Градините Боболи (Giardino di Boboli) са разположени на едноименния хълм във Флоренция на левия бряг на река Арно. Те са неизменна част от комплекса на пищния дворец Пити (Palazzo Pitti) на фамилията Медичи и заемат забележително по площ пространство от 450 000 квадратни метра (111 акра).
Аз обожавам да посещавам средновековни дворцови градини. На градините Боболи във Флоренция посветихме цял един следобед. Макар да не бяхме там в най-подходящото за посещение време – късна есен в края на ноември без цъфнали цветя, градините ме очароваха с подредените си сектори, добре оформени алеи, статуи, фонтани и великолепни гледки към централните части на града.
В тази статия искам да ви покажа малка част от красотата, която видяхме по време на дългата разходка.
Кратка информация за градините Боболи
Градините Боболи били изградени за Елеонора ди Толедо, съпругата на Козимо I де Медичи. Тяхното изграждане започва през 1550 г., а по проекта и реализацията им работят изтъкнати творци като Николо Триболо, Бартоломео Аманати, Джорджо Вазари и Бернардо Буонталенти.
В градините липсва естествен водоизточник, а за напояване бил построен тръбопровод, захранван от река Арно.
Боболи са изтъкнат пример за италианска градина и по-късно служат за вдъхновение за много европейски дворове. Дълго време в градините не са се допускали хора извън фамилията Медичи. Те са открити за обществеността през 1766 г.
В днешно време градините Боболи са превърнати в открит музей на градинската архитектура. В тях, освен обилната растителност, могат да се видят римски антики и скулптури от XVI и XVII век. В допълнение, в тях може да видите и няколко изящни фонтана.
Нашата разходка в градините Боболи
Първият ми поглед към градините беше от прозорците на Палацо Пити. Картинката беше чудна. Виждаха се фонтанът, прегърнат от двореца и големият амфитеатър.
След като разгледахме експозициите в двореца, се насочихме към градините. На много места в тях са поставени карти с най-важните обекти.
Ние продължихме нагоре по главната алея през амфитеатъра.
Пак по нея по-нагоре се насладихме на фонтана Нептун. Той беше в ремонт и не хвърляше вода. Но пък езерото около главната скулптура беше пълно и в него плуваха много риби.
След фонтана се изкачихме за лов на гледки към една панорамна тераса и Павилиона на Кавалерите до нея.
После се насочихме надолу към езерото с острова, като се движехме леко на зиг-заг, за да видим колкото се може повече от парка, скулптурите и алеите.
По протежение на част от северната паркова стена се разходихме по протежение на още един интересен фонтан – Фонтан на малките муцунки.
За съжаление, Фонтанът на малките муцунки беше съвсем без вода и в най-горната му част при първата муцунка не успяхме да го разпознаем, но веднага щом попаднахме на втората муцунка, разбрахме, че е той.
Специално внимание отделихме на езеро с остров в средата му (Vasca del Isola). В езерото плуваха патици, а отстрани беше кацнала много красива сива чапла.
Тя дълго време стоеше съвсем неподвижно и отдалеч изглеждаше като част от скулптурния ансамбъл. Щом я приближихме, взе да си върти главата наляво и надясно, но продължи да си стои там като част от пейзажа.
След езерото с острова поехме обратно към двореца Пити по южната алея, като пътьом видяхме Портокаловата къща и една огромна вана.
Полезна информация
Градините Боболи са намират зад двореца Пити, малко след понте Векио. Билетът за посещение струва 9 евро и може да се закупи предварително тук от официалния сайт за билети на националните музеи във Флоренция. Аз ви съветвам да си купите комбиниран билет за градините, двореца Пити и галерия Уфици от същия сайт. Така излиза най-изгодно.
Финални думи
След толкова много музеи във Флоренция с ценни картини и скулптури, градините Боболи бяха нещо различно и все пак изящно – хармония от фини статуи, фонтани, късчета красива природа и ландшафтна архитектура на фона на чудесни панорами. Струва си човек да се разходи по техните алеи.