Обект на тази статия са два изключително панорамни и в същото време нетрудни за изкачване върхове в Трънския край – Големи връх, висок 1481 метра и първенец на Ерулската планина, и връх Каменитица, висок 1327 метра, извисяващ се над село Ерул, дало име на планината. Двата върха са сравнително близо един до друг и имат чудесна пряка визуална връзка помежду си.
Напоследък наблягаме на кратки и леки пешеходни маршрути главно заради късия ден по това време от годината. Точно такива са маршрутите до тези два върха. Изпробвахме ги в последната събота на този ноември, която ни дари със слънце и почти тотална липса на вятър, време-подарък предвид факта, че есента е към края си. Два дни по-късно след тази ни разходка заваля първият градски сняг.
До колкото ми е известно, има още два популярни върха с името Големи връх – това са първенците на Парамунската планина (познат още като връх Стража) и Ездимирската планина. А връх Каменитица има и в Пирин. Тук разказвам за Големи връх и Каменитица в Ерулската планина.
Маршрутът Ерулски манастир – Големи връх
До Големи връх има три популярни маршрута – от село Душинци, от Ерулския манастир и от село Горочевци, последните два от които са маркирани. Ние избрахме този от Ерулския манастир като най-лек.
По-долу описвам точно него.
Начало: Ерулски манастир
Началото е от портата на Ерулския манастир. Той се намира на около 80 километра западно от София и на около 45 километра северозападно от Перник.
Пред портата на манастира има обширно място за паркинг и табелка към Големи връх. Поемате по черния път над манастира.
- Начална точка на маршртута: 42.721976, 22.653971.
- Големи връх: 42.699319, 22.657006.
За информация – Ерулският манастир „Света Троица“ е разположен в подножието на Големи връх. Централно място заема църквата, която според надпис на фасадата ѝ била построена на 10.06.1802 г. Според друг надпис, тя е паметник на културата. Иначе, за самия манастир се смята, че е наследник на много стар средновековен манастир.
Красиво и много приятно е мястото край манастира. Пред църквата човек може да види две високи, дебели и явно многовековни дървета, сплели клони нависоко – ясен и бук. Смята се, че са на повече от 900 години. Според една легенда, дърветата израсли на мястото, където в първите векове на турското робство били посечени Бука и Ясен – хубава местна девойка и нейния любим.
И още – в двора на манастира може да видите спретната манастирска сграда, интересна чешма, маси и пейки за отдих и паметник на загинали герои за България.
Особености на маршрута
От Ерулския манастир до Големи връх се стига за около час и 20 минути без бързане. Голяма част от маршрута е черен коларски път. Следва се червена маркировка, която е добра и на често. Още в началните части на маршрута върхът се вижда вляво нагоре.
Маршрутът може да се раздели на три части:
- етап 1: Ерулски манастир – ловен заслон: 50 минути по черен коларски път с плавно изкачване;
- етап 2: ловен заслон – билото: 20 минути по стръмна горска пътека;
- етап 3: билото – Големи връх – билна панорамна пътека: 5 – 10 минути.
В етап 2 се стига до реброто на върха и от там се върви все по него. Накрая има камениста част. Това приключва на билото. Този етап е доста сенчест и стръмен, но не е много труден.
Етап 3 е само по билото и е наситен с прелестни панорами.
Самият Големи връх е изключително обзорен.
Аз успях да различа Витоша, Рила, Стража, Любаш, Руй. Малко натам по пътеката към село Горочевци се открива и гледка към село Душинци, което е в подножието на върха.
Слизането е доста по-леко и бързо, защото е само надолу и по-голямата част от него е по черния коларски път. Отнема около час. Единствено стръмната част, близо до върха е по-бавна за слизане, но според мен – нищо сложно.
Маркировката по целия маршрут е перфектна – червена, добре видима и начесто.
Нашето изкачване беше в разгара на ловния сезон. Имаше ловци по самата пътеката. Съобразиха се с нас, поздравиха ни и предупредиха по радиостанцията останалите да не стрелят, но по време на целия ни преход се чуваха далечни гърмежи.
Като слязохме, посетихме и манастира – тихо и спокойно място с обширен двор.
Маршрутът село Ерул – връх Каменитица
Начало
Маршрутът към връх Каменитица започва от обширен почти обратен завой при махала Мучи баба на У-образно кръстовище преди централната част на село Ерул. Там има стара автобусна спирка и широко място за паркиране. Всъщност, завоят обикаля върха – това ви го казвам за ориентация.
- Начална точка на маршрута: 42.740757, 22.656677.
- Връх Каменитица: 42.734578, 22.659275.
Особености
Превалили завоя, оставяте колата и тръгвате по тясната пътека вляво от табелката за двата вело маршрута. След гората излизате на открито и търсите пътека пак наляво, накъдето се намира върхът. Точно в подножието му има широко място като площадка. Още малко нагоре и сте на върха. А от там – гледките са неимоверно красиви и във всички посоки.
Изкачването до връх Каменитица отнема около 20 минути, а слизането дори по-малко време – около 15 минути. Маркировка няма, но според мен трудно може да се обърка.
Лично на мен гледките от връх Каменитица ми харесаха повече от тези на първенеца Големи връх.
В заключение, маршрутът от Ерулския манастир до Големи връх, с допълнението – връх Каменитица, е чудесна идея за еднодневна разходка. Маршрутът не е труден и е сравнително кратък, а гледките са зашеметяващи. Препоръчвам!