Изкачване на връх Копран в Ерулската планина: приятен маршрут с красиви гледки на финала

Разходката ни до връх Копран (с ударение на „о“-то) се състоя в средата на този март. Беше много слънчев и ветровит ден с ненормално топло за сезона време. Пролетта се задаваше плахо – дърветата все още нямаха листа, но пък първите горски цветя вече радваха окото. Не срещнахме никого по маршрута, само горе на върха видяхме двама младежи, които бяха го изкачили от село Банище.

Под връх Копран: от дясно наляво гледки към Парамунска планина, Ездимирска планина, Гребен планина. Кадърът е от слизането.
Под връх Копран: от дясно наляво гледки към Парамунска планина, Ездимирска планина, Гребен планина. Кадърът е от слизането.

Лично на мен маршрутът много ми хареса – беше сравнително кратък, хем не беше тежък, хем си имаше изкачване, а на финала гледките очароваха. Единствено заради това, че не е маркиран не го препоръчвам на хора, които нямат добра ориентация.

Връх Копран е висок 1308 м и се намира в най-източната част на Ерулската планина. Тя заема централно място във физикогеографската област Краище, а първенецът ѝ е Големи връх. За него може да прочетете статията ми тук.

Връх Копран в Ерулската планина не бива да се бърка с връх Копрен в Чипровската планина. Звучат почти еднакво и са разположени в крайните западни части на България, но се намират на около 64 км един от друг по права линия.

По-долу описвам маршрута до връх Копран и прилагам GPS трак и детайли.

Как се стига

Отправната точка на маршрута до връх Копран се пада след село Велиново и преди съседното му село Милкьовци. Вижте в таблицата по-долу координатите на началото на маршрута. Там от плавен завой с мост се отделят няколко черни пътя, като към връх Копран води пътят, който се отделя вляво от шосето в края на завоя. Няма табелки, затова най-добре се ръководете от координатите по-долу. Срещу пътя вдясно от шосето има удобно за паркиране уширение.

Преди да тръгнете пеша, погледнете за обща ориентация напред и леко вляво – целта е върхът с просеката по средата. В периоди на тучна растителност може и да няма пряка видимост от шосето към върха.

Да отбележа още, че малко след село Велиново пътят е с нов асфалт.

Особености на маршрута

Като цяло маршрутът е сравнително лек, върви се по черен път, който плавно се изкачва нагоре към върха. На три места има кратки по-стръмни участъци – в началото на маршрута, някъде в средата през една гора и финалният щурм. Маркировка няма, но следваме основния черен път. Той на места се разклонява, но си личи, кой е главният път. Хубаво е все пак да поглеждате картата за ориентация, а също и да се ръководите по приложения в края на статията GPS трак.

През по-голямата част от маршрута се върви в гора. На места обаче, теренът се оголва и с набирането на височина се откриват красиви гледки към близките планини – Стража и Любаш вляво и Ездимирска планина назад.

Връх Копран в Ерулската планина. На хоризонта вляво е триъгълният силует на Витоша, а вдясно е снежната верига на Рила.
Връх Копран в Ерулската планина. На хоризонта вляво е триъгълният силует на Витоша, а вдясно е снежната верига на Рила.

Гледките от върха са надалеч, макар и само на 180 градуса, тъй като от североизток върхът е обрасъл, но пък натам поглеждахме, докато идвахме към него. Напред се откриват гледки към Витоша, Рила, първенецът на планината Големи връх, село Ерул и Каменитица, Еловишката планина и величествения силует на Руй.

Техническа информация за маршрута от село Милкьовци до връх Копран

Начало (паркинг)42.762368386611342, 22.703100806102157
Връх Копран42.737972605973482, 22.708781892433763
Разстояние3.8 км
Денивелация(+) 432 м, (-) 20 м
Времетраене1:40 ч.
GPS тракизтегли

Други места и маршрути наблизо

Разходката до връх Копран може да комбинирате с посещение на Велиновския манастир, който се намира преди село Велиново.

Други маршрути с много панорами, които може да пробвате в района са:

Публикувано в екопътеки и маршрути, изкачване на върхове, на един ден от София с етикети . Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

"52 исторически разходки из България" ви отвежда до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани с историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Поръчай Виж повече

В Инстаграм

Ако тази статия Ви харесва, последвайте ме и в Instagram, където качвам сторита и кратки фото разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Instagram


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *