Над село Оплетня: екопътека „Слана вода – Козя вода“

Екопътека „Слана вода – Козя вода“ е нов маршрут за разходка близо до София. Пътеката е разчистена и обозначена с подкрепата на фондация „Америка за България“. Маршрутът е подходящ както за пешеходен преход, така и за планинско колоездене. В статията по-долу ще намерите подробна информация за него.

Eкопътека "Слана вода - Козя вода" и прекрасната гледка към Кобилини стени
Eкопътека „Слана вода – Козя вода“ и прекрасната гледка към Кобилини стени

Къде се намира и как се стига до началото на пътеката

Екопътека „Слана вода – Коза вода“ се вие по баирите над село Оплетня. То се намира на 66.5 км северно от София и на 24 км от Своге. Подходът към него е по живописното шосе в Искърското дефиле. Отбивките от главния път към селото са две. По-удобно е да се отклоните по тази, откъм Своге. Тя е по-широка и изглежда се счита за главна, към нея има указателни пътни табелки и в двете посоки на движение. Другата е доста невзрачна и лесно може да я пропуснете.

И в двата случая, целта е мостът над реката в горната част на село Оплетня. Край него има удобни за паркиране места. На самия мост са поставени указателни табелки за началото на екопътека „Слана вода – Коза вода“. Те указват да тръгнете по пътя вдясно от моста. Ние се съобразихме с тази символична препоръка, но има смисъл и в това да се тръгне в обратната посока. По-долу в описанието ще споделя повече за това виждане.

Преди да опиша маршрута ще ви споделя кратко видео от разходката.

Особености на маршрута

Екопътека „Слана вода- Козя вода“ е с кръгов маршрут, дълга е близо 9 километра и се изминава за около 4 часа. В допълнение, предвидете си и време за почивки, трябват си. Ако тръгнете в препоръчаната от табелките посока – надясно от моста, първоначално следвате жълта маркировка, а след това – червена. По пътеката са изградени немалко зони за почивка. Поставени са и добри информационни табла. В допълнение, по инициатива на кметството в село Оплетня, по пътеките над него са поставени малки дървени табелки с информация за района и селото.

Една от многото табелки по инициатива на кметството в с. Оплетня
Една от многото табелки по инициатива на кметството в с. Оплетня

И така, тръгваме по пътя вдясно от моста и още в първите минути на прехода минаваме покрай заслон, чешма и оброк „Свети Дух“. Ако нямате достатъчно вода, тук е момента да се заредите. Следващата възможност е доста далеч – на Козята вода.

Малко след зоната за отдих пътеката напуска пътя, прави остър завой наляво и започва сравнително дълго изкачване. В началото то е в смесен пояс, но после е изцяло в сенките на гората. На места наклонът е доста стръмен, на други – не чак толкова.

Първи гледки по маршрута на екопътеката над Оплетня
Първи гледки по маршрута на екопътеката над Оплетня

След около час ходене пътеката излиза на по-рехави места, на които започват да се откриват хубави гледки. Най-красива е тази към Кобилини стени (местните го казват стЕни, с ударение на първата сричка). Пътеката продължава нагоре.

По екопътека "Слана вода - Козя вода"
По екопътека „Слана вода – Козя вода“

Стига се до водохващане с корито за животни. Справката с картата на bgmountains.org показва, че изворът се нарича Бородин чешма. В планинарския форум обаче, попаднах на нишка, където се твърди, че правилното име е Дородин чешма.

Гледки към диплите на Искърското дефиле
Гледки към диплите на Искърското дефиле

След още ходене стигаме до беседка и оброк „Свети Спас“. Там вече можем да погледнем и от другата страна на хребета, когото изкачваме. До оброка е поставено информационно табло с информация за местни легенди и факти.

Беседка и оброк "Свети Спас" над с. Оплетня
Беседка и оброк „Свети Спас“ над с. Оплетня

На това място пътеката прави остър завой наляво и започва да се спуска. Тук и в следващия участък са най-красивите и шеметни гледки по маршрута.

За ориентир, от началото на маршрута до беседката на нас ни отне около час 50 минути ходене с включени няколко кратки почивки.

Тръгваме надолу след беседката и след около 25 минути минаваме покрай стара калена къща. В този етап от маршрута на места все още има гледки, но на други се движим в гора.

Старата калена къща
Старата калена къща

Следващата опорна точка е Козя вода – още една чешма с корито за животни.

Към извора Козя вода над Оплетня
Към извора Козя вода над Оплетня

Водата тук беше кристално чиста по време на нашето посещение, и заредихме шишетата. До чешмата е обособен кът за отдих, а точно над чучура ѝ е поставена мраморна гравюра със силует на коза.

Извор Козя вода над село Оплетня
Извор Козя вода над село Оплетня

След Козята вода започва стръмно спускане към село Оплетня. Веднага след чешмата пътеката е покрита с камъни и е по-трудна за ходене. След това няма толкова камъни, но е сухо, хлъзгаво и стръмно. Ето заради този участък си мисля, че е по-добре да се тръгне в обратна на указаната посока. Но да не се забравя, че и иначе има стръмнини, затова не мога да бъда категорична. Ако в някой ден минете по пътеката, ще се радвам да споделите в коментар вашите впечатления от нея и в коя посока я изминахте.

Да се върна на маршрута. В един момент стръмното става по-полегато. Стига се до беседка с поредното информационно табло. Според него, около това място могат да се видят интересни скални образувания – Нивишката кула и комините, а сред тях и каменен кръст. Оглеждаме се и се опитваме да ги видим. Това са скалите вдясно от пътеката.

Нивишката кула, комините и каменният кръст
Нивишката кула, комините и каменният кръст

При беседката пътеката завива наляво и малко след това се движи по протежението на реката. Вдясно от нея теренът е каменист, явно коритото на реката се е местило с времето.

По маршрута: край Нивишката кула, комините и каменния кръст
По маршрута: край Нивишката кула, комините и каменния кръст

Наближавайки село Оплетня, минаваме покрай къмпинг Оплетня – на хубаво място и според мен, добре уреден.

Къмпинг Оплетня
Къмпинг Оплетня

В края на маршрута, вече в селото, се натъкваме и на малък водопад. Страхотен финал!

Техническа информация за екопътека „Слана вода – Козя вода“

Начало и край (паркинг)43.100733328610659, 23.445256892591715
Разстояние8.7 км
Денивелация(+) 772 м, (-) 764 м
Времетраене4 часа
GPS тракизтегли

Финални думи

В тази статия ви представих една нова екопътека, интересен маршрут близо до София. Разходката по екопътека „Слана вода – Козя вода“ може да комбинирате с посещение на Паметника на дядо Йоцо край съседното село Очин дол, Вазовият герой от разказа „Дядо Йоцо гледа“, и на Черепишкия манастир. Идеи за още интересни места и маршрути в Искърския пролом ще намерите в тази статия.

Тази статия е от поредицата „Популяризиране на туризма в Северна България” – проект, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.

Публикувано в екопътеки и маршрути, на един ден от София с етикети . Постоянна връзка.

Моите книги

Още интересни маршрути ще намерите в книгите ми. Може да поръчате чрез тази форма! Ако желаете лично послание, споделете в полето за съобщение.

Поръчайте тук


3 Коментара към Над село Оплетня: екопътека „Слана вода – Козя вода“

  1. Емил Младенов-от екипа на BG mountains каза:

    Здравейте.за да направиме евентуално корекции по маршрута на BG mountains бихте ли ми казали дали участъка между оброк и беседка Св.Спас и Козя вода е черен път,или пътека и дали има маркировка.Благодаря.

    • Ели Иванова каза:

      Здравейте, радвам се, че ми пишете! Картата на BG mountains е едно от най-често посещаваните от мен места в интернет. Благодаря Ви! Директно на въпроса Ви – след оброк и беседка Св.Спас маршрутът е по черен път около километър и половина и след това преминава в пътека до Козя вода. Маркиран е предимно с табелки-стрелки. Според мен, в картата на BG mountains пътят в този участък си е отбелязан коректно.

  2. Емил Младенов-от екипа на BG mountains каза:

    Здравейте отново.Благодаря за информацията.Надявам се да си сътрудничим за в бъдеще за допълнения и корекции на online картата,ако нямате нищо против.Помъчих се да отворя описанието на последния ви маршрут-Връх Ракитски камък в Трънско,защото видях в трака една пътека от р-на за х.Руй на север към Ракитски камък,която я няма на картата,но не можах да го отворя-не знам защо.Може ли нещо да кажете за тази пътека-има ли я,нормално проходима ли е.Благодаря

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *