Брюж. Едно от най-забележителните места, които някога съм посещавала.
Преди повече от 10 години прекарах един месец в Брюксел по работа. Тогава това не беше много популярно – тъкмо бяхме влезли в Европейския съюз. В един от уикендите по съвет на местни колеги посетих Брюж – представиха ми го като Северната Венеция. По това време все още не бях виждала на живо Венеция, но знаех и си мечтаех за нея. След разходката до Брюж останах меко казано запленена от старовремската атмосфера в градчето. Не само това – Брюж се загнезди в моето съзнание като любимо място измежду всички посетени от мен места в Европа.
Това беше малко лично отклонение, но ето и няколко факта:
- Брюж е най-добре запазеният средновековен град в Белгия;
- историческият център е част от културното наследство на ЮНЕСКО заради оригиналната си архитектура;
- в последно време градчето приема над 2 милиона туристи годишно.
За късмет, или по-точно нарочно, при една от последните ми командировки в Белгия останах и за уикенда с план да посетя Брюж отново. За разнообразие включих и Остенд в маршрута. В следващите редове ще ви разкажа за Брюж. На Остенде ще посветя отделна статия. Брюж си е Брюж и заслужава специално внимание.
Как се стига от Брюксел до Брюж
Брюж се намира на около 98 километра северозападно от столицата на Европа Брюксел. Ако разполагате с кола, ще ви трябват около час и 15 минути да се придвижите до градчето.
Тук на линка може да видите най-изгодните предложения за коли под наем в портала Discover Cars. В търсачката му излизат опции от различни компании за наемане на коли и така може да избирате най-подходящото за вас.
Ако не разполагате с кола, от Брюксел до Брюж има много удобни влакове (доста на често), които вземат разстоянието за около час и десет минути. Може да вземете влак от Централна гара (Gare Centrale – Centraal station) или гара Midi (Zuid). Билетите (отиване и връщане) са на цени от около 36 евро. Просто трябва да отидете на гарата и да си купете билети.
Повече информация може да намерите на сайта на железниците в Белгия.
В Брюж за един ден
Ако идвате в Брюж с влак, съветвам ви най-напред да се отбиете в Туристическия информационен център, който се намира съвсем близо до гарата на път към Стария град. Там ще ви дадат туристическа карта и полезни упътвания.
Разстоянието от гарата до центъра е кратко и се изминава пеша за около 10 минути.
От личен опит споделям, че основните забележителности в Брюж, които непременно трябва да се видят могат да се сведат до пет. Ето ги в следващите редове.
Централният пазарен площад (Markt)
Една от топ забележителностите на Брюж е Централният площад в сърцето на стария град.
Той е заобиколен от множество красиви сгради в типичен фламандски стил.
Може да изпиете по бира в едно от многото заведения на площада…
Или просто да постоите и да погледате тази картина от стари времена.
За съжаление, шумната тълпа от толкова много туристи в днешно време не ви позволяват да се потопите изцяло в приказката, но все пак може да се усети все още (почти) цялото ѝ очарование.
Камбанарията на Брюж (Belfort van Brugge)
Кулата-камбанария е висока 83 метра и е един от символите на Брюж. Намира се на централния площад. Нейното строителство започва през 1282 г., а през 1482 г. е завършена най-горната ѝ част, която има формата на осмоъгълна корона. Ако имате достатъчно време, може да се изкачите по 366 стъпала до горната част на кулата-камбанария и да се полюбувате на невероятна панорамна гледка на Брюж.
Площад Бург (Burg) с Кметството
Бург е другият голям площад в центъра на Брюж. Разположен е много близо до Централния пазарен площад и кулата-камбанария. Важно място на площада не само по разположение, но и по значение заема сградата на кметството, считано за едно от най-старите в Белгия. Било построено между 1376 г. и 1420 г. Постройката е в готически стил с изящни високи сводести прозорци и островърхи осмоъгълни кули.
Сградата отляво на кметството е също много красива. Строена е между 1722 и 1727 г. и до 1984 г. в нея се е помещавал местният съд. Интересен тунел, който е част от сградата, ви извежда от площад Бург и по тясна павирана уличка продължаваща в мост бързо ви отвежда до Рибния площад.
Друга интересна сграда на площад Бург вдясно от кметството е базиликата „Светата кръв“, издигната между 1529 и 1534 г. В нея се съхранява чудата реликва – кристален флакон, за който се смята, че съдържа капка от Христовата кръв. Била донесена от Светите земи през 1149 г. от Дитрих Елзаски при завръщането му от Втория кръстоносен поход.
Kаналите на Брюж
Разходете се покрай някой или няколко от каналите, които са забележителни градски артерии, още една неизменна емблема на Брюж.
Каналите се пресичат от живописни мостове, също част от автентичната архитектура на града.
Ако имате достатъчно време на разположение, може да се възползвате от туровете с лодка по каналите на Брюж. Мога да препоръчам следния комбиниран тур, който включва пешеходна обиколка в Брюж и разходка с лодка.
Езерото на любовта (Minnewaterpark)
Това е живописен парк с малко правоъгълно езеро, разположен в южната част на Стария Брюж, недалеч от гарата. Обикновено това е последната забележителност от кръговите маршрути за разходка в градчето.
Има поверие, че ако преминете по моста над езерото с половинката си, ще си осигурите вечна любов. Това прави мястото изключително романтично. Но, според мен, дори и да оставим поверието настрана, езерото и обстановката около него са толкова красиви, че и без поверие са си достатъчно красиви и романтични. Така че, посетете го на всяка цена, ако имате път до Брюж.
С езерото са свързани две стари легенди. Първата се отнася за млада и много красива девойка на име Минна, която била влюбена във воина Стромберг от съседен град. Бащата на момичето обаче, не зачитал любовта на дъщеря си и решил да я омъжи за човек, когото той избере. За да се отърве от тази съдба, Минна избягала в гората край Брюж. Като разбрал това, Стромберг тръгнал да я търси. За жалост, когато я открил, тя издъхнала в ръцете му от изтощение.
Езерото е кръстено на Минна, а мостът над него е наречен Мост на любовта в чест на нейната голяма любов.
Един от живите символи на Брюж са лебедите. Като разхождате покрай езерото ще видите много лебеди. С тях е свързана втората легенда. Според нея, през 1488 г. хората от Брюж екзекутирали един от администраторите на града, приближен на Максимилиан Австрийски – по това време херцог на Бургундия и по-късно император на Свещената Римска империя. Градският администратор на Брюж в тези години бил Питър Ланчалс, в чийто семеен герб били изобразени бели лебеди. Легендата гласи, че Максимилиан наказва Брюж, като задължава населението да пази лебеди по езерата и каналите си за вечност.
Това бяха петте най-интересни според мен забележителности в Брюж, които не бива да се пропускат. От там насетне имате инициативата да се разходите в градчето, накъдето ви отведат очите и желанието.
Отпуснете се и се насладете на разходката в приказния исторически център, без да гледате пътеводители и без да мислите какво точно трябва да видите.
Попийте колкото се може повече гледки. Непременно седнете в някое заведение на по бира поне.
По-долу ще споделя информация за още няколко интересни места в Брюж, които се надявам да ви вдъхновят да отскочите до там.
Катедралата „Свети Спасител”
Това е най-старата енорийска църква в Брюж (12 – 15 век). В нея могат да се видят голям орган, брюкселски гоблени, богата колекция от средновековни фламандски картини, гробници.
Големият син кит от отпадъци
Както споменах, този разказ е въз основа на две мои посещения в любимия Брюж с разлика от 11 години между тях. Въпросният кит се намира (както всичко останало, което описвам) в старата част на града, но е нова „забележителност“. Нямаше я преди 11 години по време на първото ми посещение в този приказен град. Това е паметник с кауза – направен е от пластмасови бутилки и доста вади очи. Контрастът със старите сгради е не само впечатляващ, този кит крещи – „Вижте колко боклуци оставяте!“.
Веднага щом видях това огромно пластмасово туловище си помислих, че то няма място всред цялата тази приказна картина… Все пак, поглеждайки по-надълбоко, може би точно така трябва да се покаже на хората как пластмасата завладява и потапя в себе си всичко. Съвсем спонтанно възниква личния въпрос „Аз искам ли да плувам в пластмасови отпадъци?“. Отговорът, смятам, е пределно ясен не само за мен.
В Брюж има много площади, интересни улички и уютни кътчета. Всички те са на пешеходно разстояние едно от друго. Разхождайки се в Стария град неминуемо ще попаднете на някои от тези романтични места.
Площад Саймън Стевин
Намира се на няколко минути пеша от Централния площад в посока, противоположна на площад Бург. Централно място на площада заема статуята на Саймън Стевин – математик и физик, роден в Брюж през 1548 г. Той открил десетичната дробна система и създал математическа основа за изграждането на укрепления. На площада ще намерите изобилие от ресторанти, кафенета, магазини за шоколад и доста липи.
Някоя от тесните централни улички
Част от атмосферата на градчето са многото павирани улички със заведения и магазини…
И няколкото много тесни улички.
При последното ми посещение в Брюж в една от тях попаднах на нещо като семейно живо изкуство.
Това беше моят разказ за Брюж. Със сигурност съм пропуснала да ви покажа в него някое интересно място. Едно се надявам – поне малко да съм успяла да ви докосна до това старовремско градче, чиято атмосфера мен лично на два пъти ме върна векове назад във времето и ме накара да се почувствам като в приказка.
Градчето, в което искам и аз да се завърна. Спокойствие, уют и романтика.