Когато нямаме време за дълги планински преходи, но все пак ни се иска да се разходим до някой обзорен връх и да съчетаем движение, чист въздух и прекрасни гледки, много често се отправяме към Трънския край, който изобилства от маршрути точно с тези характеристики.
Беше слънчева септемврийска събота, когато се насочихме към връх Стража. Той е висок 1389 метра и е първенец на Парамунската планина. Върхът е познат още с името Големи връх (да се чудиш там в трънско кой от кой връх е пО Големи 🙂 ), а съответната планина е наричана още и Стража.
Тук ще ви разкажа за маршрута до връх Стража от село Лялинци. Той е дълъг около 2 километра и половина и е маркиран с червена маркировка. Изкачва се за около час и 40 минути. Слизането е малко по-кратко.
До върха има още поне два маршрута – от село Велиново и от село Парамун, дало име на планината. Към този момент нямам лични впечатления от тях.
ВНИМАНИЕ: пътеките към връх Стража попадат в ловни полета, затова в ловния сезон от началото на октомври до края на януари най-добре ги избягвайте в дни, в които се ловува! В сайта на Трънското туристическо дружество може да се осведомите за актуални ловни графици.
Къде се намира и как се стига до началото на маршрута
Отправна точка за маршрута е западният край на село Лялинци. Селото се намира на около 73 километра северозападно от София. Ако влезете в селото откъм главния път за Трън, минавате през цялото село и след като подминете гробището с църквата, търсете място за паркиране. Началото на маршрута е по първата улица надясно след гробището. Ще се ориентирате по електрическия стълб с червена маркировка в началото на улицата.
Респективно, ако влезете откъм съседното село Ребро, минавате по моста над реката, а началото на маршрута е по първата улица вляво след моста. Край този мост има подходящи за паркиране места.
Координати:
- на началото: 42.771485, 22.756694;
- на връх Стража 42.777308, 22.728129.
За информация, там край моста започва и пътеката за близкия връх Любаш.
В по-голямата си част пътеката е доста камениста, което затруднява и забавя в известна степен изкачването. Но пък се върви все нагоре, което значи, че не губите височина по време на прехода. Маркировката е червена.
Като цяло, преходът от село Лялинци до връх Стража не е труден, но и не е съвсем като разходка в парка.
Най-стръмен, каменист и задъхващ е началният участък от маршрута, по време на който за кратко разстояние се набира значителна височина. Постепенно гледките назад се разгръщат все по-надалеч (като награда за пролятата пот 🙂 ). Вляво, постоянен спътник в изкачването е съседният връх Любаш.
Първоначалното стръмно изкачване завършва на билото на планината. Изглежда, че върхът е близо, но това е измамно. След около час и 5 – 10 минути ходене се стига до любопитна забележителност – стар оброчен кръст.
Той е леко вляво от основната пътека, но си е интересно човек да го разгледа и на отиване, и на връщане.
На това място (а и преди това) гледките по маршрута стават все по-панорамни.
Не много след кръста следва още един почти изцяло каменист участък, а малко след него е и финалният щурм към връх Стража.
Целият маршрут се изминава за около час и 40 минути в зависимост от темпото.
Пътят наобратно се взема за по-кратко време, тъй като е само надолу, макар да е все така каменисто. Ние слязохме за час и 10 минути
Горе на върха гледките са очарователни и във всички посоки. Освен Любаш, от върховете, които сме изкачвали различих Драговски камик, Ездимирския Големи връх, Руй, а назад – Витоша и Рила. Погледът ни стигаше чак до София – на хоризонта се белееха люлинските панелки.
В заключение, връх Стража напълно оправда очакванията ни за чудесна разходка около София с прелестни панорами и добре раздвижващ маршрут.
Здравейте!
Защо не попитахте в селото за този кръст? От снимката се вижда, че е издялан от същите скали, които са наоколо, но няма надпис! Може някой да знае нещо? Ако е оброчен вероятно в определен ден от годината има хора, които го посещават! Интересно е!
Поздрави,
Мария
Здравейте, Мария, благодаря Ви за коментара! Ако имате повече информация, ще се радвам да споделите. Поздрави!
Здравейте!
Вашият пътепис ни запали да се разходим в тази посока, но по случайност установихме, че маршрутът е в ловен район, в който събота и неделя често се ловува. От Трънското туристическо дружество отскоро правят графици и описват по кои туристически маршрути в кои дни е опасно да се ходи, защото се стреля. Понеже много хора ви четат, може би било полезно да добавите и предупреждение за това, както и да посочите къде могат да се информират за тази неочаквана опасност.
Тук качват актуалните графици
https://transkotd.org/novina/lovni-grafitsi-za-marshrutite-v-transko/
Поздрави,
Таня
П.С. Благодаря за всички чудесни пътеписи, описания и снимки, които често ни стават вдъхновение за нови места.
Здравейте, Таня,
Благодаря Ви за полезното допълнение и за отправката към графиците за ловуване! Ще се постарая да допълня съответните статии с предупреждения.
Поздрави,
Ели
Здравейте, много благодаря за отзива и актуалната информация за маршрута към водопад Врана вода!