Пещерският манастир, който посетихме в края на този май, се оказа чудесно място за разходка – стар манастир, до който води приятна и добре направена алея с няколко обособени зони за отдих и пикник. Намира се в Земенския край, в полите на Рудина планина, чийто най-висок връх е Сирищнишка Рудина.
До селото тече и много красив водопад, който в голяма част от годината е почти без вода, за съжаление. Повече за водопада ще разберете тук. Но дори и само заради манастира, разходката си заслужава.
Къде се намират село Пещера и Пещерският манастир
Пещерският манастир се намира на километър и половина североизточно от село Пещера. Да не се бърка това село Пещера с град Пещера, пазарджишко. До манастира води широка алея, която е добре поддържан към момента черен път.
Самото село е близо до Земен. Разположено е на около 80 километра югозападно от София, които се изминават с кола за около час и 10 минути. За село Пещера от София се отправяте към Земен и на входа на града поемате надясно още преди да сте влезли в него. Макар следващото населено място да е именно село Пещера, на синята пътна табела на този разклон, то не е изписано.
Като влезете в село Пещера (откъм Земен), за манастира трябва да се отклоните вдясно по първата пряка и после пак вдясно по втората. За ориентир там на кръстовището на втората пряка има чешма. След това улицата, по която трябва да завиете надясно става доста тясна и стръмна. Продължавате още малко по нея. След това пътят се разкланя (42.502536, 22.756376), като на това място трябва да поемете по лявото разклонение, а малко след това сте вече на алеята. Следва остър завой наляво, беседка и после завой надясно, след който има място за паркиране.
Ако се притеснявате от стръмни и тесни улици или просто искате да удължите разходката си, може да оставите колата в централната част на селото и да продължите пеша. Разстоянието от центъра до алеята не е много – около половин километър.
Както споменах, алеята е много приятна – лека за ходене, сред зеленина и с множество обособени зони за отдих и пикник. Тя е добре обозначена с табелки.
Край началните беседки, докато сте още съвсем близо до селото, се откриват и красиви панорамни гледки надалеч. Като излезете от селото, ще ви трябва около половин час без бързане, за да стигнете до манастира.
Накратко за манастира
Според сайта на Гигинския манастир, съществуват сведения от местни хора за съществуването на Пещерския манастир още през 814 г. Първите писмени сведения се четат от т.нар. Мрачка грамота от 1 декември 1348 година – това е формален акт на нашия цар Иван Александър, с който той дарява на светата обител много имоти. Грамотата понастоящем се съхранява в Хилендарския манастир в Атон.
Във вековете на османското робство манастирът запада. Възстановен е през 1842 г. Сред ктиторите са монахът Симеон и сина му. По това време била изписана църквата от Димитър Томов Вишанов или Молеров, български зограф от рода Молерови, виден представител на Банската художествена школа.
През Руско-турската освободителна война (1877 – 1878) османските войски опожаряват манастира при оттеглянето си и обесват монаха Симеон, а синът му по чудо се спасява и отива в Рилския манастир. След това манастирът е изоставен. По-късно отново е възстановен.
В наши дни, само преди няколко години, светата обител е обновена по европроект, заедно с черния път, водещ до нея.
Според сайта на Софийската митрополия, обновеният Пещерски манастир е осветен на 6 юли 2019 г. и оттогава насетне вече се смята за действащ. На освещаването му била донесена старинна каменна икона на свети Николай с двуглав орел от XIV в., която се е помещавала в Пещерския манастир до началото на 90-те години на XX век. Сега тази икона се съхранява в Историческия музей в Перник.
Интересно е да се разходите в манастира – ще видите обновената църква, заедно със стар оброчен кръст пред нея, старата камбанария, аязмото, останки от стари сгради, новите навеси с пейки и осветление.
Самото място около манастира е изключително приятно.
На мен лично много ми хареса как е направено всичко. Когато ние бяхме там, главната порта на манастира беше заключена. Все пак, до другата порта в задната му част имаше широко празно място, откъдето успяхме да влезем и да разгледаме.
Други места наблизо
Ето още няколко интересни места в района, с които може да комбинирате разходката.
Земенски манастир – стар манастир с уникална кръстокуполна църква и богата история в покрайнините на Земен. Има си добри указателни табелки за него.
Земенски пролом – той е на река Струма и е известен с чудатите си скални образувания.
Манастир Св. Пантелеймон край село Смиров дол – това е нов манастир, подопечен на Гигинския манастир. Той е с модерна архитектура и богато изписана църква. Пред портите на манастира ще намерите интересно информационно табло с карта на манастирите в района – в т. нар. „Краищенско Светогорие“.
Одранишки манастир „Св. св. Петър и Павел“ – много красив манастир, недалеч от село Одраница.
До манастира води черен път с трошено-каменна настилка. Пътят е дълъг близо 3.5 километра и може да се измине и с по-висока лека кола – бавно и внимателно.