Бърдарски геран: селото на банатските българи

В последния ден на този август ми се отдаде прекрасната възможност да посетя село Бърдарски геран в Северозападна България. Да си призная, нямах много време на разположение да се вихря там, но се радвам, че успях да се докосна до атмосферата в селото и до бита на наследниците на банатските българи, чиито предци решили да се завърнат в България, за да започнат нов живот на чисто в родните земи.

Село Бърдарски геран
Село Бърдарски геран

Защо да посетите село Бърдарски геран?

Селото е различно, улиците му са прави и образуват своеобразна правилна мрежа, много от къщите пазят старата си характерна архитектура, в селото има два католически храма.

Не казвам, че трябва да се вдигнете от 500 километра специално за натам, но ако сте от района на Бяла Слатина, Враца, Оряхово, Козлодуй или пък имате път към тези места, съветвам ви да си отделите някой и друг час в повече, за да посетите Бърдарски геран.

Кратка история на село Бърдарски геран

Жителите на село Бърдарски геран са наследници на част от банатските българи. А кои са банатските българи? Това са българи католици от районите около Никопол, Белене и Свищов, които след Чипровското въстание, избухнало и жестоко потушено през 1688 г., поради набези и гонения от страна на османската власт, се изселват в историческата област Банат в днешна Румъния? Преселенията са на две вълни, през октомври 1688 г. и в периода 1726 – 1731 г. По това време районът е част от земите на Хабсбургската монархия, а впоследствие на Австро-Унгария.

След Освобождението редица български семейства се връщат от Банат в България и се заселват в землището на сегашното село Бърдарски геран. Земята им била дадена от цар Фердинанд. По онова време в Банат живеели и доста немски семейства. Някои от тях, по примера на българите идват и се установяват в селото, като създават т.нар. немска махала.

Камък за създаването на село Бърдарски геран
Камък за създаването на село Бърдарски геран

Селото е създадено през 1887 г. Така е отбелязано на голям камък на мегдана пред катедралата. По това време така се казвала местността. Била именувана по този начин, защото наоколо често минавали бърдари и един от тях изкопал геран.

„Бърдар“ и „геран“ са от по-старите български думи, затова се нуждаят от пояснение:

  • бърдар според онлайн речника е „човек, който изработва и продава бърда за дървен тъкачен стан“;
  • „геран“ означава кладенец.

С идването си на българска земя банатските българи внасят много нововъведения в тукашния бит, които се отразяват на целия регион по онова време. Нека припомня, че те идват от централната част на свободна Европа, люлка на Ренесанса. Някои от тези нови неща са:

  • железният плуг, теглен от кон, който заменил старото дървено рало, дърпано от волове и крави;
  • веялка за зърнени култури;
  • още няколко земеделски сечива и инструменти;
  • спретнати и удобно подредени дворове;
  • прави и чисти улици на селото.
В центъра на Бърдарски геран
В центъра на Бърдарски геран

Забележителности в Бърдарски геран

Най-напред нека отбележа, че самата разходка из село Бърдарски геран си е забележителна. Може да спрете на някоя от улиците до мегдана и да походите пеша. На самия площад ще видите интересна часовникова кула.

Часовникова кула
Часовникова кула

В централната част е разположена и главната църква „Св. Йосиф“. Точно пред нея, в покрайнините на площада потърсете историческия камък, бележещ началото на селото.

Църква „Свети Йосиф“, Бърдарски геран
Църква „Свети Йосиф“, Бърдарски геран

Къща на банатския бит

Непременно се отбийте в тази къща. Тя е музейна експозиция и се намира съвсем близо до площада. Ако е затворена, позвънете на някой от телефоните, посочени в табелката на портата.

Къща на банатския бит
Къща на банатския бит

Интересно е да разгледате къщата, а още по-интересно е да разберете повече за банатския бит от беседата в къщата. Аз лично останах с впечатление, че хората от Бърдарски геран са горди и много ценят своята история. В същото време, не се вземат на сериозно и умеят да се шегуват с битието си.

Къща на банатския бит - геранът на двора
Къща на банатския бит – геранът на двора

Когато посетихме къщата, жената-домакин говореше за бита на местните с насмешка и самоирония, а и тя си беше местна. Та затова съдя, че е така.

Нещо, което ми направи силно впечатление в нейния разказ касаеше младоженците. Момчето обикновено било 15-16 годишно, а момата – в повечето случаи малко по-голяма – 18-19 годишни. Така от грижите на мама момъкът попадал в грижите на жената. Но пък на всички снимки в къщата семействата изглеждаха радостни и щастливи. Явно са намерили формулата за семейно щастие.

В къщата може да разгледате няколко стаи в типичния банатски бит – антре, пушилня за месо и зеленчуци, дневна. Отделен вход води до голямо помещение, обособено като музейна сбирка с много експонати от тукашния бит и фотографии от стари времена.

Къща на банатския бит - пушилнята
Къща на банатския бит – пушилнята

Църква „Дева Мария“

В някогашния немски квартал, недалеч от мегдана, може да разгледате и другата католическа църква в село Бърдарски геран – това е храмът „Дева Мария“, за съжаление към момента в много лошо състояние. Тя някога е била на немската общност и се е поддържала от няколко монахини от Бенедиктинския орден. В катедралата службите се водили на немски език. Освен с големите си размери, църквата буди интерес с това, че на стена в наоса ѝ са изобразени светите брата Кирил и Методий. Въпреки разрухата на църквата, стенописите със светите братя са запазени и до днес.

Бърдарски геран: църква „Дева Мария“
Бърдарски геран: църква „Дева Мария“

Как се стигнало до занемаряването на храма? Немците били отзовани по време на Втората световна война и оттогава започват нерадостните години за катедралата. От скоро тя се стопанисва от фондация. Хората от организацията са решени да възстановят ценната сграда. Дано!

Вътре в църквата „Дева Мария“
Вътре в църквата „Дева Мария“

Къде се намира и как се стига до село Бърдарски геран

Село Бърдарски геран се намира на 56 км североизточно от областния си център Враца и на 9 км северно от общинския център Бяла Слатина. Ако тръгнете от София, до Бърдарски геран са 162 км, за които ще ви трябват поне 2 часа и 20 минути.

Тази статия е от поредицата „Популяризиране на туризма в Северна България” – проект, финансиран от Фондация “Америка за България” и координиран от туроператор “Травентурия” ООД. Впечатленията са си лично мои.

Публикувано в екскурзии и почивки с етикети . Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

Запишете се

Ако тази статия Ви харесва, запишете се и за моя youtube канал с кратки видео разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Youtube


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *