Все още е лято, време за разходки и море. Този път ще ви отведа до едно по-различно място – до село Неофит Рилски и тамошния Исторически комплекс, недалеч от Варна.
Посетихме селището на връщане от морето.
Как се стига до Исторически комплекс, село Неофит Рилски
До комплекса се стига с кола.
Село Неофит Рилски се намира на около 40 километра западно от Варна, които се изминават за около 30 минути с кола. От АМ Хемус има отбивка за селото, обозначена с кафява табела. За ориентир, на същото място е и отбивката към Провадия. Самото село Неофит Рилски се намира на около 2,5 километра от отбивката, а Историческият комплекс е разположен в края на селото.
Какво да видим
Историческият комплекс се състои от няколко къщички и красиво езерце с водни лилии. Мястото е много приятно и съчетава от една страна интересна обстановка, а от друга – тишина и спокойствие, които заедно създават усещане за тихо безвремие.
Обиколката на комплекса е придружена с интересна беседа и демонстрации от живота и бита на древните хора.
Една от къщичките пресъздава в детайли бита в жилище от неолита.
Неолитът, или новокаменната епоха е последният период от каменната епоха. По нашите земи това е времето между 7-мото и 4-то хил. пр.н.е. Интересното тук е, че неолитът не е стриктно определен хронологичен период, а се отнася до най-ранната фаза на уседнал живот и наличие на земеделска дейност при отделните човешки общества. В неолитната къщичка, част от Историческия комплекс, могат да се видят домакински керамика, подобна на която е използвана през неолита, сечива, накити, тъкачен стан, огнище. В къщичката има много интересна восъчна фигура-макет на човек от новокаменната ера. Аз лично, в първия момент го взех за истински човек-манекен. Толкова добре е пресъздаден в най-малки детайли. Дори си има косми по ръцете.
До неолитната къщичка могат да се видят няколко малки работилници, пресъздаващи различни човешки дейности през неолита и халколита, сред които – работилница за обработка на нефрит, работилница за производство на сол, работилница за обработка на кожи и за обработка на каменни сечива.
Разглеждането на работилниците е придружено с интересни демонстрации.
Точно над езерцето с водните лилии е изградена по-голяма калена сграда – наколна, пресъздаваща в детайли живота през халколита.
И тук в тази къщичка си имаше интересен макет-восъчна фигура на човек от тази епоха, но аз вече бях подготвена и не се обърках, въпреки че го проучих отблизо за по-сигурно 🙂 .
Халколитът, наричан още енеолит или каменно-медна епоха, е период на преход между неолита и бронзовата епоха, свързан с откриването на първия метал – медта. Халколитът обхваща приблизително времевия диапазон между 4 800-4000 г. пр.н.е. През този период от човешкото развитие започва изграждането на йерархична обществена система и се засилва разделението на труда.
Ще отворя една скоба и ще отбележа, че ние, българите може да се похвалим с изключително важна находка от времето на халколита, открита по нашите земи – това е Варненският халколитен некропол, където е открито най-старото обработено злато в света.
Разходката в комплекса завършва с Тракийския музей, в който са изложени реплики на най-известните съкровища от времето на траките по нашите земи. В една от заличките на музея е пресъздаден фрагмент от Александровската гробница край Хасково. В друга от залите са изложени восъчни фигури-макети на траки.
Тук е мястото да отбележа, че възстановките на експонатите в къщичките и Тракийския музей са правени след консултации с наши учени и хора на изкуството, сред които проф. Иван Маразов, Калина Атанасова – Бъдъмба, Стоил Мирчев, Александър Въчков, Васил Димитров.
Атракциите в Исторически комплекс, с. Неофит Рилски
Историческият комплекс в село Неофит Рилски предлага и няколко атракции на своите посетители. Човек там може да постреля с лък, да се повози в адреналинова тракийска колесница и да се облече в подобаващи дрехи, подобни на които се предполага, че са носили в древността.
Забавно е да се премениш коренно поне за малко и да си представиш, че си част от друга епоха.
За финал
Историческият комплекс в село Неофит Рилски се очаква да прерасне в мащабен исторически парк, който ще пресъздава по атрактивен начин различни периоди от българската история. Повече информация за обектите и атракциите в комплекса, както и за цени и работно време може да намерите на сайта на Исторически комплекс, с. Неофит Рилски.
Всичко това като замисъл ще е чудесно но за Бога не искайте пари за вход на нещо което не е завършено и на 20 процента .Как да обясня на зет си кайто е чужденец и ми зададе следният въпрос-ама те защо ни искат пари за вход на нещо недонаправено-това е недопустимо.Е аз не намерих смислен отговор на питането му-може би господата ще го направят по успешно от мен
Аз ходих там, когато обектът беше все още съвсем малък и показваше няколко къщички от неолита. Беше интересно. Билетът беше 5 лв. Сега нямам представа как е, но ако наистина не е завършено, не би трябвало да се взема входна такса.
Комплексът е много интересен. Да, не е завършен, но има да се видят много неща. Проект от такъв мащаб не може да се завърши бързо. Колкото за таксата, както плащаме за какво ли не ще плащаме и за това да сме исторически информирани. Тук са вложени много средства и то без участие на държавата. Адмирации за инициаторите и изпълнителите на проекта.
Неолитната керамика не е с толкова перфектно кръгли форми и еднаква дебелина на стените на съдовете.
За шарките да не говорим.
Както винаги малко сме се „изхвърлили“.
Много е интересно това което видях и прочетох все още не съм посетила това място но ще го направя с голям интерес тази година