В началото на този март прекарахме няколко много слънчеви и приятни дни в района на Сопот. Посетихме множество интересни места, едно от които беше Сопотският водопад на река Манастирска. Бяхме си го набелязали отдавна. За съжаление, когато го посетихме, водопадът не беше в силата си – снеговете от Балкана не се бяха стопили все още, но ни се получи една много приятна разходка в полите на Стара планина и добихме представа за мястото. Като бонус, маршрутът започва от стар манастир, а реката прави още няколко малки водопада по маршрута към големия водопад, така че разходката напълно си заслужава и при по-малко вода в реката.
Следват подробностите.
Сопотски манастир Свето Възнесение
Отправна точка към Сопотския водопад е Сопотският манастир „Свето Възнесение Христово“. Познат е още като Сопотски манастир „Свети Спас“. Намира се в покрайнините на Сопот в полите на Балкана. За да стигнете до него, на влизане в Сопот (откъм Анево) се отклонявате наляво към планината. Има табелка за Сопотския лифт, чиято начална станция е съвсем близо до манастира.
Мястото около манастира е много приятно. Пред манастира има чешма с ледено студени води.
Не е ясно кога точно е основан манастира, но в него се случват няколко интересни факта:
- през 1828г. в игуменът Партений прави препис на „История Славянобългарска“;
- на 7 декември 1858 г. в Васил Левски става монах Игнатий;
- през 1875 г. Тодор Каблешков заклева членовете на възобновения Сопотски революционен комитет.
Манастирът е опустошен през кървавите юлски събития в Сопот през 1877 г. Две години по-късно е възстановен и добива сегашния си вид.
Сопотският манастир Св. Спас е място, на което се развиват няколко случки в романа „Под игото“ на Иван Вазов.
Сопотски водопад
Край Сопотския манастир Свети Спас протича река Манастирска, която образува красиви водопади, най-високият от които е Сопотският водопад, висок около 15 метра.
От манастира до водопада се върви около 30 минути пеша, нормален ход.
Пътеката към водопада започва в ляво от манастира покрай оградата и се изкачва плавно нагоре срещу течението на реката. Има табелки за водопада и за хижа Добрила.
В началото, пътеката към водопада и към хижа Добрила е една, но след около 20 минути ходене се разделя – направо по реката е към водопада, а наляво и нагоре – към хижата. Има табелки.
От разклонението нагоре към водопада са около 10 минути ходене. Стига се до останки от масивен градеж и малко параклисче. На това място реката изчезва под камъните.
Малко по-нагоре ще намерите импровизиран мост и заслон, а след тях ще видите и водопада. При слаби води на реката може да се мине на другия бряг по камъните, но в периоди на пълноводие трябва да се ползва моста, колкото и да е трудно равновесието по него.
Водопадът е тесен и висок, с два пада. Красив е и шумен, но го сварихме не много мощен и пълноводен.
И още
Съвсем близо до манастира се намира Дядо Стояновата воденица, споменавана в „Под игото“. Също така, ако сте запалени туристи с някакъв опит и сравнително добра физическа подготовка, може да посетите останките от средновековния град Копсис, предшественик на Сопот – крепост Аневско кале, кацнала на висок скален рид в покрайнините на село Анево.
В тази статия ще намерите подробна информация за най-интересните забележителности в Карлово и Сопот.
Била съм няколко пъти там .наистина е много красиво ,когато всичко е зелено и водопада пълен . Но и зимата не е за изпускане .Лека и приятна разходка ,покрай ромона на реката .
Благодаря за отзива!
Изглежда чудесно място! Eли, кога е най-подходящото време да посетим водопада, може би късна пролет ще е по-пълноводен? 🙂
Да, точно – април и май.
На връщане от водопада, когато се стигне до параклиса (Аязмото) може да се поеме по пътеката в ляво и леко нагоре. Тя върви по високата част, от където има хубава гледка към долината. Към края си се разделя на 3 части, едната води отново до манастира и излиза в розовата градина до него, втората излиза до павирания път към манастира, а по третата (най-лявата) може да се продължи и да се излезе в боровата гора над Сопот.
Здравейте и благодаря за чудесното допълнение!
Здравейте! От манастира до хижа Добрила, колко часа е машрута и добре маркиран ли е ?
Здравейте, все още не сме ходили до хижа Добрила и не мога да дам точна информация. Гледам, че е около 8 км от манастира до хижата с около 1300 метра денивелация, така че не е кратко.
Здравейте! За съжаление, в момента пътеката към водопада непосредствено до манастира е отнесена от реката. Надявам се да бъде възстановена в някакъв момент.
Здравей Ели,
За съжаление и мое разочарование ,долната пътека , до Сопотският водопад, вече не е проходима, в резултат от опустошителният порой и дъждове тази година. Засега остава проходима горната пътека, над манастира, но въпреки това и по нея не може да се отиде близо до водопада.
Благодаря за актуалната информация!