Крепост Овеч в Провадия беше едно от местата, които набелязахме да посетим през лятната отпуска преди повече от 10 години. На път към морето, близо до магистралата, недалеч от Варна, тази историческа забележителност просто крещеше „Елате ме вижте!“. Години по-късно се върнахме в крепостта, за да я разгледаме отново и да опресним поовехтелите спомени. Тя ни очарова отново – с руините си и най-вече с великолепните панорамни гледки. За разнообразие, при второто посещение направихме раздвижващ преход до нея от съседното село Петров дол.

Кратка информация за крепост Овеч
Крепостта Овеч е построена на високо каменно плато източно от град Провадия, познато под името Калето. Има данни, че е използвана в няколко различни периода през Античността и Средновековието, като през вековете е била населявана последователно от “ траки, римляни, византийци, българи, турци„.
Най-голям разцвет крепостта бележи по време на Второто българско царство, заради ключовото си положение близо до Варна и морето.
Тесен скален провлак свързва твърдината със съседното плато Табиите. И двете плата са част от Добринското плато. Калето и Табиите са свързани чрез 160 метров мост.
Близо до крепостта е разположен скалният манастир Шашкъните, действал в периода ХІІ–ХІV век. До него се стига по пътека на платото след моста. Подробна информация за маршрута от Овеч до Шашкъните вижте тук.
От крепостта се разкрива красива панорамна гледка към град Провадия.
Освен че е пропит с история, районът изобилства от животински и растителни видове. В района гнезди двойка египетски лешояди. По тази причина египетският лешояд се в превърнал в емблема на Провадия.

Как се стига до крепост Овеч
Град Провадия е близо до АМ „Хемус“ и само на 50 км от Варна. За крепостта Овеч са поставени добри указателни табелки в града. Край западната порта на крепостта има малък паркинг и билетна каса. Билетът за посещение е 4 лв. (за учащи и пенсионери – 2 лв.).

Към крепостта има и подход от изток. Този подстъп към крепост Овеч е с много интересни изсечени в скалите на платото каменни стъпала.

Какво може да се види
Горе на самото плато има запазени останки от църкви, жилища и други.

Има и реставрирана част.

Впечатляващ дървен мост свръзва крепостта със съседното плато. На места са поставени добри информационни табла.

За разглеждане на на крепостта и обектите в нея си отделете поне 40 минути.
Други обекти за посещение наблизо
Скални манастири
Районът на Провадия изобилства от скални манастири. За Шашкъните вече споменах. До друг интересен скален манастир може да се разходите по пътека от съседното село Петров дол. Той се казва Свети Георги. За този маршрут съм писала тук.

Водопадите до село Неново
До провадийското село Неново може да видят и два водопада. Повече за тях ще разберете от съответната ми статия.

Наблюдение и заснемане на птици
Районът на Провадия е част от защитената зона „Провадийско-Роякско плато“ за опазване на дивите птици. Той изобилства от видове и може да ви предложи прекрасни условия за наблюдение и снимане на различни птици. Повече за това съм писала в отделна статия.

На път към морето и близо до Варна може да посетите още два интересни обекта. Това са Музеят на мозайките в Девня и природният феномен Побитите камъни.
Музеят на мозайките в Девня
Това е обект номер 10 от 100-те национални туристически обекта. Посетихме го след Провадия. Мислех си, че в него са изложени някакви камъни, продукт на съвременната промишленост, но той се оказа сграда от соца, построена върху средновековна сграда с красиви мозайки по пода и стените, повече или по-малко запазени. Имаше интересни експонати с подробни обяснения.
Музеят на мозайките се намира в центъра на Девня. На влизане в градчето има указателни табелки.
Побитите камъни
Малко преди Варна, вдясно от пътя се намира природният феномен Побитите камъни, представляващ голяма група различни по големина и дебелина каменни колони, дело на природата. Известни са и се посещават много отдавна.
И още: солниците в Провадия
Това е място, което в последно време доби особена популярност – най-старият солодобивен и градски център в Европа (5600 – 4350 г. пр. Хр.) . При последното ми посещение в района имахме план да го посетим, но просто дългия период с дъждове не позволяваше. Това, както и още скални манастири недалеч от крепост Овеч ми дават нов плам за посещение на Провадия и района.
Изненадва ме това, което казваш, а именно, че крепостта не е толкова внушителна, колкото си очаквала… Не сме били там още но сме виждали снимки от моста и изглежда наистина впечатляващо. Надявам се скоро да се появи повече информация за мястото!
да, мостът е интересен, но очаквах по-солидни останки от крепостта. От друга страна, хубаво е, че не са я вдигнали с итонги 🙂
Местността, в която се намират Побитите камъни, е единствената естествено формирана пустиня в Източна Европа и една от двете естествено формирани пустини в Европа, като другата е пустинята „Табернас“ в Испания.
Здравейте, благодаря за интереса и любопитната информация за Побитите камъни. Поздрави!
Коментарът за обекта е малко в тъмни тонове. Когато се тръгва нанякъде е добре да погледнете тук там и да се информирате къде и защо отивате. Не е достатъчно да знаете само под кой номер в книжката 100 НТО е някой обект. И една приятелска забележка, пише се мОзайка, важно е, защото много хора черпят информация от статията. С пожелания за успехи!
Една от най-хубавите БГ крепости, благодаря за снимките и информацията!