Връх Копрен ми беше мечта отдавна. Планирането на посещение до него се проточи доста във времето. Самото изкачване ми взе дъха. Но върха не ме разочарова. Гледките и удовлетворението бяха невероятни.
За двата дни, които прекарахме в района, освен връх Копрен посетихме и Копренските водопади, за които вече ви разказах. Тази статия е посветена на маршрута към връх Копрен. Изкачихме го от хижа Копрен, като първо минахме покрай водопад Ланжин скок и продължихме нагоре. Върнахме се по друга пътека. Така се получи кръгов маршрут.
Връх Копрен е висок 1965 метра и е разположен в Западна Стара планина на границата между България и Сърбия. Той е част от централното старопланинско било. Изкачването му е предизвикателство, тъй като теренът е стръмен и каменист и за сравнително кратко разстояние – 5.1 км, трябва да се преодолеят 1241 м положителна денивелация.
Отправна точка за маршрута към връх Копрен
Отправна точка за изкачването на връх Копрен е едноименната хижа Копрен и по-точно паркингът до нея. До хижата се стига с кола. Тя се намира на 136 км северозападно от София, на 40 км западно от областния център Монтана и на 6 км от близкото село Копиловци. От София до хижа Копрен най-бързо, за около 2 часа и половина, се стига по шосето в прохода Петрохан.
По маршрута чешми няма. До водопад Ланжин скок се върви покрай река, което е опция. След водопада такива липсват.
Изкачване на връх Копрен – маршрут и етапи
Мога да разделя маршрута за изкачване на връх Копрен на три етапа. Той е маркиран с червена маркировка. Следва описание на маршрута по етапите.
Етап 1: хижа Копрен – водопад Ланжин скок, 50 минути
Пътеката към връх Копрен започва срещу хижа Копрен. В този първи етап маршрутът е сравнително лек. Бих казала, че това е най-леката част от маршрута към връх Копрен. Подробно описание вижте тук в статията ми за Копренските водопади.
Етап 2: водопад Ланжин скок – Равно буче, 1:30 ч.
След водопада започва доста стръмно изкачване в гората. На едно място пътеката има разклонение. За връх Копрен се тръгва по пътеката наляво. Мястото е обозначено. Като се понабере височина, пътеката става по-полегата.
След гората се излиза на поляна, следва още един малък горски пояс и след това се стига до местността Равно буче. Тук вече гледките се разгръщат. Връх Копрен и цялото било гордо се издигат напред като стена. Целта е ясна, постигането ѝ изисква доста усилия.
Етап 3: местност Равно буче – връх Копрен 1:30 ч.
Това е финалният щурм към връх Копрен. Разстоянието е малко, но денивелацията – значителна.
Там, в подножието на връх Копрен изглежда, че не остава много до него и изкачването е малко. Това усещане обаче, е измамно. На мен поне ми се видя мнооого.
Пътеката в този етап е камениста, вие се на серпентини, но си е стръмна. Малко преди върха се стига до останките от стара гранична застава с вид на стара крепостна кула.
Ние изминахме разстоянието от паркинга до хижа Копрен до връх Копрен за близо 4 часа, като направихме една по-голяма почивка на водопада и няколко по-малки във финалния етап към върха.
Горе на връх Копрен гледките са очарователни. Виждат се прекрасно съседният връх Трите чуки, село Копиловци, Равното буче, още много старопланински дипли, погледът стига до язовир Огоста.
Назад към Сърбия теренът е тревист и почти равен. Вероятно от там изкачването е доста по-леко.
Слизане от връх Копрен към хижа Копрен, маршрут
Вариантите за слизане от връх Копрен са няколко. Най-очевидният вероятно е този, който описах по-горе, но в обратна посока.
Друг вариант, доста предизвикателен като време и усилия, е от върха да се отиде по билото до близкия връх Трите чуки и да се слезе от там. Описание за този вариант може да прочетете тук.
Ние слязохме по реброто през Равно буче и местността Нова ливада. Беше ни препоръчан като по-лесен за слизане маршрут, отколкото ако се върнем през водопада. Вече минала и по двата, мога да кажа, че долу-горе като трудност са еднакви. Този през реброто е съвсем малко по-полегат, но пък и по-дълъг.
В този раздел накратко ще разкажа за него.
От връх Копрен се слиза до местността Равно буче – това е етап 3 по-горе, но в обратна посока. Слизането е по същата стръмна и камениста пътека, която не предполага високи скорости. Като се стигне до Равно буче, се поема по пътеката направо (пътеката за Ланжин скок е наляво). В тази част се следва синя маркировка. Прекосява се цялата местност, а след това пътеката влиза в гора. На места е стръмно, на други – не чак толкова. Голяма част от пътеката е покрита с шума, което я прави хлъзгава и трябва да се внимава. Доста дълго време се върви в гора, тя на места се разрежда и пробива слънце.
В края на маршрута се излиза на широк и сравнително равен черен път, който отвежда до паркинга при хижа Копрен.
Обратното разстояние от връх Копрен до хижа Копрен по този маршрут ни отне около 3 часа.
Техническа информация за маршрута до връх Копрен
- Начало (паркинг): 43.327066591009498, 22.860150011256337;
- Връх Копрен: 43.304300587624311, 22.838118094950914;
- Хижа Копрен – Ланжин скок – Копрен – Равно буче – Хижа: разстояние 10,6 км, (+) 1352м, (-) 1353 м;
- Хижа Копрен – Ланжин скок: разстояние 1.9 км, (+) 340 м, (-) 120 м;
- Ланжин скок – връх Копрен: разстояние 3.2 км, (+) 902 м, (-) 109 м;
- Хижа Копрен – връх Копрен през водопада: разстояние 5.1 км, (+) 1241м, (-) 228м;
- Връх Копрен – Равно буче – хижа Копрен (по реброто): разстояние 5.5 км, (+) 112м, (-) 1125 м;
- GPS трак: изтегли.