В тази статия събрах няколко различни забележителности около София, подходящи са зимна разходка, когато денят е кратък, температурите ниски и Снежко щедро е покрил земята. Такива дни не предразполагат към дълги разходки и сложни преходи, но все пак на човек му омръзва да си стои в къщи, в офиса, че дори и в мола и търси нещо истински разтоварващо и поне малко раздвижващо.
Част от разходките по-долу са планински, но са сравнително леки. До другите места се стига с кола, ала има възможност за разтъпкване покрай тях.
Буховски манастир „Света Мария Магдалина“
Първото ми предложение за зимна разходка близо до София е единият от двата Буховски манастира, по-близкият до град Бухово. До него се стига с кола. Ако идвате от София, точно преди самия град има отбивка вляво. Манастирът се вижда от тази отбивка – на близкия хълм. Също така, има указателна табелка за манастира.
Буховският манастир „Св. Мария Магдалена“ е бил част от Софийската Мала Света гора. Построен е в Средновековието върху раннохристиянска базилика, останки от която могат да се видят и сега. Храмът на манастира е построен в абсидата на базиликата.
Мястото около манастира сега е голо, но преди време там е имало дъбова гора. Затова пък, сега от манастира се открива красива гледка на юг към Витоша и Кремиковския комбинат.
Друго интересно нещо, свързано с този Буховски манастир са четирите му храмови празника:
- свети Йеремия, 1 май;
- денят на Мария Магдалина, 22 юли;
- Голяма Богородица, 15 август;
- Малка Богородица, 8 септември.
Това беше и едно от нещата, които ме впечатлиха за този манастир – многото празници.
Курилски манастир „Свети Иван Рилски“
Светата обител носи името на българския светец Иван Рилски, защото е приютил за кратко мощите на светеца през 1469 г., когато са пренесени от Търново в Рилския манастир. Църквата е изцяло изографисана с много красиви стенописи, изографисани в края на 16-ти век от Пимен Зографски. Той е бил монах в Зографския манастир в Атон. Бил е известен за времето си иконописец и храмостроител и е изографисал около 300 църкви.
Курилският манастир се намира до квартал Курило на град Нови Искър, на десния бряг на река Искър в полите на Западна Стара планина. За да се стигне до манастира, на влизане в Нови Искър откъм околовръстното шосе на София, се продължава по главната улица „Искърско дефиле“, после се завива вдясно по улица Вечерница и след като се мине по моста над река Искър следва остър завой вляво към манастира.
Германски манастир „Свети Иван Рилски“
Това е друг интересен обект за посещение в района на село Герман. Може да го комбинирате с разходка по панорамната пътека над Панчаревското езеро.
Германският манастир „Свети Иван Рилски“ е част от някогашната Софийска Мала Света гора. Построен е още през 10-ти век. Намира се на около 17 километра от София до софийското село Герман. Като влезете в селото (откъм София), отбивката за манастира е втората вляво. Има указателни табелки, но са бели, а не характерните за интересен обект кафяви табелки.
Манастирът се намира в много красиво, тихо и спокойно място, сгушен в подножието на няколко хълма на Лозенската планина. В двора на манастира, точно пред храма, гордо се извисяват две секвои, спомен от посещението на княз Фердинанд и княгиня Мария Луиза в манастира в края на 19-ти век.
Село Плана
В софийското село Плана има не един, а два интересни обекта за посещение – това са параклисът Свети Киприян, магнит за фотографите, и будистката Ступа на просветлението.
Село Плана се намира на около 36 километра южно от София. Параклисът Свети Киприян се намира в една от най-отдалечените от София махали на селото – Турмачка.
По-точно: на влизане в селото се продължава по главния път като се пропускат първата и втората отбивки вляво към първите махали. Стига се до разклонение на пътя, при което лявото шосе води до кметството, а дясното – до махала Турмачка. Преминава се през нея и след последните й къщи вдясно от пътя вече се вижда параклисът „Свети Киприян“.
Мястото около параклиса е завладяващо – заради самия параклис, заради вековното дърво, което сякаш бащински го закриля, заради малката беседка под клоните на дървото, заради приятните гледки във всички посоки …
Другият интересен обект в село Плана – Ступата на просветлението, също се намира в махала Турмачка. Просто от споменатото горе разклонение се поема по десния път и след 500 метра е самата Ступа. Повече информация …
Водопадите край Локорско
Водопадите до село Локорско са няколко и са леснодостъпни. Повечето от тях са изграждани, но са си интересни, особено когато всичко наоколо е бяло, а те са частично замръзнали. Отправна точка за маршрута е площад в северните покрайнини на селото. Пътеката е широка, лека и приятна и се движи по брега на река Локорска.
Панорамната пътека над Панчаревското езеро
Поредното ми предложение за зимна разходка и интересно преживяване е разходка по една от най-старите софийски туристически пътеки. Началото й се намира в края на село Герман, район Панчарево. Пътеката се движи успоредно на брега на Панчаревското езеро. Там при езерото, до началото на пътеката има удобен паркинг. Пътеката е широка и лесна за ходене; изминава се за около час. На връщане може да се мине по асфалтовия път покрай езерото. Времето за връщане е приблизително същото.
Алекови водопади във Витоша
Алековите водопади са два красиви водопада на река Скакавица във Витоша. Водопадите са разположени на около 30 метра разстояние един от друг, но не е много лесно да се стигне директно от единия до другия. Тук ви предлагам разходка до горните водопади. Пътеката към тях започва от Драгалевския манастир.
Пътеката започва над манастира, в ляво от асфалтовия път. В началото на пътеката има обширен паркинг. Следвайте указателните табелки към Симеоновските езера и Бистрица. До водопадите се стига за около 45 минути пеша.
Хижа Тинтява – връх Камен дел
За хижа Тинтява трябва да поемете първо към Златните мостове и след тях – към хижата. До нея се стига по асфалтов път, а край нея може да оставите колата. Тръгвате през гората до хижата, следвайки табелките към Черни връх. През гората се върви около половин час. После се излиза на открит баир с пряка гледка към връх Камен дел. До върха се върви още около 15 минути. С набирането на височина гледките постепенно се разгръщат във всички посоки.
Лозенската екопътека
Интересен маршрут в Лозен планина е Лозенската екопътека. Началото й се намира в покрайнините на село Долни Лозен на около 21 км югоизточно от София – след последната спирка на автобус N5. До самото начало на екопътеката има широко площадче, удобно за паркинг.
Първото интересно място по пътеката е Лозенският манастир „Свети Спас“. От него се откриват чудесни гледки към Софийското равно поле. Самият манастир също буди интерес. И той е от старинните – от пръстена Софийска Мала Света гора. Дворът му е много подреден, а храмът – чудно изписан. Повече информация …
Следваща важна точка от маршрута е изключително панорамният връх Половрак. От Половрак пътеката слиза напред към близкия заслон Половрак, продължава между хълмовете, подсича отляво връх Лалина могила, а след него завива наляво и плавно се спуска към Долни Пасарел, като минава покрай река Стражански дол и паметника на военния пилот Димитър Списаревски.
Цялата Лозенска екопътека е дълга над 10 километра и се изминава за около 3-4 часа. Може, разбира се, да я изминете и в обратна посока, стартирайки от въжения мост над язовир Пасарел. До него се стига с автобус номер 3, който е на 1 час.
Връх Дупевица
Връх Дупевица, висок 1256 м., е първенец на Люлин планина. Има няколко маршрута до него. Аз ви предлагам комбинация на два от тях в приятен кръгов маршрут: Бонсови поляни – Горнобански манастир – връх Дупевица – хижа Бонсови поляни – Бонсови поляни. Маршрутът се изминава за около два часа и половина. В подножието на връх Дупевица се открива страхотна панорама – София се открива на длан с Витоша като фон отдясно.
Самото име Дупевица звучи забавно-интересно. Според един ФБ пост гледката от върха била така запленяваща, че на човек му се допявало и затова му казвали „допеевица“, което впоследствие било опростено до „Дупевица“.
Боянски водопад
Боянският водопад е най-високият водопад във Витоша. Висок е около 40 метра, а водите му падат от релефен скален венец. Отправна точка за е горният край на квартал Бояна, където започват витошките пътеки. Пътеките нагоре към водопада са две: едната е по-дълга, но по-лесна за ходене, тъй като не е толкова стръмна. По нея се върви около час и половина до водопада. Другата е по-кратка, но на места е доста стръмна и хлъзгава. По тази пътека се стига за около един час.
До Боянския водопад може да се тръгне и от Златните мостове. Маршрутът минава през хижа Момина скала и се изминава за около час и половина.
Това бяха моите предложения за зимна разходка, места, едновременно лесни и интересни. Всички те са в рамките на „голяма София“ . Със сигурност има още много подобни. Какво ще препоръчате вие?
Моите фаворити са определено Копитото (нощно време) и параклисът св. Киприян край Плана, през деня. А ако имате един цял ден за разходки или искате да разведете някой чуждоземец – комбинирайте и двете.
Благодаря и за останалите предложения. Поздрави!
Манастирът над Банкя, Екопътека на здравето, село Боснек и крепостта Урвич.
Благодаря за интересните предложения! Поздрави!
Здравеите! Аз съм Рада! И съм 7 г. ние с мама и тате си търсим място за разхотка затова тази страница беше мнооооооого полезна
Рада И
На вниманието на разхождащите се по пътеката до Панчаревското езеро, преди дни, е забелязана мечка в близост до пътеката.