Тук ще ви запозная с една скална църква в непосредствена близост до останките от средновековния град Червен, за който вече съм ви разказвала. Местността, в която е разположена светата обител, се нарича Москов дол. Посетихме църквата в началото на този октомври. Тя ме впечатли с големите си размери, с останките от стенописи, с красивата гледка към крепостта Червен и приятната разходка в подножието на укрепения град.
Къде се намира
Скалната църква се намира на около километър по права линия от русенското село Червен и на 300 метра пак по права линия от крепостта Червен. Път по права линия няма, но има лек и приятен пешеходен маршрут в тамошния меандър на река Черни Лом.
Отправна точка е паркингът до крепостта Червен. Вляво от стълбите към крепостта има табелка за Москов дол. От паркинга шосето продължава направо и се движи в подножието на крепостта още около 500 метра до уширение, удобно за паркиране. Тези 500 метра са по асфалт и няма проблем да ги минете с лека кола.
Продължението на асфалтовия път е черен коларски път, по който трябва да тръгнете пеша. Маршрутът е обозначен с табелки и червена маркировка. Както споменах, пътят се извива във вътрешността на меандър на река Черни Лом. За съжаление обаче, няма гледки към реката.
По пътя се върви около 20 минути до пътека, която се отделя вляво от него. На мястото има добре видима табелка. До тук маршрутът беше маркиран с червена марка.
След завоя наляво минавате по укрепен дървен мост над река Черни Лом. На пръв поглед мостът изглежда съмнителен, но всъщност е доста стабилен. След него продължавате по стръмна пътечка нагоре в гората към скалната църква. Изкачването е кратко – около 5 минути. Малко преди църквата е поставен дървен парапет за упора. Пътеката след завоя наляво е маркирана със зелена марка.
Целият пешеходен маршрут към скалната църква в Москов дол се изминава за около 25 – 30 минути.
Техническа информация за маршрута до скалната църква в Москов дол
Начало (паркинг) | 43.6205964, 26.0199446 |
Скална църква в Москов дол | 43.6232877, 26.0165371 |
Разстояние | 1.59 км |
Денивелация | (+) 28 м |
Времетраене | 30 минути в посока |
GPS трак | изтегли |
Информация за скалната църква в Москов дол
Москов дол е малка долчинка североизточно от скалната църква, точно срещу крепостта Червен. В нея е имало стар път от Търново до Дунава.
Скалната църква има формата на полукръг, в скалата в източната ѝ част е издялано място за икона. Там трябва да е бил олтарът на църквата. На пода ясно личат 5 скални гроба. В скалата до олтара има и една килия. Към църквето водят каменни стъпала.
За скалната църква в местността Москов дол няма много информация в интернет, но тя все пак е известна на науката. Тук ще споделя с вас най-важното, което научих за нея.
Църквата в Москов дол е сред многото скални църкви в Поломието, но тя е една от малкото със съхранени стенописи, макар и откъслечни. От сайта на община Иваново може да се прочете че:
„В околностите на Червен са се намирали три големи манастира – Голям Рай манастир, Малък Рай манастир и манастир Кошута. От тях са оцелели отделни скални църкви. В някои от които са оцелели уникални средновековни фрески. Най-ценните се намират в скален храм в местността Москов дол.„
В книгата на Георги Чавръков „Средища на българската книжовност IX–XVIII век“ се казва, че по времето на Втората българска държава масово възникват скални манастирски комплекси, като те са най-много в района „по течението на р. Русенски Лом и в околностите на укрепения град Червен“. И още:
„Предполага се, че скалните манастири от Червенското средище водят началото си от първите десетилетия на Втората българска държава, откогато всъщност в тях започва активен монашески живот.„
От книгата „Резиденции, църкви и манастири в Търновската митрополия през ХV – ХVІІІ век“ на доц. д-р Хитко Вачев научавам как се е казвала църквата:
„В десетилетията непосредствено след завладяването на града (Червен), червенският епископ се установява за известно време в голямата скална манастирска църква „Св. Богородица” в Москов дол.„
От цитатите по-горе се налага изводът, че скалната църква в местността Москов дол е от времето на Второто българско царство, неин патрон е света Богородица и е една от малкото в района със съхранени фрески.
В близост до скалната църква се е намирал Червенският манастир, който бил разрушен при земетресения. Това го научих от Мишо Михов от туристическо дружество „Приста“. Той е екскурзовод, познавам го от повече от 6 години, от Русе е и се съмнявам, че има интересно място в Поломието, за което той да не знае.
Финални думи
Ако решите да посетите крепостта Червен, помислете и за разходка до скалната църква в местността Москов дол. Нейните останки са напълно автентични, а по стените ѝ личат стари стенописи. Ще завърша с една табелка, която беше поставена на входа на скалната църква от туристическо дружество „Академик“ – Русе:
„Уважаеми посетители, запазените до наше време стенописи в скалните църкви в Поломието са рядкост и изключителна ценност. Молим ви, пазете ги!„
***
Тази статия е от поредицата „Популяризиране на туризма в Северна България” – проект, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.