В края на една изключително интересна екскурзия до село Мезек и забележителностите в района посетихме Светилището на нимфите и Афродита в село Каснаково. Избрахме си го като любопитен и загадъчен обект на обратния път към София. Казано с други думи, искахме да забавим връщането към забързаното ежедневие и да удължим, доколкото можем почивката.
Мястото беше обещаващо, поне като име 🙂 . И трите думички „светилище“, „нимфи“ и „Афродита“ ни създаваха някакво очакване за приказност и загадъчност …
Нимфите и светилището в тяхна чест
Но кои са всъщност нимфите? Според митологията това са женски божества, винаги млади и красиви, представящи природните сили. На тях са посвещавали светилища с формата на полукръг, строени близо до водоеми, наречени нимфеуми.
Именно такова се оказа и това светилище на нимфите в Каснаково.
Отидохме на място и се уверихме, че очакванията ни не са химерни. Светилището се оказа цял комплекс с доста сгради. Построено е във 2-ри век от Тит Флавий, римски пълководец от тракийски произход, в чест на водните нимфи и Афродита. Мястото е било подарено на Тит Флавий от Марк Аврелий – римски император и философ.
Светилището има формата на полукръг и се състои от няколко сгради, чиито останки личат и сега.
Изградено е върху карстови извори. Най-впечатляващ от всичко, поне за мен, се оказа женският силует върху една скала над централния извор на светилището. Казват, че този силует е запечатал неземно красивата нимфа, опитала безуспешно да съблазни създателят на светилището Тит Флавий, който не се поддал на изкушението и останал верен на съпругата си.
Не бях посещавала подобно светилище досега. Гледах с голям интерес възстановката му в близкия информационно-туристически център и слушах с любопитство разказа на жените от центъра.
В интерес на истината, очаквах малко повече от мястото. Да, беше интересно! Да, историята на мястото беше като приказка. Да, беше загадъчно! Да, мястото беше красиво и уникално и името му звучеше изключително нетрадиционно! … но си мислех, че има много повече какво да се види. Тези оскъдни останки, които видях, някак омаловажаваха значимостта на обекта.
Информационният център, част от дейностите по облагородяване на района на светилището и консервацията на старинните останки са финансирани по европейски проект. За съжаление, не са останали средства за по-задълбочени проучвания, въпреки, че мястото е обещаващо – находките са от римско време.
Къде се намира?
Светилището на нимфите се намира в село Каснаково, много близо до Хасково. Влизайки в Каснаково, за светилището трябва да се отклоните вдясно точно след мегдана на селото. Там на завоя си има табела. Продължавате по улицата, стигате реката и там трябва да я пресечете по асфалтов мост със син парапет. Малко след моста има голям паркинг. Спирате там и поемате по стълбите към информационния център.
И още
Друг интересен обект в района са останките от римска вила, които се намират съвсем близко до светилището … поредната римска вила. Отбелязвам го, понеже по-предния ден бяхме посетили известната вила Армира.
И така, очакването за приказност и загадъчност около Светилището на нимфите и Афродита в село Каснаково се оправда, макар и частично, пред вид оскъдните останки и липсата на реставрации. Светилището се оказа наистина свързано с приказно красиви героини, като силуетът на главната от тях се виждаше без проблем и развинтено въображение над централния извор.
Ако имате път към Хасково, непременно се отбийте в село Каснаково до това загадъчно светилище на нимфите.
Страната ни е пълна с такива вълшебни местенца. Много красиви снимки:)
с. Каснаково е в община Димитровград
Красотата и мистиката на България са безбройни!
Наистина вълшебно място.Посетихме го края на юли 2016 г. Разкопките и реставрацията продължаваха.
Аз предпочитам нереставрирани обекти. Реставрираните дори ги отбягвам. В резултат от намесата, мястото губи енергията си. А светилищата са именно това – енергия. Не е важно какво ще види там човек, по-същественото е усещането на едно такова място. И способността човек да оцени усещанията си.
Тази тракийка Афродити и този надпис на древногръцки така се вписва на табелата-„тракийски храм“ както бира с кисело зеле..
Тот Флавий е бил римски пълководец от тракийски произход, а съпругата му е била гъркиня!
Поправка: Тит Флавий
Една поправка: проучвания на обекта се провеждат все още и не са прекъснати. Знам го от археолог, който се занимава главно с това светилище.