Изкачването на връх Мечи камък, беше първото ни излизане в планина за тази година. Направихме го в последната неделя на февруари. Пред вид кратката зима, топлото за сезона време и ниската височина на Вискяр планина, това си беше една пролетна разходка до върха, при това изящно съпроводена от обичайните за пролетния сезон атрибути: радостните птичи песни, все още плахият акомпанимент на щурците и радващите окото багри и форми на първите пролетни цветя.
Разходката до върха със все пътуването от София и наобратно плюс изкачването отнема не повече от 3-4 часа. И заедно с това си има всички предимства на планински преход: раздвижване, чист въздух и красиви панорамни гледки.
Информация за върха
Връх Мечи камък е висок само 1077 метра, но въпреки това е един от планинските първенци в България, тъй като е най-високата точка на планината Вискяр.
Критериите, по които подбрахме мястото за тази неделна разходка бяха:
- близост до София;
- планински маршрут;
- възможно по-кратък преход;
- място, което не сме посещавали.
Разходката до Мечи камък пасна идеално на тези условия. Нагласихме се и потеглихме.
Как се стига
Началната точка за изкачване на върха е около село Ракита, община Сливница. Като разстояние от София до началната точка за изкачване е под 50 километра. Като времетраене – час и малко. На отиване, за да стигнем, избрахме най-краткия път от София до там – през град Сливница. От Сливница се поема по пътя за паметника „Новото гробище край Сливница“ – има съответните табели в града. След излизане от град Сливница, се минава последователно през селата Гълъбовци, Гургулят и Ракита.
От София до Сливница пътят беше сравнително добър, но от Сливница натам беше ужасен – с много дупки, на места пропаднал. Най-лошо беше около село Ракита. На места там асфалтът съвсем липсваше, та трябваше да жонглираме през земните кратери. На толкова лош път отдавна не бяхме попадали, ето защо и предвижването по него беше изключитено бавно. Затова пък знакът за винетка беше поставен още в пределите на селото?!
Маршрутът до връх Мечи камък
Пътеката към връх Мечи камък започва на около 2 километра след село Ракита в посока Брезник. След селото, което се пада в ниското между няколко хълма, шосето се вие нагоре. След завоя вдясно на най-високата част от шосето, трябва да се паркира колата. Точно там вдясно от пътя има километричен камък, от който започва началото на маршрута към първенеца на Вискяр.
Табелки и маркировка няма, но ако следвате тези указания, няма начин да се объркате. В цялата си част пътеката до върха всъщност е черен коларски път.
След около 20 минути ходене пеша по този коларски път, включващо леко изкачване, след един завой на пътя, в далечината вдясно се открива триангулачният знак на връх Мечи камък. От това място, поглеждайки вляво се вижда язовир Красава и ограждащите го хълмове.
От тук до върха се взема за десетина минути ходене. Така сумарно от началото на марщрута до връх Мечи камък отнема около 30 минути, при това лесно и без много усилия.
Да се върна за кратко на мястото преди завоя с видимост към триангулачната точка на върха. Малко преди този завой вдясно от пътя се вижда паметникът в село Гургулят.
На върха
Достигайки върха, панорамата се губи, поради високите иглолистни дървета наоколо. Освен каменния знак, обозначаващ планинския връх, интерес представлява голямата скала вляво от него, което сигурно е и въпросният Мечи камък.
Връщането наобратно от върха до колата отнема същото време – около 30 минути. Ходейки в тази посока могат добре да се наблюдават околните планини, най-отличими от които, поне за мен, бяха Витоша и Чепън планина.
Накратко – къс и лесен планински маршрут, но все пак включващ изкачване на връх и доста гледки.
Обратният път
Поради лошия път на идване, решихме да се върнем през град Брезник, град Перник и магистрала Люлин. Обратният път беше значително по-добър, отколкото този, по който бяхме дошли от Сливница. По тази причина връщането до София ни отне с 15-ина минути по-малко, въпреки че разстоянието беше с 10 километра повече.
Здравейте,
Една малка поправка – връх Мечи камък /1077м/ е втори по височина във Вискяр. Първенец е връх Чеканска чука /1135,6м/, на Запад от Мечи камък. Доскоро се приемаше Мечи камък за първенец, но преди няколко години Момчил Цветанов доказа тази грешка и я отрази в пътеводителя си: „Българските планини“, излязъл през 2014г.
Здравейте, Евгений, и благодаря за ценната информация.
Когато се подготвяхме за прехода до връх Мечи камък, прехвърлихме доста материали – ровихме се:
– в уикипедията https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BA%D1%8F%D1%80,
– в официалния туристически портал на община Сливница http://tourism.slivnitsa.com/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%88%D1%80%D1%83%D1%82-%D1%81%D0%B5%D0%BB%D0%BE-%D1%80%D0%B0%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%85-%D0%BC%D0%B5%D1%87%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BC%D1%8A%D0%BA,
– в сайта http://bgmountains.org/bg/kraishte/zavalska/72-onfoot/87-2008-10-02-13-55-21 .
Всички материали сочеха, че именно връх Мечи камък е първенецът на Вискяр.
Според материалите – да, връх Чеканска чука е по-висок, но доколкото разбирам той е първенец на Завалската планина и малко по-встрани от Вискяр планина, т.е. първенецът на Вискяр си е връх Мечи камък.
В заключение мога да кажа, че все пак, аз съм просто един запален турист, и описвам маршрутите и впечатленията си от този ъгъл. Не ми е известен точния метод за измерване на височината на даден планински връх, нито точните граници на споменатите планини. Затова се осланям на източници, а според тях – връх Мечи камък е най-високата точка на Вискяр планина.
За съжаление, не съм компетентна да взема страна в този спор – кой е по, по, най във Вискяр. За мен беше важно, че маршрутът е кратъй и лек и пасва идеално на изискванията за един активен уикенд следобед около София.
И двамата бъркате и сте прави донякъде. За да се уверите – погледнете растерната руска топографска карта. На Вискяр върха си е Мечи камък, а на Завалската е вр. Китка – 1180,7м. над с. Завала.