Екопътека „Слана вода – Козя вода“ е нов маршрут за разходка близо до София. Пътеката е разчистена и обозначена с подкрепата на фондация „Америка за България“. Маршрутът е подходящ както за пешеходен преход, така и за планинско колоездене. В статията по-долу ще намерите подробна информация за него.
Къде се намира и как се стига до началото на пътеката
Екопътека „Слана вода – Коза вода“ се вие по баирите над село Оплетня. То се намира на 66.5 км северно от София и на 24 км от Своге. Подходът към него е по живописното шосе в Искърското дефиле. Отбивките от главния път към селото са две. По-удобно е да се отклоните по тази, откъм Своге. Тя е по-широка и изглежда се счита за главна, към нея има указателни пътни табелки и в двете посоки на движение. Другата е доста невзрачна и лесно може да я пропуснете.
И в двата случая, целта е мостът над реката в горната част на село Оплетня. Край него има удобни за паркиране места. На самия мост са поставени указателни табелки за началото на екопътека „Слана вода – Коза вода“. Те указват да тръгнете по пътя вдясно от моста. Ние се съобразихме с тази символична препоръка, но има смисъл и в това да се тръгне в обратната посока. По-долу в описанието ще споделя повече за това виждане.
Преди да опиша маршрута ще ви споделя кратко видео от разходката.
Особености на маршрута
Екопътека „Слана вода- Козя вода“ е с кръгов маршрут, дълга е близо 9 километра и се изминава за около 4 часа. В допълнение, предвидете си и време за почивки, трябват си. Ако тръгнете в препоръчаната от табелките посока – надясно от моста, първоначално следвате жълта маркировка, а след това – червена. По пътеката са изградени немалко зони за почивка. Поставени са и добри информационни табла. В допълнение, по инициатива на кметството в село Оплетня, по пътеките над него са поставени малки дървени табелки с информация за района и селото.
И така, тръгваме по пътя вдясно от моста и още в първите минути на прехода минаваме покрай заслон, чешма и оброк „Свети Дух“. Ако нямате достатъчно вода, тук е момента да се заредите. Следващата възможност е доста далеч – на Козята вода.
Малко след зоната за отдих пътеката напуска пътя, прави остър завой наляво и започва сравнително дълго изкачване. В началото то е в смесен пояс, но после е изцяло в сенките на гората. На места наклонът е доста стръмен, на други – не чак толкова.
След около час ходене пътеката излиза на по-рехави места, на които започват да се откриват хубави гледки. Най-красива е тази към Кобилини стени (местните го казват стЕни, с ударение на първата сричка). Пътеката продължава нагоре.
Стига се до водохващане с корито за животни. Справката с картата на bgmountains.org показва, че изворът се нарича Бородин чешма. В планинарския форум обаче, попаднах на нишка, където се твърди, че правилното име е Дородин чешма.
След още ходене стигаме до беседка и оброк „Свети Спас“. Там вече можем да погледнем и от другата страна на хребета, когото изкачваме. До оброка е поставено информационно табло с информация за местни легенди и факти.
На това място пътеката прави остър завой наляво и започва да се спуска. Тук и в следващия участък са най-красивите и шеметни гледки по маршрута.
За ориентир, от началото на маршрута до беседката на нас ни отне около час 50 минути ходене с включени няколко кратки почивки.
Тръгваме надолу след беседката и след около 25 минути минаваме покрай стара калена къща. В този етап от маршрута на места все още има гледки, но на други се движим в гора.
Следващата опорна точка е Козя вода – още една чешма с корито за животни.
Водата тук беше кристално чиста по време на нашето посещение, и заредихме шишетата. До чешмата е обособен кът за отдих, а точно над чучура ѝ е поставена мраморна гравюра със силует на коза.
След Козята вода започва стръмно спускане към село Оплетня. Веднага след чешмата пътеката е покрита с камъни и е по-трудна за ходене. След това няма толкова камъни, но е сухо, хлъзгаво и стръмно. Ето заради този участък си мисля, че е по-добре да се тръгне в обратна на указаната посока. Но да не се забравя, че и иначе има стръмнини, затова не мога да бъда категорична. Ако в някой ден минете по пътеката, ще се радвам да споделите в коментар вашите впечатления от нея и в коя посока я изминахте.
Да се върна на маршрута. В един момент стръмното става по-полегато. Стига се до беседка с поредното информационно табло. Според него, около това място могат да се видят интересни скални образувания – Нивишката кула и комините, а сред тях и каменен кръст. Оглеждаме се и се опитваме да ги видим. Това са скалите вдясно от пътеката.
При беседката пътеката завива наляво и малко след това се движи по протежението на реката. Вдясно от нея теренът е каменист, явно коритото на реката се е местило с времето.
Наближавайки село Оплетня, минаваме покрай къмпинг Оплетня – на хубаво място и според мен, добре уреден.
В края на маршрута, вече в селото, се натъкваме и на малък водопад. Страхотен финал!
Техническа информация за екопътека „Слана вода – Козя вода“
Начало и край (паркинг) | 43.100733328610659, 23.445256892591715 |
Разстояние | 8.7 км |
Денивелация | (+) 772 м, (-) 764 м |
Времетраене | 4 часа |
GPS трак | изтегли |
Финални думи
В тази статия ви представих една нова екопътека, интересен маршрут близо до София. Разходката по екопътека „Слана вода – Козя вода“ може да комбинирате с посещение на Паметника на дядо Йоцо край съседното село Очин дол, Вазовият герой от разказа „Дядо Йоцо гледа“, и на Черепишкия манастир. Идеи за още интересни места и маршрути в Искърския пролом ще намерите в тази статия.
Тази статия е от поредицата „Популяризиране на туризма в Северна България” – проект, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.
Здравейте.за да направиме евентуално корекции по маршрута на BG mountains бихте ли ми казали дали участъка между оброк и беседка Св.Спас и Козя вода е черен път,или пътека и дали има маркировка.Благодаря.
Здравейте, радвам се, че ми пишете! Картата на BG mountains е едно от най-често посещаваните от мен места в интернет. Благодаря Ви! Директно на въпроса Ви – след оброк и беседка Св.Спас маршрутът е по черен път около километър и половина и след това преминава в пътека до Козя вода. Маркиран е предимно с табелки-стрелки. Според мен, в картата на BG mountains пътят в този участък си е отбелязан коректно.
Здравейте отново.Благодаря за информацията.Надявам се да си сътрудничим за в бъдеще за допълнения и корекции на online картата,ако нямате нищо против.Помъчих се да отворя описанието на последния ви маршрут-Връх Ракитски камък в Трънско,защото видях в трака една пътека от р-на за х.Руй на север към Ракитски камък,която я няма на картата,но не можах да го отворя-не знам защо.Може ли нещо да кажете за тази пътека-има ли я,нормално проходима ли е.Благодаря