20 забележителности в Рим, вечният град

Един разказ за най-интересните забележителности в Рим с описания, карта, план и много полезни съвети.

Рим, сърцето на някогашната цивилизация е място от световен мащаб, едно от онези, които задължително трябва да видиш в живота си. Аз лично си знаех, че някога ще го посетя и това бъдещо посещение години наред го имах за даденост. В резултат, не предприемах никакви планове. Подтикна ме моя приятелка, която беше обещала на любимия си да го води в Рим. Хубаво стана, че тя реши да сподели с мен и семейството ми това посещение. Макар да не случихме особено на време, в един от дните валя обилен порой, успяхме да разгледаме много забележителности на Рим в централната част и да се потопим в атмосферата на града … или поне онази атмосфера, в която попадат туристите.

Форумът: една от главните забележителности в Рим
Форумът: една от главните забележителности в Рим

Съдържание

В тази статия ще намерите информация за:

Полети до Рим
Как се стига от летището до центъра на Рим
Забележителности в Рим
Как да си организирате времето в Рим
Къде да отседнете
Финални думи

Полети до Рим

Няколко самолетни компании изпълняват редовни полети от София до Рим, включително България еър, Wizzair и Ryanair. Най-добре си купете билет директно от сайта на съответната авиокомпания. Полетът трае около час и 40 минути. Самолетите от България кацат на главното летище на Рим – Леонардо да Винчи, познато и като Фиумичино (Fiumicino). Намира се на 28 км източно от Рим. Градът разполага и с още едно летище, но то в случая не ни интересува.

Как се стига от летището до центъра на Рим

Най-бързо и удобно е да се ползва бързият влак Леонардо експрес. Той пътува от летището до централната гара на Рим Термини за 32 минути, а цената на билета е 14 евро.

Забележителности в Рим

Повечето популярни места в Рим са безплатни, е някои от тях само отвън, но все пак човек добива доста добра представа. От забележителностите, за които се плаща и според мен е задължително да се видят, са Ватиканските музеи, Сикстинската капела, Колизеума и катакомбите на църквата Сан Клементе.

През града минава река Тибър, която също е една от забележителностите в Рим.

Като съвет, непременно си запазете адреса на официалния сайт на музеите в Италия, откъдето има препратки за закупуване на билети за отделните музеи. За музеите в Рим трябва да изберете район Лацио (Lazio) от падащото меню. Този сайт ще ви спести доста пари, ако търсите да купите билети онлайн предварително. Туризмът в Италия е огромна индустрия и в частност Рим е един от най-посещаваните градове. За да се възползват от това, много сайтове са създадени с цел продажба на билети за една или друга забележителност срещу солидна комисионна. Много от тези сайтове излизат на челни места в търсачките и изместват официалния сайт на музеите в Италия.

По-долу съм дала линкове към официалните сайтове за билети на описваните обекти.

За да си представите визуално описаните по-долу забележителности в Рим, направих и карта, която може да видите тук. Местата не са далеч едно от друго и няма проблем да се обиколят пеша.

Рим, панорама
Рим, панорама

Колизеумът (Colosseo)

Не мисля, че Колизеумът, арената за гладиаторски битки и публични зрелища, има нужда от специално представяне, тъй като той е една от най-популярните исторически забележителности не само в Европа, а и в света. Все пак, ето няколко факта:

  • най-големият древен амфитеатър;
  • обект от световното културно наследство на Юнеско;
  • строежът му завършва през 80 г.;
  • побирал е до 80 000 зрители;
  • бил е с вход свободен за главните събития, защото сметката плащал императорът.
Колизеумът: сред основните забележителности на Рим
Колизеумът: сред основните забележителности на Рим

Смята се, че името Колизеум произлиза от огромна бронзова статуя на император Нерон (Колосът на Нерон), която била разположена до амфитеатъра. За последно статуята се споменава през IV век. Според някои източници, вероятно тя била разрушена при разграбването на Рим през 410 г. или е срутена при земетресение през V век.

Колизеумът отблизо
Колизеумът отблизо

Всеки може свободно да разгледа и обиколи Колизеума отвън. Аз много исках да го видя и вътре и не съжалявам. Много е внушителен, наистина. Макар да имаше страшно много хора, нямаше блъсканица, имаше място, въздух. Гледките към арената от горните етажи бяха впечатляващи.

Работно време – от 8:30 до 15:30 – 18:00 в зависимост от сезона.
Цена на билета: 18 евро.

Колизеумът отвътре
Колизеумът отвътре

Билетът за Колизеума е комбиниран и включва още Римския форум и Палатинския хълм. Може да си закупите билетите на място, но със сигурност ще чакате на опашка. Аз ви съветвам да ги закупите предварително онлайн от официалния сайт за билети на Колизеума.

За посещение на трите обекта си отделете поне 3 часа.

Арката на Константин (Arco di Costantino)

Разположена е близо до Колизеума, между Римския форум и Палатинския хълм. Построена е в чест на император Константин за победата му над противника му император Максенций, негов шурей. Победата станала в известната битка на Милвийския мост над река Тибър, състояла се на 28 октомври 312 г. След битката, по нареждане на сената, започнал строежът на арката.

Арката на Константин
Арката на Константин

Базиликата Сант Клементе (Basilica di San Clemente)

Тя не е от много популярните забележителности в Рим, но е свързана с историята на България по интересен начин – в нейното подземие се намира гробът на свети Кирил. Онемях пред него тогава от възторг, че имах честта да го видя и от почитание към великото дело на братята Кирил и Методий. Ние ги имаме за „наши“ си хора, но като че ли много малко знаем за огромния мащаб на тяхното дело. Не случайно, покойният папа Йоан Павел II ги обявява за покровители на Европа.

Базилика Цан Клементе: гробът на свети Кирил философ
Базилика Цан Клементе: гробът на свети Кирил философ

Това определено беше място в Рим, което бях така благодарна да видя. Място, което ме развълнува дълбоко. Място, което ме приближи до годините на великото дело на светите братя.

Останките от гладиаторското училище
Останките от гладиаторското училище

Базиликата Сан Клементе се намира на 200 метра от Колизеума в посока, противоположна на Римския форум. От Колизеума се тръгва по улица Via di S. Giovanni in Laterano, като още в началото на улицата се минава покрай руините на някогашното гладиаторско училище.

Базилика Сан Клементе
Базилика Сан Клементе

Базиликата датира от XII век, като тя била построена върху по-стара църква от IV век. В нея могат да се видят интересни мозайки и ренесансови фрески. В подземието на храма е разположен цял археологически комплекс, в който може да се разгледа част от старата църква, древна улица и храм, както и гробът на свети Кирил. За съжаление, днес той е празен, като се предполага, че мощите на светеца са били изнесени в началото на XIX век и не се знае къде са. Все пак, частица от тях е вградена в олтара на църквата Сан Клементе.

Посещението на църквата е безплатно, но за подземието се плаща 10 евро. Билети могат да се купят онлайн от сайта на базиликата.

Ватиканските музеи (Musei Vaticani)

Това са обществените музеи на Ватикана. След Лувъра в Париж, те са най-посещавания музей за изящни изкуства в света. Създадени са в началото на XVI век от папа Юлий II. Музеите съдържат огромна колекция от около 70 000 произведения на изкуството, натрупана през вековете от папството и католическата църква. В тях са изложени около 20 000 експоната.

Във Ватикана
Във Ватикана

Горещо препоръчвам да посетите музеите. Туристическият маршрут включва още посещение на Сикстинската капела. Тя е грандиозен финал на посещението, истинско изящество от многобройни фрески на невероятен син фон. За мен Сикстинската капела си остава една от най-красивите църкви, които изобщо съм посещавала. Църквата е открита на 15 август 1483 г. и е известна в целия свят като стаята, където кардиналите се събират, за да изберат нов папа. Таванът ѝ е изрисуван от Микеланджело между 1508 и 1512 г. по поръчение на папа Юлий II и заедно със сцената  на Страшния съд (рисувана между 1535 и 1541 г.) се смята за връх в творчеството на Микеланджело.

Площад Свети Петър и базиликата Свети Петър в Рим
Площад Свети Петър и базиликата Свети Петър в Рим

След музеите и капелата посетете и базиликата „Свети Петър“. За нея не се плаща. Тя освен че е огромна, интерес будят параклисите, посветени на различни папи.

Работно време: 8:00 – 19:00
Цена: 20 евро на място (много е вероятно да няма билети или да чакате на огромна опашка), 25 евро онлайн от сайта на Ватиканските музеи. Използвайте именно него и по възможност си купете билети няколко дни по-рано.

Ако случайно, на официалния сайт няма билети в подходящите за вас дати, може да резервирате и тук, като цената ще бъде с няколко евро отгоре.

Билетите, закупени онлайн са с фиксирана цена и час, като е хубаво да отидете поне 15 минути по-рано. Като време за посещение може да откарате и цял ден. Като минимум бих препоръчала да си заделите поне 3 часа.

Ако решите да се възползвате от услугите на екскурзовод, ще ви излезе доста по-скъпо, но пък така ще разберете поне част от цялото културно богатство, което ще видите.

Замъкът Сан Анжело и мостът (Castel Sant’Angelo)

Замъкът Сан Анджело първоначално е бил поръчан от римския император Адриан като мавзолей за него и семейството му. Бил построен между 134 и 139 година. По-късно папите използват сградата като крепост и замък. Сега е музей. Намира се много близо до Ватикана на десния бряг на река Тибър. Отличава се с кръглата си форма.

Замъкът Сан Анжело
Замъкът Сан Анжело

Аз реших да пропусна посещението в замъка, но част от групата ни влязоха и бяха доволни. Билетът за посещение е 17 евро. Може да го закупите онлайн тук. Разглеждането на замъка отвън, както се досещате, е напълно безплатно.

Пред замъка е изграден мост, по който може свободно да се разходите.

Мостът Сан Анжело
Мостът Сан Анжело

Вечерно време замъкът и мостът Сан Анжело са чудесно осветени.

Римският форум (Foro Romano)

Това е центърът, около който се е развил древен Рим. Представлява правоъгълен площад, наситен с антични руини. Разположен е между Колизеума и Капитолийския хълм. Както споменах по-горе, може да го разгледате с комбиниран билет заедно с Колизеума и Палатинския хълм.

Римският форум
Римският форум

Палатинският хълм (Palatino)

Според легендата, Рим е основан на 21 април 753 г. пр.н.е. от братята близнаци Ромул и Рем. Те били с аристократичен и дори полубожествен произход, но тогавашният цар от страх за властта си, заповядал те да бъдат удавени. За щастие обаче, близнаците били спасени и откърмени от вълчица. Тя живяла в пещерата Луперкал, в подножието на Палатинския хълм.

Някога Рим се е формирал върху седемте хълма – Авентин, Виминал, Есквилин, Капитолий, Квиринал, Палатин и Целий, като най-известни от тях са Палатинският и Капитолийският хълм. Палатинският хълм е част от туристическите маршрути в Рим, тъй като изобилства от антични останки.

Император Октавиан Август построил двореца си на Палатинския хълм, защото искал да живее на същото място, където живял и Ромул. Владетелите след него също строят своите пищни дворци на хълма. Така мястото се превърнало постепенно в огромен дворец.

Палатински хълм
Палатински хълм

По време на нашето посещение в Рим си бяхме взели комбиниран билет за Колизеума, Палатинския хълм и Римския форум. Макар да хванахме доста проливен дъжд, докато се разхождахме из Палатинския хълм, успяхме добре да го разгледаме.

Цирк Максимус (Circus Maximus)

Цирк Максимус буквално означава най-голямата арена. Името на български е малко подвеждащо и някак от него не се разбира, че става въпрос за забележителност от римско време, или поне на мен така ми звучеше – прекалено съвременно. Докато не го видях. Мястото е с впечатляващи размери. Там в античността са се провеждали масови игри и фестивали, включително конни надбягвания и надбягвания с колесници. Разположен е в ниското между Палатинския и Авентинския хълм.

Цирк Максимус
Цирк Максимус

Портокаловата градина с гледката (Giardino degli Aranci)

Портокаловата градина е разположена на Авентинския хълм и е на кратко пешеходно разстояние от Цирк Максимус. Официалното ѝ име е Парко Савело.

Портокаловата градина: гледката към базиликата "Св. Петър"
Портокаловата градина: гледката към базиликата „Св. Петър“

От градината се открива невероятна панорамна гледка към голяма част от Рим. Ние се разходихме из градината в ранно утро и освен нас нямаше много хора. Имаше обаче един цигулар на свободна практика, който чудесно озвучаваше градината и гледката.

Портокаловата градина
Портокаловата градина

Площад Венеция (Piazza Venezia)

Площад Венеция е разположен недалеч от Римския форум. На него през XV век е издигнат дворецът „Венеция“ (Palazzo Venezia), който бил представителство на Венецианската република в Рим. Сега е музей.

Друга забележителност на площада е паметникът на Виктор Емануел II, обединил Италия през 1870 г.

Площад Венеция
Площад Венеция

Капитолийският хълм (Capitolino)

На хълма е разположен Капитолийският площад, а на него – три двореца: средновековния Сенаторски дворец, преустроения от Микеланджело ренесансов Палацо Консерватори и Палацо Нуово. Те са познати днес като Капитолийските музеи.

Ние се чудихме между Колизеума и тези музеи кои да изберем, но в крайна сметка се спряхме на Колизеума.

Капитолийският хълм в Рим
Капитолийският хълм в Рим

Вълчицата с Ромул и Рем

Вляво на централната от трите сгради на Капитолийските музеи може да видите Статуя на вълчицата с Ромул и Рем. Тя е поставена върху колона и е копие на етруска бронзова фигура от 6 век пр.н.е., която се съхранява в Капитолийските музеи. На мен в първия момент тази статуя ми беше леко невзрачна, но пък си е любопитно да я види човек.

Вълчицата с Ромул и Рем
Вълчицата с Ромул и Рем

Фонтан Ди Треви (Fontana di Trevi): едно от най-посещаваните места в Рим

Фонтан ди Треви е изящен фонтан в централната част на Рим, магнит за туристите. Ако не отидеш в Рим и не си направиш селфи до фонтана … е, все едно не си бил в Рим. Мисля си, че точно по този начин се преоформи прочутата максима за Рим, според която „Да отидеш до Рим и да не видиш Папата е все едно да не си бил там!“.

Фонтан Ди Треви: дори и вечер, дори и в дъжд е пълен с хора
Фонтан Ди Треви: дори и вечер, дори и в дъжд е пълен с хора

Фонтанът бил построен през 1762 г. Той свързва три улици, откъдето и името „Ди Треви“. В центъра на фонтана е скулптурата на морския бог Нептун.

По време на нашето тридневно посещение в Рим ние се завъртяхме на два пъти край фонтана – през една от вечерите и на дневна светлина. При вечерното ни ходене имаше значително повече народ, отколкото на другия ден по пладне. Все пак, трябва да се има предвид и факта, че бяхме там в края на ноември – период от годината с много кратка светла част от деня.

Фонтан Ди Треви: едно от най-посещаваните места в Рим
Фонтан Ди Треви: едно от най-посещаваните места в Рим

Вероятно немалко хора бяха посетили през деня по-далечни забележителности в Рим, а фонтанът Ди Треви си го бяха оставили за вечерта. Той си е красив и леснодостъпен по всяко време.

Испанските стълби

Само на 500-600 метра от площад дел Пополо в посока центъра се намира площад Испания (Piazza di Spagna) и прочутите Испански стълби. Те били построени в първата четвърт на XVIII век, за да свържат испанското посолство към Светия престол с църквата Тринита деи монти, която се издига до горния край на стълбищата.

Испанските стълби
Испанските стълби

Площад дел Пополо (Piazza del Popolo)

Площад дел Пополо (Площад на хората) е в съседство с парк Боргезе. В покрайнините на парка, точно до площада се намира Тераса дел Пинчио (Terrazza del Pincio) с много хубава гледка към площада.

Площад дел Пополо
Площад дел Пополо

На площада се издига много висок монумент – египетски обелиск, посветен на Рамзес II.

От площад дел Пополо започват три улици, които отвеждат към централните части на Рим. Улиците ограждат два храма с патрон Санта Мария.

Парк Боргезе и езерото, Галерия Боргезе (Galleria Borghese)

Парк Боргезе е много приятно място за разходка в Рим. Това са градините на някогашния дворец Боргезе, познат като Вила Боргезе. Дворецът е построен при кардинал Шипионе Боргезе в началото на XVII век. Понастоящем в него се помещава известната Галерия Боргезе, която съхранява ценни картини основно от италианската живопис. За ценителите на изкуството Галерия Боргезе е задължителна спирка. Билети за посещение може да си купите намясто в деня на посещението, но е много вероятно да се редите на опашка. По-добре е да се снабдите с билети предварително онлайн. Цената на билета е 15 евро, закупен от посочения в линка официален сайт. За младежи от Евросъюза между 18 и 25 години, билетът е само 4 евро. 

Парк Боргезе и езерото
Парк Боргезе и езерото

Ако сте в Рим само за 2-3 дни и нямате достатъчно време за галерията, разходете се в парка Боргезе. За него билети не ви трябват, отворен е свободно за посещение. Една от най-живописните части от него е езерото.

Пантеона (Pantheon)

За посещението в Пантеона чакахме известно време на опашка, за да влезем, но си е една от топ забележителностите в Рим и не ми се искаше да го пропуснем. Входът за него е свободен. Това е бивш древноримски храм в Рим, посветен на всичките богове. В наши дни е католическа базилика, посветена на Богородица и Мъчениците (Basilica collegiata di Santa Maria ad Martyres). Разположен е на площад Ротонда (Piazza della Rotonda).

Рим, Пантеона
Рим, Пантеона

Бил построен първоначално през 27 г. от Марк Агрипа, за да отпразнува победата на своя тъст, император Август. Сградата била опожарена няколко години по-късно, а в периода 118 – 126 г. била възстановена при управлението на император Адриан.

В архитектурно отношение Пантеонът е ротонда (кръгла църква), като необичайното в архитектурата е неговата ориентация север – юг. Портикът му е от север и по този начин слънчевата светлина прониква само от дупката на тавана (подобен отвор на върха на купол се нарича окулус). Друга отличителна архитектурна черта е куполът, който е най-големият в света от неармиран бетон.

Площад Аржентина (или кулата Аржентина, Largo di Torre Argentina)

Това е мястото, където на 15 март 44 г.пр. Хр. е бил убит Гай Юлий Цезар. Намира се недалеч от Пантеона. Площадът включва останки от четири римски храма, които са сред най-старите в италианската столица, и от театъра на Помпей, където именно е бил убит Цезар и е произнесъл думите „И ти ли, Бруте“ (последното не е съвсем сигурно).

Античните руини са открити по време на реконструкция на града през 20-те години на миналия век и датират от републиканската римска епоха, когато са били построени в чест на триумфални победи над други царства.

Любопитното е, че името на площада няма нищо общо с държавата Аржентина. То идва от Argentatoratum, латинското име на съвременен Страсбург. Там бил роден Йоханес Буркард, папски церемониалмайстор. През 1503 г. той построява дворец в района, а въпросната кула на Аржентина е била част от двореца му.

В наши дни, в един от храмовете на площада се помещава приют за котки, които според италианското законодателство имат правото да живеят свободно и безопасно.

Площад Навона (Piazza Navona)

Площад Навона ми беше в графата „ако има време“. Е, радвам се, че имахме време. Това е голям площад, недалеч от Пантеона с много хубав фонтан на Бернини от 1651 г., наречен, Фонтан на четирите реки. Фонтанът е в центъра на площада и е заобиколен с народ. В двата края на площада са разположени още два фонтана – Фонтанът на Нептун и Фонтанът на Мавъра, край които е малко по-спокойно. В крайна сметка, радвам се, че видях площада. Сега в ретроспекция си мисля, че той попада в задължителния списък с интересни места в Рим.

Площад Навона и Фонтанът на Нептун
Площад Навона и Фонтанът на Нептун

Устата на Истината (Bocca della Verità)

Това е голям мраморен барелеф с кръгла форма, който изобразява мъжко лице с широко отворена уста. Намира се във входното пространство на средновековната църква Санта Мария ин Космедин (Basilica di Santa Maria in Cosmedin). Популярна е с това, че е като детектор на лъжата. От Средните векове насам се е смятало, че ако някой постави ръката си в отвора и изрече лъжа, устата ще се затвори и ръката му ще бъде отрязана.

Устата на Истината
Устата на Истината

В днешно време пред барелефа се образуват грамадни опашки от туристи с желание за снимка и вероятно проба на поверието. Според мен, не си заслужава чакането и си е чисто губи време. Може да снимате статуята пред решетките. Е, вас няма да ви има на снимката, но все е нещо 🙂 .

И още

Ако сте в Рим за три дни освен да видите тези най-интересни и популярни забележителности, да отскочите до близкия град Тиволи и прекрасната вила д-Есте. Вижте моята статия за вилата тук.

Как да си организирате времето в Рим

Ако искате да посетите всички описани по-горе места, които са и най-важните забележителности в Рим, имайте предвид, че грубо половин ден най-добре да си заделите за Ватиканските музеи, още половин ден за Колизеума, Римския форум и Палатинския хълм и още половин ден – за да се разходите до останалите, т.е. ден и половина – два за обикаляне, без много мотаене. Отделно – храна, придвижване, ако сте отседнали по-далеч. За град Тиволи, ако решите да отидете, ви трябва още половин ден поне. Така си става едно пътуване с три нощувки и активно обикаляне на забележителности.

Къде да отседнете

В Рим се предлагат много опции за настаняване. Моят съвет е да си изберете място на пешеходно разстояние от центъра и основните забележителности в Рим или поне с удобен транспорт до тях. Вижте варианти в карето по-долу.

Booking.com

Финални думи

Бях чула да казват, че в Рим не се ходи само по веднъж. С всеки следващ път той ти става все по-скъп и интересен. Вероятно е така. Отдавна жадувам за следващо посещение.

Публикувано в Италия, свят голям. Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

Запишете се

Ако тази статия Ви харесва, запишете се и за моя youtube канал с кратки видео разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Youtube


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *