Болоня е градът на арките, многото запазени средновековни порти и най-стария действащ университет в Европа. В статията по-долу ви разказвам за всички забележителности в Болоня, които видяхме по време на двудневния ни престой в града. Посетихме го в края на миналия ноември. Там беше все още есен, листата на широколистните дървета и храсти бяха ярко жълти. В същото време вече беше започнала и подготовката за Коледа във вид на празнична украса. Като изключим тези багри, случихме на много студено и сиво време. Което пък не ни попречи да изпълним всичко набелязано.

Болоня е главен град на регион Емилия-Романя и на провинция Болоня в Италия.
Съдържание на статията
Защо да посетите Болоня?
Забележителности в Болоня
Полети до Болоня
Как да се придвижите от летището до центъра
Как да се придвижвате в Болоня
Къде да отседнете
Къде да хапнете
Финални думи
Защо да посетите Болоня?
Сещам се за най-малко 5 причини да посетите Болоня. На първо място това е град с богата история, включваща и най-стария действащ университет в Европа. След това, Болоня има свой собствен облик – портиците и червеникавите сгради. Болоня е считана за кулинарната столица на Италия. Не на последно място са удобните полети до града от много европейски летища, а през централната ЖП гара в Болоня минават влакове, които водят до различни точки на Италия.
Забележителности в Болоня
Повечето забележителности в Болоня са безплатни – арки, порти, църкви, включително великолепната църква Сан Стефано, за която ще стане дума по-долу.
Арките на Болоня
Аркадите на Болоня са дълги редици от арки, подпрени с колони към почти всяка сграда. Такива са им преддверията към сградите. Всъщност, наричат се портици. Спокойно могат да се нарекат и покрити тротоари. Това от една страна малко стеснява улиците, но от друго си е чисто удобство – портиците пазят пешеходците от натоварено улично движение и от дъжд. Последното го установихме опитно.
Портиците са отличителна черта на Болоня. Тяхната обща дължина в града е над 60 км, като 40 км от тях попадат в централната градска част. През 2021 г. портиците на Болоня са обявени за част от световното наследство на ЮНЕСКО.

Наред с портиците, друга отличителна черта на болонската архитектура (или поне тази в централната част) е преобладаващият керемидено червеникав цвят на сградите.
Малката Венеция (La Piccola Venezia)
През XI век в Болоня била построена мрежа от канали, като за целта били отклонени към града водите на две близки реки. Така били захранени мелници, земеделски площи и дори фабрики, което значително допринесло за икономическото развитие на района. Днес каналите са си още там, но в голямата си част са скрити под земята. Има обаче една улица недалеч от централния градски площад, където могат да се видят два от каналите. Улицата се казва Пиела (Via Piella), а мястото е обозначено в Гугъл като Finestrella di Via Piella – Canale di Reno (Прозорецът на улица Пиела – Канал Рено). От разходката ни до там потвърждавам, че локацията е отбелязана коректно в картата, макар намясто да не е толкова очевидна.

Как да я откриете? Най-напред трябва да отидете на улица Пиела, където ви отвежда Гугъла – точката е някъде по средата в отрязък между две странични улици. Оглеждайте се за тясно празно място без сгради от едната страна на улицата. Там на нея е изграден каменен парапет, вместо дежурните портици. През този парапет се вижда свободно единият от каналите, проврял се в тясното между сградите. Finestrella или казано на български – прозорецът – се намира отсреща на другия тротоар. Възможно е да има опашка от хора пред него и по това да се ориентирате.

Ако отидете рано сутрин, както направихме ние, може и никого да няма. Вгледайте се внимателно в стената. Прозорецът е затворен с плоча, подобна на околната стена. По време на нашето посещение хора по улицата липсваха. Поогледахме се и видяхме прозореца. Гледахме, снимахме, минаха няколко минути. В това време след нас се насъбраха две групички туристи.
При нас, за съжаление, каналите бяха празни. Явно сушата е дала отпечатък или по-точно не е дала нищо. Въпреки това, беше интересно да ги потърсим и видим.
Улица Независимост (Via dell’Indipendenza)
Това е една от главните централни улици в Болоня и свързва площад Маджоре с порта Галиера, която е много близо до централната гара в Болоня. Улицата е много оживена, пълна с магазини и хора. На нея е разположен внушителен паметник на Джузепе Гарибалди. Малката Венеция, за която ви разказах по-горе е съвсем близо до паметника, макар тя да се пада на по-задна улица.

Главният площад (Piazza Maggiore)
Пиаца Маджоре е символ на Болоня. Той е голям и оживен и на него са разположени двореца д’Акурсио, двореца Подеста, фонтанът Нептун и църквата Сан Петронио. Той датира от 1200 г., когато Общината започва да придобива къщи и земя, за да построи площад, който да обедини всички важни за един град дейности – администрация, търговия, услуги.
Фонтанът Нептун (Fontana del Nettuno)
Много изящен. Намира се на Главния площад с кметството и църквата Сан Петронио, макар площадчето около фонтана да носи името площад Нептун. Фонтанът е изработен от мрамор и бронз между 1563 и 1566 г. и е дело на скулптора Джамболоня, родом от Фландрия и творил дълги години във Флоренция. Любопитен факт е, че фонтанът Нептун носи на автора си първия крупен хонорар. При това сметката плаща самият папа – по онова време Пий IV. В допълнение, скулпторът става известен като Жан от Болоня и оттам – Джамболоня.

Фонтанът символизирал властта на папата, който управлявал света така, както Нептун управлявал моретата. В краката на статуята лежат четири ангелчета, олицетворяващи големите реки Ганг, Нил, Амазонка и Дунав.
Дворецът д’Акурсио (Palazzo d’Accursio)
Най-ранната сграда на двореца е била резиденция на юрист на име (или фамилия) Акурсиус. Впоследствие тя е била достроявана и разширявана и в нея са се помещавали административни офиси. През 1336 г. дворецът става седалище на най-висшите магистрати на общината, т.нар. Anziani („Старейшини“) а след това и седалище на правителството. Днес това е сградата на кметството, внушителна и красива. Снабдена е с часовникова кула. В нея се помещават още музей за изкуства и библиотека.

Когато ние обикаляхме площад Маджоре, видяхме хора да се разхождат на високата площадка на кулата. За съжаление, на нас не ни остана време за това. но го споменавам, за да го имате предвид като възможност за поглед от високо.
Дворецът Подеста (Palazzo del Podestà)
Той е построен около 1200 г. като седалище на местния кмет и служителите на общината. Намира се на самия площад. В единия ъгъл на сградата се помещава туристическият информационен център на Болоня, където може да се отбиете за информация.
Базилика „Сан Петронио“ (Basilica di San Petronio)
Посветена на покровителя на града, тя се намира на главния площад и няма как да я сбъркате, защото е величествена и огромна. Когато търсих информация в интернет, на очи ми се набиха доста „най-“ неща, свързани с нея: най-голямата църква в Болоня и 5та по големина в Италия, най-голямата тухлена готическа църква в света, в нея се намира най-старият музикален орган в света, който все още се използва… Строителството ѝ започва през 1390 г. и макар да продължава доста дълго, фасадата ѝ остава недовършена, като е само частично покрита с мрамор.
В църквата Сан Петронио са отделени много параклиси. Входът ѝ е свободен. Само за един от параклисите се плаща билет от 5 евро. Той се намира вляво от входа и се нарича Параклисът на тримата мъдреци или Болонини. Стените му са богато изписани от Джовани да Модена със сцени от рая и ада.
За информация, базиликата Сан Петронио може да е най-голямата църква в Болоня и да се издига на главния градски площад, но тя не е катедралата на Болоня. Катедралата „Сан Пиетро“ се намира на улица Независимост (Via dell’Indipendenza) близо до пиаца Маджоре. Ние минахме покрай нея, но така и не влязохме.
Архигимназията (Archiginnasio di Bologna)
Болонският университет е най-старият действащ университет в Европа и сред най-старите в света. Според тази публикация на БНР, „най-старият документ, свидетелстващ за съществуването му, е от 1088 г.“. В него са учили истински светила на науката и културата в стара Европа, сред които Данте Алигиери, Николай Коперник, Умберто Еко. Старата сграда на университета се намира недалеч от централния площад и църквата Сан Петронио. Напълно безплатно е да влезете в дворчето ѝ и да разгледате красивите ѝ портици и орнаментика.

Днес в нея се помещава общинската библиотека Аркиджиназио (Archiginnasio) с огромна колекция от творби в различни области на науката и литературата. Най-интересната част от нея е Анатомичният театър, който някога е бил използван за преподаване на уроци по анатомия. Това е стая, оформена като амфитеатър и решена почти изцяло в дърво. В центъра ѝ стои някогашната мраморна маса за аутопсии. Стените са украсени с дървени статуи на известни за онова време лекари в различно облекло и поза. Една от статуите напр. е на древноримския лекар и изследовател Гален. В тавана са поставени дървени фигурки на съзвездия, а в средата му е богът на медицината Аполон.
Самата маса за аутопсии е оградена, но по пейките на амфитеатъра спокойно може да поседнете и да си представите, че сте средновековни студенти по медицина.

За вход в анатомичния театър се заплаща билет от 3 евро, който може да си закупите на място. Ние така направихме. Иначе, може да си купите билет и онлайн тук. Обърнете внимание, че билетите онлайн са с фиксирана дата и час. На сайта за билети, който ви посочих може да следите наличността за различните дни. Работното време на Анатомичния театър е от 10 до 18 часа, почивен ден неделя.
Четириъгълника (Quadrilatero)
Това е едно каре в центъра на Болоня с тесни улички, пазар магазинчета и заведения. Последните изглеждаха уютни и приятни, чудесно украсени за предстоящата Коледа.

Двете кули Гаризенда и Асинели (Le due Torri: Garisenda e degli Asinelli)
Те се намират на площад Порта Равеняна (Piazza di Porta Ravegnana) и са сред символите на града. И двете са наклонени. Преди време се е влизало в кулата Асинели, но при нашето посещение в Болоня те бяха оградени и нямаше достъп до тях заради ремонтни дейности по укрепването им. Все пак минахме няколко пъти покрай тях. От една гледна точка се виждаха доста наклонени, от друга – не им личеше толкова.

Базилика Санто Стефано (Basilica di Santo Stefano)
Църквата е красива и много различна – състои се от няколко църкви, от които се влиза една в друга. Позната е още с името „Седемте църкви“. Комплексът е разположен на красив площад малко встрани от пиаца Маджоре.

От площада най-напред се влиза в главната базилика „Свети Стефан“, построена през VIII век. Вляво от нея се пада овалната църква „Божи гроб“. Според легендата Свети Петроний, епископ на Болоня през V век и покровител на града, построил базилика върху храм на богинята Изида. Светецът искал тя да напомня църквата на Божи гроб „Възкресение Христово“ в Йерусалим. Следва най-старата сграда от комплекса – църквата „Св. св. Витале и Агрикола“ от IV век. Там се съхраняват мощите на двамата светци. От нея се излиза в хубав двор с маслинови дръвчета и съд за кръщение. Той също си има име – Дворът на Пилат.

Останалите две сгради са църква „Св. Троица“ и Параклис на превръзката, посветен на траурната лента, която Дева Мария носела на главата си.
В комплекса могат да се видят стари фрески, саркофази, фрагменти от мозайки.
„Седемте църкви“ са с вход свободен.
Базилика Сан Доменико (Basilica di San Domenico)
Това е още една от важните забележителности в Болоня, които ви препоръчвам да посетите, макар да не е никак популярна. Тя е от от XIII век и е с впечатляващи размери. Разположена е южно от площад Маджоре на десетина минути пеша от него. Сред най-интересните неща в базиликата са няколко ранни творби на Микеланджело. В базиликата е погребан основателят на Доминиканския католически орден Доминик де Гусман (1170-1221 г.), който след смъртта си е канонизиран под името Свети Доминик (1234 г.). Мощите на светеца се намират в едноименния параклис Сан Доменико.

Самият параклис е забележителен. В него е разположен изящен саркофаг, украсен с изобилие от мраморни скулптури. Именно сред тях са скулптурите на Микеланджело, Никола Пизано, Алфонсо Ломбард и други ренесансови творци. Намясто, в една малка рамка има снимки с надписи за авторството на творбите.
В църквата са изложени голям брой картини. Впечатление правят още многото колони вътре. Към базиликата Сан Доменико функционира и музей. Входът за посещение на църквата е свободен, за музея – също, но хората са поставили табелки с апел за дарение и е хубаво да се остави по някое и друго евро.

Светилището на Мадоната от Сан Лука (Santuario della Madonna di San Luca)
Както предполага името му, това е религиозно място за поклонение, свързано със света Богородица. Разположено е на хълм с името Гуардия на около 5 км югозападно от пиаца Маджоре. На хълма е изграден катедрален комплекс, а от него се откриват чудесни панорамни гледки към Болоня и към околността.

До светилището води портик дълъг около 4 км, най-дългият в света. Портикът е с над 600 арки и заедно с останалите портици в Болоня е в списъка на ЮНЕСКО за световно наследство.

До светилището на Мадоната от Сан Лука може да стигнете по три начина:
- с кола (има си паркинг до него),
- пеша за около час и 20 минути от пиаца Маджоре, или
- с туристическото влакче Сан Лука експрес.
Последната опция според мен е и най-атрактивният вариант. Влакчетата тръгват от пиаца Маджоре. Най-добре намясто да се запознаете с разписанието им. По време на нашия престой в Болоня влакчето струваше по 13 евро на човек в двете посоки.

Ние избрахме да отидем до хълма с влакчето. Беше си едно малко приключение. Пътувахме до светилището около 35 минути. Стартирахме от пиаца Маджоре и минахме покрай няколко интересни забележителности напът към светилището. Всички места във влакчето бяха оборудвани с аудиогид на десетина езика. По адуиото на отиване имаше беседа за местата, покрай които минавахме. Напуснахме централната част на Болоня през средновековната порта Сарагоса. От нея започва най-дългият портик и съпровожда шосето чак до светилището.

Горе на хълма имахме достатъчно време за разходка и разглеждане до обратния курс на влакчето. Влязохме в катедралата, насладихме се на гледките назад към Болоня и напред към хълмовете. Там посрещнахме залеза. Успяхме да походим малко и под знаменития портик. Той си е само портик, не е долепен към сграда.
На връщане беседата във влакчето беше за историята, културата и кулинарните традиции на Болоня. Като време, цялото приключение ни отне 2:30 ч. Препоръчвам го. Беше много интересно.
Парк Монтаньола (Parco della Montagnola) и стълбището Пинчо (Scalinata del Pincio)
Ако искате да си разнообразите разходката в Болоня и да отдъхнете на някоя по-усамотена пейка, може да отидете в парка Монтаньола. До него отвежда улица Независимост на път към ЖП гарата. Паркът е една от най-старите и централни градини на град Болоня, открита за първи път през XVII век. В парка е изграден голям фонтан с много каменни статуи. При нашето посещение водя нямаше.

Откъм страната на гарата от парка се слиза по впечатляващо стълбище – Scalinata del Pincio. Съвсем близо до него ще видите част от крепостната стена на средновековна Болоня, а от другата страна на улица Независимост – една от портите – порта Галиера.
Портите на Болоня
През Средновековието градът е бил ограден от масивни крепостни стени, а до вътрешността му се е стигало през 12 порти в стените. В наши дни добре запазени са част от градските стени и 10 от портите. Изброени по часовниковата стрелка това са:
- Porta Galliera,
- Porta Mascarella,
- Porta San Donato,
- Porta San Vitale,
- Porta Maggiore,
- Porta Santo Stefano,
- Porta Castiglione,
- Porta Saragozza,
- Porta San Felice,
- Porta Lame.
Болоня: порта Сан Витале Болоня: порта Маскалера Болоня: порта Сан Донато Болоня: порта Галиера Болоня: порта Маджоре
Ако погледнете картата, почти на всяка главна улица, отвеждаща извън центъра има порта. Аз ви препоръчвам да се разходите поне до 2-3 порти. Ние успяхме с шест. Порта Сарагоса ще я видите по път към Светилището на Мадоната от Санта Лука, а порта Галиера – към ЖП гарата. Ако ви са интересни и имате време, може да ги обходите всички с автобус 33.
Полети до Болоня
От София до Болоня има редовни полети, обслужвани от компаниите Wizzair и Ryanair.
Как да се придвижите от летището до центъра
От летището на Болоня до центъра на града най-удобно може да се придвижите с влак или с такси. Имам поглед и върху двата варианта.
Ние на идване в Болоня хванахме такси. Самолетът ни кацна около 9:30 вечерта. От летището излязохме 20на минути по-късно. Хванахме такси до хотела ни. Нямаше трафик и таксито ни излезе 24 евро.
На връщане, взехме Маркони експрес, защото трябваше да бъдем към 19:00 на летището – време с обилен трафик. Той ни закара за десетина минути.
С влак
Пътува се с Експрес Маркони, който ви отвежда до централната ЖП гара Bologna Centrale, а тя е на пешеходно разстояние от централната градска част. Параметри:
- цена: 12,80 eur / 23,30 eur в двете посоки;
- време за пътуване: 7 минути;
- интервал: 7 (10) минути през деня, 15 минути рано сутрин и късно вечер.
На летището в Болоня, както и на ЖП гарата има има добре видими упътвания откъде да хванете Маркони експрес. От централната гара в Болоня, летището е на втората и последна спирка, т.е. има една междинна.
Ако трябва да се придвижите в час пик, най-добре да използвате влака.
С такси
– цена: между 20 и 30 евро;
– време за пътуване: 15-20 минути, ако няма трафик.
Ако сте трима или четирима души, по-изгодно е да се вземе такси.
Как да се придвижвате в Болоня
Повечето забележителности в Болоня се намират в центъра и са на пешеходно разстояние една от друга. Затова, най-добре е да се движите пеша. Това е и най-добрият начин да се усети атмосферата в един град.
Ако ви се наложи да ползвате градски транспорт, имайте предвид, че цената на билета е 1.5 евро за зона 1 (центъра), купува се от будки за вестници или тютюневи изделия. Един билет важи 60 минути.
Къде да отседнете
Ние бяхме отседнали в хотел University, доста приличен хотел в университетската част на Болоня, с три звезди, добра закуска, тоалетни принадлежности – повече от основните. Така бяхме на кратко пешеходно разстояние както от ЖП гарата, така и от главния градски площад и „пъпа“ на града.
Вижте актуални оферти за настаняване в Болоня в карето.
Booking.comКъде да хапнете
В централната част на Болоня има много заведения, включително и такива за по-бързо хапване. Ние си вземахме сандвичи от едно такова на главната улица срещу площада и не бяха никак лоши. В един от дните вечеряхме в пицария Belle Arti, тя е на улица Belle Arti и се падаше много близо до нашия хотел. Там хапнахме лазаня Болонезе, домашно приготвена паста, пица капричоза. Всичко беше много вкусно и на приемливи цени – всяко от ястията ни струваше между 12 и 14.5 евро, чаша вино 5 евро, малка бира 4 евро.
Финални думи
Накратко мога да обобщя своите впечатления от Болоня в няколко изречения. Портици тук, портици там, много портици. Повечето сгради са в керемидено червено и на моменти изглеждат доста подобни. Много млади хора се движат по улиците заради университета. Много църкви, като най-красива сред тях е църквата Сан Стефано, която всъщност се състои от няколко църкви. Красив огромен градски площад, добре запазени средновековни порти и крепостна стена.
И накрая един съвет: ако имате на разположение един ден в Болоня, направете неща, с които ще запомните града дълготрайно във времето – направете си дълга разходка под портиците, защото са характерна черта за Болоня, разгледайте църквата Сан Стефано, защото е различна, пътувайте с туристическото влакче за лов на емоции и красиви гледки от хълма Сан Лука.
Вижте още моите пътеводители за: