Пиза: наклонената кула и още над 10 забележителности, които може да посетите в един ден

Пиза ми беше мечта отдавна и такава си остана доста дълго време. Не че беше нещо сложно и недостъпно. Просто си отлежаваше, сякаш се страхувах да не ме разочарова. Е, не ме. Отидох, опознах я, хареса ми. Отделихме ѝ цял един ден, в който освен прочутата наклонена кула видяхме всички най-важни забележителности в Пиза и добихме солидни впечатления от града.

Пиза: Катедралният площад по-известен като Площад на чудесата
Пиза: Катедралният площад по-известен като Площад на чудесата

Пътувахме до Пиза с кола под наем от Флоренция. Паркирахме я до Площада на чудесата и започнахме с разглеждане на всички обекти на него, качихме се и на камбанарията, по-известна с името „наклонената кула в Пиза“. После направихме дълга разходка по крепостните стени на града, повървяхме край река Арно, минахме по търговската улица Борго, видяхме великолепния Рицарски площад и завършихме обиколката на по питие в едно от заведенията до кулата. Беше вълнуващо и запомнящо се.

В тази статия ви разказвам за всичко най-интересно в Пиза и споделям личен опит и полезни съвети, които ще ви помогнат да организирате добре вашето посещение.

5 хотела в Пиза с добър рейтинг и цена до 200 лв. за нощувка.

  • Hotel Moderno ⭐⭐, рейтинг 7.8, с включена закуска и съвсем близо до ЖП гарата
  • Royal Victoria Hotel ⭐⭐⭐, рейтинг 7.1, с включена закуска
  • Hotel Leonardo ⭐⭐⭐, рейтинг 6.8, много добра локация в историческия център на Пиза
  • Hotel Repubblica Marinara ⭐⭐⭐⭐, рейтинг 8.2, с включена закуска
  • Hotel Terminus & Plaza ⭐⭐⭐, рейтинг 7.7, с включена закуска и съвсем близо до ЖП гарата

Накратко за Пиза, Италия

Град Пиза е административен център на провинция Пиза в италианския регион Тоскана. През района протича река Арно, която на 11 км западно от града се влива в Тиренско море. През Средновековието Пиза е град-държава с търговски интереси в цялото Средиземноморие. В периода 1000-1406 г. Пиза е република. През 1284 г. Пиза влиза в битка с Генуа, която завършва с победа на Генуа. След това Пиза губи позиции в средиземноморските пазари и започва нейния упадък. През 1406 г. изпада в зависимост от Флоренция, а през 1569 г. градът става част от Великото херцогство Тоскана, след което отново бележи разцвет.

Пиза е родното място на големия италиански математик Леонардо Фибоначи, роден през 1170 г. Не знам дали има човек, занимавал се поне малко с математика, който да не е чувал за прословутите числа на Фибоначи: 1, 1, 2, 3, 5, 8 … – безкрайна числова редица, в която всяко число след второто се получава като сума на предишните две.

През XIX век в Пиза е издигната статуя на Фибоначи, разположена днес в западната галерия на Кампосанто, историческото гробище на Пиаца деи Мираколи.

Галилео Галилей (1564-1642 г.) също е роден в Пиза. Той е погребан във Флоренция в църквата Санта Кроче.

Как да стигнете

Със самолет от София

Към момента на нашето посещение в края на ноември 2024, а и на писане на статията в началото на януари 2025 нямаше директни полети между София и Пиза. След 30 март 2025, обаче, авиокомпанията Ryanair пуска редовни полети между двата града. Докато се случи това, най-бързият и удобен вариант за пътуване от София до Пиза е със самолет до Болоня, после с влак до Флоренция и от там с кола или с друг влак до Пиза.

Вариант е също със самолет до Рим и с влак до Флоренция и друг влак до Пиза.

С кола

Пътуването с кола от Флоренция до Пиза отнема около час и 20 минути. Вижте тук статията ми с полезни съвети за наемане на кола във Флоренция.

Щом сте с кола, трябва да потърсите и подходящ паркинг за нея. Имайте предвид, че в центъра на Пиза не е е позволено не само да паркирате, но и да шофирате. Ние използвахме един обществен паркинг, който беше съвсем близо до наклонената кула. Цената беше 3.50 евро на час. Ето локацията му.

С влак от Флоренция

От Флоренция до Пиза има удобни влакове и то доста на често. Пътува се час и 20 минути, а цената на билета е около 10 евро на човек в посока. Най-добре е да си купите билети за влака предварително. Съветвам ви да използвате официалния сайт на железниците ItaliaRail.

Придвижване от ЖП гарата до центъра

ЖП гарата в Пиза се намира симетрично на наклонената кула спрямо река Арно. Разстоянието е 1.8 км, които се изминават пеша за 25 минути чисто ходене. Може да използвате тази разходка от гарата до наклонената кула или наобратно, за да разгледате забележителностите в Пиза извън Площада на чудесата – вижте описания по-долу. 

Един възможен маршрут е, от гарата, като стигнете моста над реката, преди него вдясно да разгледате църквата Санта Мария дела Спина. След това продължете по крайбрежната улица до следващия мост Ponte di Mezzo, пресечете по него реката и ще се озовете на площад Гарибалди и началото на улица Борго. Продължете по нея (вижте по-долу) известно време, после се насочете към площад Кавалиери и от него – към наклонената кула в Пиза.

Забележителности в Пиза

Площад на чудесата (Piazza dei Miracoli)

Официалното му име е Катедралният площад (Piazza del Duomo). Днешното популярно название на площада е измислено от италианския писател и поет Габриеле Д’Анунцио, който в романа си „Може би да, може би не“ (1910 г.) го описва като „prato dei Miracoli“ (ливадата на чудесата). И наистина, това не е типичният площад, защото в голямата си част е покрит със зелени площи.

Катедралният площад в Пиза е считан за един от най-добрите архитектурни комплекси в света. От 1987 г. е част от световното наследство на ЮНЕСКО. На него са разположени четири големи религиозни сгради: катедралата в Пиза, баптистерият, наклонената кула  и Монументалното гробище.

Част от Площада на чудесата и наклонената кула
Част от Площада на чудесата и наклонената кула

Много от туристите ограничават посещението си в Пиза с Площада на чудесата и сградите на него. Според мен, има и доста други интересни места в Пиза, които да се видят, но да – забележителностите на площада начело с наклонената кула са най-важните.

Разходката по Площада на чудесата е безплатна. Посещението в катедралата – също, но все пак трябва да си вземете билет (безплатен) за нея от билетната каса на комплекса. Влизането в наклонената кула, баптистерият и Монументалното гробище се заплаща, като има няколко варианта за билет. Най-популярни от тях са два:

  • комбиниран билет за всички обекти от Площада на чудесата, включително катедралата и два музея, цена 27 евро;
  • билет за наклонената кула, който ви важи и за катедралата, цена 20 евро.

Важно е да знаете, че в наклонената кула се влиза под точно определен час. Ако го пропуснеш, гориш. Преди влизане в кулата, трябва да оставите багажа си на гардероб. Той се намира в сградата вляво от кулата, до Монументалното гробище. Също така е хубаво да отидете на входа на кулата десетина минути по-рано от уречения час.

Относно билетите за посещение на наклонената кула в Пиза и другите обекти от комплекса, съветвам ви да си ги купите предварително онлайн, за да не чакате на опашка. Използвайте официалния сайт за билети тук. Ако случайно билетите са изчерпани за вашата дата, вижте тук.

Катедралата Успение Богородично

Централно и най-голямо по площ място на площада заема катедралата на Пиза. Тя е и най-старата от четирите сгради. Строежът ѝ започва през 1063 г. и продължава до 1092 г. В архитектурно отношение, тя е в романски стил и наподобява латински кръст. Катедралата е осветена през 1118 г. от папа Геласий II. През 1595 г. катедралата търпи огромни щети вследствие на голям пожар, но след това е възстановена.

Катедралата Успение Богородично, поглед от баптистерия
Катедралата Успение Богородично, поглед от баптистерия

Пизанската катедрала е много красива и пищна както отвън, така и вътре. Няма да навлизам в детайли, но пък и не мога да не спомена два шедьовъра, които не бива да се пропускат. Първият от тях е амвонът на Джовани Пизано, създаден в периода 1302–1310 г. Той, за щастие, оцелява след пожара. В него изящно са изваяни епизоди от живота на Исус Христос.

Заб. Амвон е част от църковната архитектура и представлява издигнато място за проповед.

Другият обект е т.нар. Лампа на Галилей – това е полилеят, който се спуска от тавана пред абсидата на църквата. Смята се, че Галилей е извел своята теория за цикличното движение на махалото, като е наблюдавал люлеенето на кадилната лампа, висяща от тавана на централния кораб. Сегашната лампа е по-голяма и помпозна от оригиналната, но пак се знае като „Лампата на Галилей“. Оригиналната се пази в параклиса Аула на Монументалното гробище.

Наклонената кула в Пиза (Torre pendente di Pisa)

Наклонената кула в Пиза е камбанарията към катедралата. Тя е висока около 60 метра и до най-горната ѝ част водят 296 стъпала от доста тясно стълбище. Строителството ѝ започва през 1173 г. и се извършва на три етапа в продължение на 177 години. Това се наложило заради меката почва и лошата основа, довели до потъването на сградата от южната й страна. В най-високата ѝ част са разположени седем основни камбани, излети да звънят в музикалната гама.

По времето, когато сградата била завършена, наклонът ѝ е бил около 1 градус. До 1990 г. наклонът е достигнал 5.5 градуса. Това налага сериозни реконструкции. Така кулата остава затворена за посещения в продължение на над 10 години. Ремонтните дейности между 1993 и 2001 г. стабилизират основата и редуцират наклона до 3.97 градуса. През май 2008 г. специалистите по укрепването обявяват, че кулата е стабилизирана и е спряла да се движи за първи път в историята си и ще бъде стабилна най-малко още 200 години.

Наклонената кула в Пиза е много красива. Макар и наклонена, тя е сред най-красивите камбанарии, които съм виждала. Вълнуващо е човек да се изкачи до най-високата ѝ част, да се разходи около камбаните и да погледне от високо.

На поляната до камбанарията се издига статуя, превърнала се в символ на Рим – вълчицата, кърмеща бебетата-близнаци Ромул и Рем.

Имайте предвид, че в кулата се влиза на малки групи от хора и под точно определен час. Не са позволени никакви чанти. Тях трябва да оставите на гардероб. На входа правят проверки за багажа. Когато ние бяхме там на опашка в очакване да влезем, от охраната проверяваха дори и за издути места под якетата. Няколко хора тарикати със скрити раници не бяха допуснати в кулата.

Баптисерият

Баптистерият Св. Йоан Кръстител е най-големият в Италия с обиколка над 107 метра. На върха на купола му е поставена статуя на патрона Св. Йоан Кръстител. Любопитен факт е, че общата височина на баптистерия със статуята надвишава с няколко сантиметра височината на наклонената кула.

Баптистерий Свети Йоан Кръстител
Баптистерий Свети Йоан Кръстител

Строителството на баптистерия започва през 1153 г. и завършва чак през XIV век. Основният корпус на сградата е в романски стил, а горният етаж и куполът – в готически.

Интересни елементи от интериора на баптистерия са купелът за кръщенета от 1246 г. и амвонът от 1260 г., дело на Никола Пизано, баща на Джовани Пизано. В сградата има стълбище до горната му част, откъдето да се погледне обстановката и от високо.

По време на нашето посещение течеше активен ремонт в баптистерия и голяма част от вътрешните му стени бяха покрити със строително скеле.

Монументалното гробище (Campo Santo)

Това е историческа сграда, позната още като Старото гробище. Построена е през 1277 г., за да побере гробовете, които дотогава са били разпръснати около катедралата на Пиза. „Кампо Санто“ от италиански се превежда като „свещено поле“. То е наречено така, защото е построено около централното непокрито пространство на гробището, което било запълнено със свещена пръст от Голгота, донесена в Пиза при Втория кръстоносен поход (1147 – 1149 г.) от Убалдо Ланфранки, архиепископ на Пиза.

Монументалното гробище
Монументалното гробище

Бялата мраморна стена на сградата огражда северната страна на Площада на чудесата. В Монументалното гробище могат да се видят много надгробни плочи, а също и саркофази от римско време. Стените на сградата са изписани с фрески, които заемат повърхност с лице над 2600 квадратни метра, площ по-голяма от фреските в Сикстинската капела.

Статуята на Фибоначи в Монументалното гробище
Статуята на Фибоначи в Монументалното гробище

Стените на Пиза (Mura di Pisa)

Крепостните стени на Пиза ограждат старата градска част и в частност Площада на чудесата.

Изграждането на стените на Пиза започва през 1154 г. и продължава около век и половина. Първо са изградени стените в частта от града на север от река Арно, тази с наклонената кула, а след това и на юг от реката. Градските стени на Пиза заграждат площ от близо 202 хектара и са с обща дължина от 6.435 км.

Любопитен факт е, че до средата на XIX век развитието на града Пиза е ограничено в рамките на градските стени.

Крепостните стени на Пиза: от тук може да се качите на тях
Крепостните стени на Пиза: от тук може да се качите на тях

В днешно време човек може да се разходи по стените на Пиза, като пешеходният маршрут е с дължина 3.2 км. Това е близо половината от общия периметър на стените. Може да се качите от няколко места, но най-удобно е да използвате кулата в северозападния ъгъл на Площада на чудесата, това е ъгълът до баптистерия. На стената до кулата е поставено голямо табло. На входа на кулата е билетната каса, като билетът за разходка по стените струва 5 евро.

Ако решите да изминете цялото разстояние по алеята върху стените на Пиза, ще ви трябва повече от час. Крайната точка от маршрута е близо до Крепостния мост (Ponte della Fortezza).

Разходката по стените на Пиза е интересна, особено в началната част около Площада на чудесата. След това става леко монотонна и доскучава. Но все пак е любопитно да се видят няколкото кули и порти от стената. Аз ви съветвам да направите най-интересната част от разходката по стените, а именно – около Площада на чудесата и след това да си продължите с разглеждането на каквото ви е останало от другите забележителности в Пиза.

Руини от древноримски термални бани

Руините от древния спа комплекс са археологически обект, датиран в I в.сл.Хр. Те са разположени до порта Лука (Porta a Lucca) и могат да се видят от крепостните стени. До останките може да стигнете и пеша, те са на 6-7 минути от наклонената кула. На картата са обозначение като Бани на Нерон (Bagni di Nerone) и често са наричани с това име, макар че връзката с императора не е много ясна – те са изградени след смъртта му.

Бани на Нерон
Бани на Нерон

Крайбрежната улица на река Арно

Река Арно протича още и през Флоренция, но тя е в по-горното ѝ течение. Част от забележителностите на Пиза са и крайречните гледки. Вярно, крайречните улици и на двата бряга на реката са доста натоварени, но все пак има тротоар, по който да се разходите и да погледате реката.

Пиза и река Арно
Пиза и река Арно

Църквата Санта Мария дела Спина (Santa Maria della Spina)

Санта Мария дела Спина е малка готическа църква от 1230 г. на левия бряг на река Арно. През 1333 г. пизански търговец донася в нея ценна реликва – трън от венеца, с който е бил разпънат Исус Христос, откъдето идва и името на църквата – della Spina. Реликвата е съхранявана в църквата до XIX, а след това се пази в църквата Санта Киара, която е разположена съвсем близо до Площада на чудесата.

Рицарски площад (Piazza dei Cavalieri)

Рицарският площад е много красив старинен площад на 600 метра от наклонената кула. В древни времена той е бил център на гражданската власт. През втората половина на шестнадесети век площадът е превърнат от Козимо I де Медичи в център на Ордена на рицарите на Свети Стефан, създаден за защита на бреговете на Тоскана и Средиземно море от турски и пиратски флоти.

Площад Кавалиери (Рицарският площад) и Дворецът на старейшините на народа
Площад Кавалиери (Рицарският площад) и Дворецът на старейшините на народа

Площадът е заобиколен от няколко красиви сгради, най-открояваща се от които е Дворецът на старейшините на народа (Palazzo della Carovana). По фасадата на двореца са поставени бюстове на всички херцози Медичи, управлявали Тоскана. В наши дни сградата е седалище на престижния университет на Пиза. Пред двореца е издигната статуя на Козимо I де Медичи.

Площад Кавалиери
Площад Кавалиери

Непосредствено до Двореца на старейшините се разполага още една интересна средновековна сграда, на чиято фасада е поставен часовник – това е Часовниковият дворец. Дворецът е свързан със зловещата история на граф Уголино Дела Герардеска, който бил командир на флот и един от водещите политици на града-република Пиза. През 1289 г. Уголино заедно с двама от синовете си и двама от внуците си е затворен в кулата Муда, която по онова време била част от двореца. Това станало по заповед на негов политически опонент. Затворниците били оставени да умрат от глад. Граф Уголино е герой от „Божествена комедия“ на Данте Алигиери.

По време на нашето посещение нямаше много хора на Рицарския площад. Почти всеки от няколкото души, които видяхме бързаше за някъде и като че ли ние бяхме единствените туристи поне в онзи момент. Спокойствието на площада вероятно се дължи и на факта, че на него няма нито едно заведение.

Църква Сан Систо, XII в.
Църква Сан Систо, XII в.

Съвсем близо до площад Кавалиери в посока наклонената кула се минава покрай стара каменна църква – тя е с патрон Сан Систо и е от XII век.

Улица Борго (Borgo Stretto)

Улица Борго е най-известната улица в Пиза. Тя е пешеходна, тротоарите ѝ са портици и разхождайки се по нея ще видите няколко интересни обекта, част от забележителностите на Пиза. Улицата започва от площад Гарибалди срещу моста Ponte di Mezzo (Средният мост) над река Арно. На площада е издигната статуя на Джузапе Гарибалди. В североизточния ъгъл на площада ще видите оранжева сграда, на която е поставена интересна малка статуя с Мадоната и младенеца. Тя се казва „Madonna dei Vetturini“ и се смята, че неин автор е скулпторът Нино Пезано. Малко след това ще минете покрай готическата църква Сан Микеле с красива бяла фасада. След нея може да се отклоните за малко от улица Борго до стария площад Piazza delle Vettovaglie (Площад на провизиите). Той се пада вляво от улица Борго, ако идвате откъм реката. Самото име подсказва, че това е пазарният площад на Пиза.

Ако се върнете на улица Борго и продължите още малко нагоре по нея, ще минете през площад Largo Ciro Menotti и статуята на Галилео Галилей. След това може да се отклоните наляво и да се насочите към площад Кавалиери.

Ако идвате откъм наклонената кула, тези обекти ще са ви в обратен ред.

Къде да отседнете

Нямам лични впечатления от хотели в Пиза, но винаги е добра идея да се видят най-добрите предложения от Букинг. Ето все пак няколко идеи за настаняване в Пиза с добър рейтинг и цена за нощувка около и под 200 лв. на вечер.

  • Hotel Moderno ⭐⭐, рейтинг 7.8, с включена закуска и съвсем близо до ЖП гарата
  • Royal Victoria Hotel ⭐⭐⭐, рейтинг 7.1, с включена закуска
  • Hotel Leonardo ⭐⭐⭐, рейтинг 6.8, много добра локация в историческия център на Пиза
  • Hotel Repubblica Marinara ⭐⭐⭐⭐, рейтинг 8.2, с включена закуска
  • Hotel Terminus & Plaza ⭐⭐⭐, рейтинг 7.7, с включена закуска и съвсем близо до ЖП гарата

Финални думи

Отдавна си мечтаех да посетя наклонената кула в Пиза, но някак не си го бях поставила като цел до лятото на 2024 година. Имах големи очаквания от кулата и тя не ме разочарова, оказа се наистина много красива и различна. А обиколката по крепостните стени, разходката край река Арно и после в сърцето на историческия център допълниха впечатленията ми от града. Изобщо, натрупах страхотни впечатления, за които с радост ще си спомням и занапред.

👉 Вижте още и моя пътеводител за Флоренция. 

Публикувано в Италия, свят голям. Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани с историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

Запишете се

Ако тази статия Ви харесва, запишете се и за моя youtube канал с кратки видео разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Youtube


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *