Преход от село Мугла до Чаирските езера

Вероятно малко хора ще тръгнат по маршрута от село Мугла до Чаирските езера, но аз лично имах голямо желание да го измина. От една страна ми беше любопитно да видя селото. От друга, районът на Чаирските езера е сред любимите ми, истинско райско кътче. До тях ходих преди време по класическия маршрут в пролома на река Чаир дере, който започва малко преди Триград. Отдавна исках да ги посетя отново. Така съчетах двете места – селото и езерата – с прехода между тях.

Чаирски езера: най-горното
Чаирски езера: най-горното

Сега, когато пиша тези редове след прехода, отчитам, че това наистина не е маршрут за широк кръг от хора. Но пък за онези, които имат интерес към непознати места и маршрути и имат известен опит в планинските преходи и ориентацията в планината, би било идейно и полезно да научат за прехода и какво да очакват.

Чаирските езера са седем езера, Разположени са на 1400 метра надморска височина, недалеч от Триград.

Отправна точка: село Мугла

Селото се намира на 23 км северозападно от общинския си център Смолян и на 34 км югоизточно от Девин. Пътят откъм Смолян се води асфалтов, но е меко казано ужасен. Вижте повече за него в тази статия.

От пътя откъм Девин нямам лични впечатления, но от публикации в пресата и коментари в интернет разбрах, че той наскоро е бил ремонтиран и макар да е с трошенокаменна настила е проходим с лека кола. Макадамовият път към Мугла е дълъг около 19 км и се отделя от асфалтовото  шосе между Девин и Триград в района на село Тешел.

От всичко, което изчетох за пътя от Тешел до Мугла и от опита ми с „асфалтовия“ път от Смолян, мисля, че е по-удачно да се подходи към Мугла откъм Тешел. Ако имате избор с логистиката, имайте това предвид.

По маршрута от Мугла до Чаирските езера - есен
По маршрута от Мугла до Чаирските езера – есен

Описание на маршрута

Маршрутът от Мугла до Чаирските езера в резюме

Накратко, тръгвате от центъра на Мугла по черния път до пощата срещу джамията. След това трябва да прекатурите баира над Мугла, от билото слизате леко вляво по диагонал до поляна с коларски път. После продължавате по пътя. Той в един момент леко се изкачва. Следва финално спускане към хижа Чаирски езера и самите езера.

Като цяло, маршрутът не е технически труден, но е сравнително дълъг.

Над с. Мугла: към Чаирските езера
Над с. Мугла: към Чаирските езера

Малко по-подробно

В центъра на село Мугла има достатъчно място да оставите колата и да продължите пеша. Ние паркирахме пред старата поща, на броени метри от началото на пътеката към Чаирски езера и хижа Триградски скали. Пътеката е черен чакълест път, който започва до пощата. На стълб в началото на пътя има добре видими туристически табелки.

Пътят се изкачва плавно нагоре. По маршрута следвате червената маркировка. Най-напред минавате покрай гробищата. След тях пътят прави обратен завой наляво, а малко след това – остър завой надясно. Именно на този остър завой трябва да внимавате. От върха му нагоре към гората се отделя пътеката към Чаирските езера. Мястото не е много добре обозначено. Ако го пропуснете, не е фатално, но ще си удължите малко ходенето.

От Мугла до Чаирски езера: есента е в пълна сила
От Мугла до Чаирски езера: есента е в пълна сила

Коментар: тази обиколка също е маркирана. Изобщо в района са маркирани няколко варианта на маршрута – по-дълги и други по-преки, в допълнение има и маркировка за маратон. Според мен, толкова много варианти са по-скоро объркващи, отколкото помагащи на туристите.

В приложения трак съм посочила класическия вариант на прехода, както и удължаването по чакълестия път.

Продължавам с описанието на маршрута. След като се отделите от пътя, теренът става доста стръмен. Пътеката е камениста и криволичи в серпентини до билото. Маркировката е добра. Прекатурвате билото и малко след това минавате покрай поило за животни, а още малко натам и към кошара.

Кошарата след баира
Кошарата след баира

Кошарата е оградена и е леко встрани от пътеката.

По време на нашето посещение животни в кошарата вече нямаше. Явно бяха прибрани в по-ниските части.

Аз лично имах опасения за този участък от пътеката. Притеснявах се да не налетим на зли овчарски кучета. Говорих за това с домакина на хижа Чаирски езера и той ни увери, че животните в кошарата лятно време като цяло са придружени от пастир и няма проблем за пешеходците.

След кошарата пътеката се спуска през гората към една поляна с коларски път в ниското. Когато ние бяхме там, стадо коне си пасяха мирно и на воля.

Беседка до чешма над Чаирските езера
Беседка до чешма над Чаирските езера

В края на поляната има кратко изкачване, а след това маршрутът минава през интересна чешма с беседка.

Финално дълго спускане след беседката
Финално дълго спускане след беседката

Следва дълго спускане към Чаирските езера.

Край най-горното езеро
Край най-горното езеро

Ние изминахме маршрута за около 2 часа и половина в посока.

Поглед към Триградското ждрело
Поглед към Триградското ждрело

Техническа информация за маршрута: с. Мугла – Чаирски езера (краткият вариант)

Начало (паркинг)41.616946030408144, 24.492361787706614
Хижа Чаирски езера41.594925848767161, 24.445397481322289
Разстояние6.1 км
Денивелация(+) 332 м, (-) 373 м
Времетраене2:30 ч. в посока
GPS тракизтегли
Хижа Чаирски езера
Хижа Чаирски езера
Езерото под хижа Чаирски езера
Езерото под хижа Чаирски езера

Вариация

Ние на отиване пропуснахме отделянето на пътеката от онзи остър завой и продължихме по пътя, което, както отбелязах по-горе, също си е вариант. Честно казано, не сме се забавили кой знае колко. В приложения към статията трак ще видите и двата варианта на маршрута.

Идилия край езерата
Идилия край езерата

Финални думи

Честно казано, очаквах този маршрут да е наситен с повече панорами и да е доста по-живописен. Може би, бях пренавита, а може и разочарованието от пътя между Смолян и Мугла да взе превес. Не знам точно. Село Мугла ми се видя много красиво, но маршрутът от него до Чаирските езера не беше точно това, което очаквах. Въпреки това, разходката ми хареса и съм изключително доволна, че опознах селото и пътеките над него.

Публикувано в екопътеки и маршрути с етикети . Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

Запишете се

Ако тази статия Ви харесва, запишете се и за моя youtube канал с кратки видео разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Youtube


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *