня моето първо посещение в Рим.
Booking.com