Връх Попа в Родопите, където баирът и панорамите ме оставиха без дъх

Връх Попа в Родопите не само ми взе дъха, но и успя да ме поизпоти на -11 градуса температура при слънчево зимно време. На три момента по баира ми изглеждаше съвсем невъзможно да го преодолея. Все пак, някак инатът ми не ме остави да се откажа. Е, щом пиша за маршрута и имам снимки отгоре, сещате се, успях, за което съм щастлива и благодарна. Обаче не беше лесно! Думата трудно е прекалено слаба за случая. Затова пък, после, горе на върха, 360 градусовите панорами ме омаяха, да не кажа замаяха. Умората изчезна на мига и нямах насита да гледам в различните посоки.

На връх Попа, Добростански рид, Западни Родопи
На връх Попа, Добростански рид, Западни Родопи

Изкачването на връх Попа беше кратко като разстояние, но зверски стръмно. Не си спомням да съм качвала толкова стръмен баир. Градусът спрямо земята клонеше към правия ъгъл. Надолу беше по-лесно, включих 5х5 (в Банско му казвали на това „со г*з“, така поне знам от един готин планински водач), гледах все пак да следвам серпентините на пътеката, а за останалото се възползвах от гравитацията, почти до подножието на върха.

В пейзажите нямаше много цвят – сиво, бяло, синьо и тук-там зелени иглолистни. Все пак беше зима, но и в това си има чар. Небето лазурно синееше, северните склонове на баирите белееха, но по южните камънякът беше открит, а дърветата зъзнеха голи. Така без проблем ни се откри на тепсия целият земен релеф, без да има какво да го крие.

В тази статия описвам в детайли маршрута към връх Попа в Родопите, недалеч от Асеновград. В края ѝ ще намерите координати и GPS трак.

Къде се намира връх Попа

Връх Попа, висок 1317 метра, е разположен в централната част на Добростанския рид в Западните Родопи. Самият рид е с доста насечен релеф. В него се намира най-големият биосферен резерват в Родопите – Червената стена. Отправна точка за изкачване на върха е бившата хижа Марциганица, която сега е уютен хотелски комплекс. Той е разположен на 1412 метра надморска височина, на 200 км югоизточно от София, на 31 км южно от общинския център Асеновград и на 4.5 км от село Добростан. До комплекса се стига с лека кола по шосе, което се изкачва живописно по рида.

Марциганица разполага с удобен паркинг. Встрани от него тръгват няколко маршрута, маркирани с различен цвят. Ще се ориентирате по стълба с туристически табелки. От комплекса се откриват чудесни гледки към близки и по-далечни хребети.

Особености на маршрута

Накратко

Маршрутът може да се раздели на две основни части: най-напред вървим около 30 минути по горска пътека от комплекс Марциганица до подножието на върха, а след това е самото изкачване (10+ минути). Пътеката е сравнително лека за ходене, трудното е в стръмното.

Подробно

Към връх Попа следваме жълта и зелена маркировка, на места са поставени и указателни табелки. Маршрутът започва с няколко каменни стъпала и продължава в планинска пътека. В нашата посока е и популярната в последно време пещера Добростански бисер.

Резерват "Червената стена"
Резерват „Червената стена“

На около 180 метра от хижа-комплекс Марциганица стигаме до голямо информационно табло за резерват Червената стена и карта на маршрутите в него. Зад таблото е поставена и дървена порта. Малко преди таблото се отделя пътека вляво към впечатляваща панорамна гледка. Тя е на под 5 минути ходене.

Гледка от панорамната площадка до комплекс Марциганица
Гледка от панорамната площадка до комплекс Марциганица

След нея се връщаме на основната пътека и продължаваме по нея. Тя се спуска леко и плавно. Като цяло се върви в гора, но тук там се откриват и първите гледки към целта на описвания маршрут – връх Попа.

По пътеката: поглед напред към връх Попа
По пътеката: поглед напред към връх Попа

Няма как да се сбърка. Той е островърх и се издига от ниското в средата между околните високи била. Почти отвсякъде страните му са отвесни и каменни, само от север е обрасъл с гора и е малко по-полегат. Точно оттам през гората е подходът към най-високата му част. Но все още имаме път през гората, докато стигнем точката за директен щурм.

Входът към пещера Добростански бисер
Входът към пещера Добростански бисер. Тя е над основната пътека, но на нас ни беше интересно да се отбием. Зимно време е затворена за посещения.

На около километър след Марциганица се пада отбивката за пещера Добростански бисер. Будката, построена край входа на пещерата се вижда от пътеката. След отбивката за пещерата ни очакват още около 600 метра до важен разклон. Там напускаме основната пътека с двете марки, жълта към водопад Сливодолско падало и зелена към хижа Пашалийца, и поемаме към връх Попа. На разклона си има табелки.

Важен разклон: наляво пред дървото с табелките завива пътеката към връх Попа.
Важен разклон: наляво пред дървото с табелките завива пътеката към връх Попа.

Малко след разклона излизаме на каменна тераса с поглед към целта. Там по камъните се ориентираме по зелени стрелки откъде да слезем в малката седловинка, за да поемем нагоре.

С гората започва и стръмното. Да, пътека има, да вие се на серпентини, но не, не е лесно. Наклонът си е наклон, гравитацията дърпа назад, хлъзга се. По време на нашето посещение имаше и сняг, та се и плъзгах на моменти.

Добре, че тази част на хълма изобилства от растителност със стабилни корени за опора и набиране. (Аз лично на другия ден след това качване имах мускулна треска на раменните мускули, а не на краката.) Криво-ляво качих върха. Малко преди финала бях пред разпад, но пусти инат надделя.

За разлика от задъхващия склон, на връх Попа има достатъчно голямо заравнено място за почивка и наслаждаване на необятните панорами. Трябва да се внимава заради пропастите, но има мегдан. А гледките омагьосваха. Под нас беше река Сушица, пробила тази част на Родопите, пред нас беше ридът на Кръстова гора, на запад погледите стигаха до село Югово и шосето към град Лъки.

Преходът от хижа Марциганица до връх Попа ни отне около 40 минути чисто ходене, без да броим почивките по маршрута, каквито правихме на моменти. Връщането отне приблизително същото време. Горе на върха стояхме близо час, полу-хипнотизирани от панорамите. Не ми се тръгваше, първо заради тях и второ, срещата обратно със стръмното леко ме притесняваше, но все някак трябваше да се приберем.

Техническа информация за маршрута до връх Попа

Начало (к-с Марциганица)41.89046211540699, 24.883298194035888
Връх Попа41.887595504522324, 24.86834722571075
Разстояние2.1 км в посока
Денивелация(+) 80 м, (-) 163 м
Времетраене40 мин.
GPS тракизтегли

Финални думи

Времето беше Божи дар, слънчице и почти безветрие в ден, започнал с -11 градуса след поредица смразяваши и снежни дни. Бях радостна и благодарна, че успях да се кача на връх Попа, че времето беше предразполагащо към преходи и че гледките, с които напълних очи, сърце и душа бяха неповторими и незабравими…

Публикувано в екопътеки и маршрути, изкачване на върхове с етикети . Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани с историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

В Инстаграм

Ако тази статия Ви харесва, последвайте ме и в Instagram, където качвам сторита и кратки фото разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Instagram


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *