Черепишкият манастир „Успение Богородично“ e поредната интересна забележителност около София. Намира се в Искърското дефиле, на 85 километра от столицата, на самия бряг на река Искър. Посещението до него е още една чудесна еднодневна екскурзия от София. Районът на манастира изобилства с красива природа и прекрасни гледки към дефилето и река Искър.

Черепишки манастир „Успение Богородично“ – църквата
Случи се така, че посетих Черепишкия манастир за първи път в средата на октомври, точно в разгара на златната есен, когато дърветата бяха обагрени в различни цветове, сменяйки своите премени. По това време пейзажите наоколо бяха невероятно живописни.

Черепишки манастир
Още тогава, при това първо посещение, манастирът се вряза дълбоко в паметта ми – не само с красивите гледки в него и покрай него, но и със своята история. Затова, след време направихме и второ посещение – този път в разгара на пролетта, точно вечерта преди Великден. Установих, че мястото си беше все така очарователно и ни най-малко не ми беше омръзнало.

Черепишки манастир „Успение Богородично“ – портата
Снимките в статията са от двете посещения. Затова, не се чудете, че са от различни сезони 🙂 .

Река Искър около Черепишкия манастир
Малко история
Черепишкият манастир е построен по времето на цар Иван Шишман. Съществуването на светата обител се свързва със средновековен град, близо до феномена Ритлите, с името „Коритен град“. Според една легенда, името на манастира идва от белеещите се кости на загиналите воини при паметна битка, състояла се в района, на цар Иван Шишман с турските нашественици.
Както повечето български манастири, Черепишкият манастир е изгарян и опустошаван неколкократно. В началото на 17 век манастирът е възстановен под давление на видния български иконописец Пимен Зографски. По това време е издигната и сегашната църква.

Черепишки манастир
В годините на Българското възраждане Черепишкият манастир е бил важно просветно средище. През 1797 година тук намира убежище Софроний Врачански.
Недалеч от манастира се намира местността Рашов дол, място на последната кървава и трагична битка на част от разбитата Ботева чета.
Черепишкият манастир „Успение Богородично“ е любимо място на Вазов и Алеко Константинов, а Феликс Каниц го определя като най-красивото място на земята.

Черепишки манастир „Успение Богородично“
Как се стига до Черепишкия манастир
Както споменах, Черепишкият манастир се намира на 85 километра от София в Искърското дефиле, малко повече от 1 час път с кола по главния път за Мездра. Манастирът е много близко до главния път – на около 500 метра. Отбивката за манастира се пада в ляво от пътя на около 6.5 км след село Зверино. Има си голяма кафява указателна табела. Пред самия манастир има малко площадче, обособено като паркинг.

В Искърското дефиле
Най-интересното от манастира
Най-интересните обекти за разглеждане в манастира, по мое мнение, са манастирската църква, високата кула-костница, музеят към манастира и Алековата алея покрай река Искър. Тук не включвам красивите природни гледки наоколо, тъй като вече нееднократно споменах за тях.

Черепишки манастир „Успение Богородично“
Манастирската църква е малка, еднокорабна с абсида. В нея могат да се видят интересни старинни стенописи.

Черепишки манастир
На видно и високо място в двора на манастира се издига величествена кула-костница, в която се пазят останките на част от Ботевите четници, загинали в битката в Рашов дол.

Черепишки манастир: високата кула-костница
Друга интересна сграда е музеят.

Вазов кът: част от музея към Черепишкия манастир
В близост до Черепишкия манастир
Разходката до Черепишкия манастир може да се комбинира с посещение до друг много популярен и чудат български манастир – Седемте престола – известен със седемте си църкви, който е и част от 100-те национални туристически обекта (номер 78).
Освен това, много близо до Черепишкия манастир – в близкото село Люти брод по посока Мездра – се намира скалният феномен Ритлите. А в самия град Мездра има и много интересна крепост – Калето, която също препоръчвам да се посети.
Други интересни забележителности в Искърското дефиле са двата водопада край гара Бов – Скакля и Под Камико.
На връщане от Черепишкия манастир „Успение Богородично“ към София, човек може да се подкрепи в комплекс „Дядо Йоцо“ – помпозно малко бистро, разположено на около 17 километра от манастира в посока София. За да се стигне до него, трябва да се хване отбивката за Очиндол. В комплекса е построен паметник на дядо Йоцо – едноименният герой на Иван Вазов, който гледа как минава влака.
Много полезна статия! Отдавна исках да посетя този манастир, чела съм, че може и да се нощува. Но есента моя близка ходи със семейството си и беше разочарована, че манастирът бил запуснат. Останали с впечатление, че не работи, т.е. църквата се отваря с приходящ свещеник само за определени събития.
Как да проверя?
Здравейте, благодаря за отзива! Аз няколко пъти съм била в манастира и все ми е било уютно и приятно там, а църквата е била отворена. Мисля си, че дори и да се случи заключена, все ще видите някой там да го попитате да я отвори. За съжаление, не мога да кажа къде да се обадите.