Велико Търново, Търновград, Царев град. Все имена на старата българска столица, гордо кацнала на историческите хълмове Царевец, Трапезица и Света гора, живописно опасани от водите на река Янтра.
Има една легенда, според която, когато Господ сътворил света, погледнал отвисоко своето творение, а след това от възхищение се навел да го целуне. Мястото, където Бог целунал земята било при Търново.
Още „преди демокрацията“ градът се отличаваше със своята уникална архитектура, дълбоко повлияна от богатата му история и интересния географски терен. Там и до днес няма да видите традиционния голям централен площад, характерен за повечето български градове (а и не само български).
Неслучайно, Велико Търново е попадал неведнъж в различни български и световни класации за най-красив град. Една от последните е на италианския вестник „Република“, обявил страропрестолния ни град за най-красиво място в света за 2016 година, построено на отвесни склонове.
Историята на Велико Търново е историята на България или поне солидна част от нея. Няма да ми стигне нито времето, нито мястото, за да се спирам подробно на нея, а и не е нужно – всеки българин трябва да я знае.
Лично за мен, Търново е много повече от най-красивия град, защото с този град е свързана известна част от живота ми. Там се чувствам като у дома си, затова досега не съм писала нищо за него. Сега по повод празника на БЪЛГАРСКАТА НЕЗАВИСИМОСТ, обявена през 1908 година именно във Търново, реших да събера в списък повече от 50 забележителности във Велико Търново. Голяма част от тези 50 интересни места са доста известни, но всеки, който е там, може да намери по нещо, което не знае или е пропуснал.
Емблемите на Велико Търново
Започвам списъка с няколко места, които са не просто забележителности на старопрестолния град – те са негови емблеми.
Царевец
Църквата „Свети Четиридесет мъченици“
Старинната църква с колоната на кан Омуртаг. Точно в нея е провъзгласена независимостта на България.
Трапезица
Река Янтра, виеща се между хълмовете
Паметникът „Асеневци“
Стамболовият мост
Паметникът „Майка България“
Светлинно-звуковото шоу „Звук и светлина“
Още забележителности във Велико Търново
Балдуиновата кула на Царевец
Тя е една от най-интересните в Царевец. Тук искам да споделя една случка отпреди 10 години, когато имаше юбилейна конференция на Великотърновския университет, на която бяхме поканени. Тогава бях част от екип на БАН, работещ по европейски проект. Водехме и двама специални гости – ръководителите на европроекта, по който работехме тогава. Те се бяха подготвили със съответните пътеводители за Велико Търново и ни разказаха, че много се радвали да са точно тук, тъй като преди много години на това място живял много известен белгиец. Останахме озадачени и съвсем естествено попитахме за неговото име. Когато чухме името Балдуин, леко се изненадахме, да не кажа сконфузихме, задето Балдуин е умрял тук … а ние бяхме домакините, развеждащи тези белгийци. Както и да е, колегите от Белгия бяха с отлично чувство за хумор, така че се посмяхме от сърце.
Музей на восъчните фигури
Нов музей, намиращ се много близо до хълма Царевец
Църквата „Свето Рождество Богородично“
Също много близо до Царевец на път към централната градска част. Построена е от Колю Фичето.
Паметникът Велчова завера на едноименния площад
Сградата на Първото народно събрание
Днес Музей „Възраждане и учредително събрание“
Археологическият музей
Самоводската чаршия
Къщата-музей „Емилиян Станев“ на Самоводската чаршия
Паметникът на Емилиян Станев
Намира се точно пред къщата-музей.
Паметникът на Стефан Стамболов
Ситуиран е в началото на Самоводската чаршия.
Къщата с маймунката
Дело на майстор Колю Фичето. Построена е през 1849 г.
Площадките за наблюдение по главната улица Стефан Стамболов
Асенова махала
С многото църкви, сгушена под Царевец и Трапезица. Известно е, че още през XIII век, времето на Асеневци, на това място се е развил квартал на старата столица. Той се споменава в изворите като Нов град.
Църквата „Свети Димитър“
В Асенова махала. Тя е най-старата търновска църква. В нея са коронясани за български царе всеки един от братята Петър, Асен и Калоян.
Църквата “Св. Апостоли Петър и Павел”
В Асенова махала. Смята се, че е построена в началото на XIII век. След падането под турско робство в нея е преместена Патриаршията и патриаршеската библиотека. Патриарх Евтимий, последният български патриарх преди Освобождението, служи в този храм две години.
Църквата „Св. Иван Рилски“
Нейните останки могат да се видят точно срещу църквата „Св. св. Петър и Павел“. Тя също е от времето на Второто българско царство.
Църквата “Успение на Пресвета Богородица”
В Асенова махала.
Владишкият мост
В Асенова махала.
Църквата “Св. Георги”
В Асенова махала, недалеч от църквата „Св. Димитър“.
Къщата-музей “Петко Р. Славейков”
Калдаръмената улица “Гурко” в центъра
Сарафкината къща
Църква “Св. Св. Константин и Елена”
Паметникът на обесените
Къщата-музей на Леон Филипов
Великотърновският университет
Великотърновският университет има няколко сгради, но централната – ректоратът – се намира на хълма Света гора.
Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“
А също и обширното пространство от кафета и бирарии покрай него.
Гара Трапезица
Парк Мини България
Това е една от най-новите атракции на старата българска столица и пресъздава знакови за нашата родина места. Там могат да се видят прекрасни експонати на фона на Царевец – на Патриаршията и на Балдуиновата кула. Най-впечатляващи, поне за мен, са катедралата Св. Александър Невски, Варненската катедрала, сградата на Народното събрание и Паметникът на Асеневци.
Паркове
Парк Марно поле
Парк Никола Габровски
Парк Света гора
Парк Ксилифор
Местността Ксилифор е приятно място за отдих и е само на около 4 километра от Велико Търново.
Забележителности в най-близките околности на Велико Търново
Най-интересните и известни забележителности в покрайнините на Велико Търново са два манастира, неразделна част от историята на града:
Преображенският манастир
Преображенският манастир е един от най-посещаваните български манастири.
Патриаршеският манастир „Света Троица“
Интерес представляват също и следните забележителни места:
Водопад Картала
От Самоводската чаршия започва туристическа пътека до водопад Картала и Преображенския манастир.
Крепостта Девинград (Момина крепост)
Изворът „Стария водопад“
Много близко до Търново се намират още няколко места – Горна Оряховица, Арбанаси и Лясковец, посещението до които в повечето случаи си върви „в комплект“ с обикалянето на забележителностите на Велико Търново. Ето и кратка информация за тях.
Арбанаси
За Арбанаси може да си отделите няколко часа, дори цял ден, за да разгледате всичко интересно там – 7-те църкви, двата манастира, музеите.
Ако имате повече време, може да се впуснете и в изследване на близката пещера Калугерска дупка и двете старинни чешми край Арбанаси – Малкото и Голямото Лако. Пълна информация за всички забележителности в Арбанаси може да намерите в тази статия.
Гоорнооряховски манастир
Горнооряховският манастир „Свети Пророк Илия“ се намира на около 2 километра западно от Горна Оряховица. Той е с голяма и интересна църква. Бил е опожаряван от турците. През 30-те години на 20-ти век е възстановенс дарения от гражданите на град Горна Оряховица.
Хижа Божур край Горна Оряховица
От Горна Оряховица през хижа Божур до Патриаршеския манастир има много приятна за разходка пътека.
Петропавловски манастир край Лясковец
Намира се на по-малко от 10 километра от Велико Търново, в околностите на град Лясковец. За него се знае, че е от времето на братята Асен и Петър. Районът около манастира е интересно място с история, красиви гледки и чудесни условия за разходка.
Хотнишкият водопад
Намира се недалеч от Самоводене, в село Хотница. Той е най-високият водопад във Великотърновско, а около него има изградена интересна и приятна екопътека.
Това са едни от най-важните за Търново места, според мен. Вие сещате ли се за още?
В близки и по-далечни околности в района има още много какво да се види. За част от тях вече съм писала, а за други предстои да пиша много скоро.
Какво друго … може би това, че разходката в старата столица е винаги вълнуваща …
Booking.com
Пропуснали сте Килифаревският манастир „Рождество Богородично“
един от най-значимите книжовни средища в България
здравейте, Маргарита, благодаря за отзива! Не съм го пропуснала, просто фокусът на статията бяха забележителностите във Велико Търново и най-близките места. Иначе, съвсем наскоро пуснах статия в блога за Килифаревския манастир.
Адмирации!!! Много интересно изложение, но една малка корекция – търновци наричаме паметника „Асеневци“ (по-известен сред великотърновци като Конете) – “ Конниците „, а не “ Конете „!!!
Здравейте, Милен, благодаря Ви за коментара!
Много ми хареса вашата статия за града. Харесвам го и го обичам този град, въпреки че несъм родом от него, но от 2002г сме преселници .Повечето от нещата ги знам вече, някой са нови за мен, но винаги чета с интерес това което е написано. Благодаря ви, че ви има ще го препубликувам, за да го прочетат повече хора
Здравейте, Антоанета, благодаря сърдечно за отзива и хубавите думи!
Присъединявам се съм мненето за „Конниците“. Никой търновец не нарича това място Коне. Защо не го поправяте …
Позволете, моля, да имам свое виждане по въпроса! Преди доста години, когато всеки ден се движех във Велико Търново, „Конете“ си беше разговорно. От друга страна, не смятам, че това е най-важното в статията. Поздрави!
Конниците са хората на конете, символът в мястото е друг, смисълът е друг и наричаме мястото Конниците разговорно, т.е. Асеневците- като хора. Не знам кого сте чули разговорно да ги нарича Конете, няма такова нещо и това дразни. Опашката на коня е на друго място…
Здравейте! Преди години наистина наричахме мястото просто „конете“ , разговорно, за по-кратко, не се влагаше някакъв конкретен смисъл. А иначе, по-официално, паметника „Асеневци“.
От В. Търново съм и също го наричам Коне(те), Конниците, Асеневци – всеки път различно 🙂
Пропуснат е и музея на восъчните фигури,на ул.Никола Пиколо! Иначе,информацията за значимите туристически обекти е пълна,благодаря много!!!
Не е е пропуснат музея ма восъчните фигури.Статията е страхотна.Браво!
Присъединявам се към повечето коментари относно паметника на Асеневци – разговорно не е „КОНЕТЕ, а „Конниците“
„Конниците“ или „паметникът на Асеневци“
Не разбирам защо спорите дали е „Конете“ или „Конниците“, след като и двете се използват и са разговорни, а не официални наименования.
+1
Защото смисълът е друг. Не е спор, а символика. Конниците са Асеневци. Не се срещаме на конете. А разговорно кой е наричал царете коне е друг въпрос. Става въпрос за явна неточност. Но ако държите да получавате само възхитителни коментари-имате ги. Фактическата неточност е друго.
Да, точно така, смисълът е друг, става дума за символика-както е написала Силвия по-горе.
Трябва да е Конниците, а не Конете.
А иначе, благодарим за хубавата статия !
Величествена природа и велика история,а търновци са толкова добродушни и гостоприемни- такива са личните ми спомени от преди доста години и ще се радвам да посетя Велико Търново отново! Тук наистина можеш да се почувстваш Търновска Царица и да си избереш любимия Цар за “ съпруг“- няма да е лесно…
Чак сега научавам за парка Мини България, а той изглежда страхотно! В края на седмицата ни предстои пътуване до Бачково и задължително ще направим спирка във Велико Търново за да посетим парка.
Прекрасна статия, подплътена с хубави снимки! Пропуснали сте Присовският манастир, все пак е само на 6 км. от В. Търново!
Благодаря за отзива! Поправим е пропускът, само да го посетя 🙂 !
Страхотен материал! Благодаря, Ви за положения труд, разбира се може още много да се допълни към него, но си миля че ще се отдели много в страни от онази “ целувка” , точно този обем е достатъчен и предостатъчен да бъде Тя оценена!
Благодаря Ви много за високата оценка!
Само ако в р.Янтра не се изливаше толкова пумия от заводите и нямаше този вид на канализация щеше да е още по красиво.
Само,че мястото на което господ целунал Земята след като я е стъворил не е Търново а с.Ъглен и по точно скалната арка над река Вит.