В тази статия ще ви разкажа за един слабо познат маршрут във Врачанския Балкан, който съчетава разходката из планината с наблюдение на лешояди, макар и отдалеч. Аз изминах тази пътека в горещ юлски ден заедно с няколко души запалени туристи като мен, двама от които – страстни орнитолози. Към ползите от разходката в този ден – раздвижване, чист въздух и наблюдение на птици, прибавих и ароматен букет от водна мента и риган, които изобилстваха в района.
Официалното име на пътеката е „познавателен маршрут „Белоглавият лешояд в ПП „Врачански Балкан“.
Наш водач и страхотен гид беше Гогата, Георги Стоянов, който от 20 години се занимава с реинтродукцията на белоглавите лешояди във Врачанския Балкан. Той, освен че познава отлично района, е изключително ерудиран биолог и деен член на Дружеството за защита на хищните птици.
По време на нашето посещение Гогата ни разказа толкова много неща за района, гледките, билките, птиците и най-вече за лешоядите.
Какво е реинтродукция на белоглавия лешояд
Това е възстановяване на популацията на белоглавия лешояд като гнездящ вид в даден район. В случая, той е изчезнал като гнездящ от Врачанския Балкан и Западна Стара планина около средата на XX век. Реинтродукцията е в рамките на дългосрочен проект на Дружеството за защита на хищните птици (ДЗХП), започнал през 2003 г. в землищата на селата Долно и Горно Оризово, недалеч от Вършец. Проектът е част от Международен план за опазване на лешоядите на Балканския полуостров. През 2008-2009 година по проекта се изгражда волериера в околностите на село Долно Озирово. Това е голяма клетка, в която лешоядите се отглеждат в продължение на година, докато се адаптират към околния терен и климатичните условия. След това птиците се пускат на свобода. Нарича се волиера, точно защото е просторна и птиците живеят в нея (почти) на воля.
На 15.04.2009 г. във волиерата са настанени първите 6 белоглави лешояда. Те пристигат от Испания. Това се повтаря всяка година в продължение на определен период от време.
В района към момента има над 80 лешояда общо белоглави и черни. Всички те гнездят там. Регистрирани са и няколко приходящи египетски лешояда. Ние ги наблюдавахме в полет с бинокли и просто око, а във волиерата – през зрителна тръба с голямо увеличение.
Отправна точка за маршрута
Пътеката на Белоглавия лешояд започва от северните покрайнини на село Долно Озирово, след моста на река Черна. До там се стига с кола по асфалтов път. След моста главният път завива наляво, а пътеката се отделя направо под формата на коларски път. Там е удобно да се остави колата. Малко след това има поставено информационно табло за маршрута на Белоглавия лешояд.
Особености на маршрута
Общата дължина на маршрута е около 10 км в двете посоки. Няма големи денивелации. На места са поставени големи информационни табла, но за съжаление маркировка липсва. Препоръчвам ви да ползвате трака (вижте в края на статията). Изградени са 3 зони за отдих.
Черният път извежда на панорамна поляна над селото с красиви панорами. Освен покривите на селото, назад се виждат върховете Тодорини кукли, хълма с кулата до Петрохан, връх Ком, връх Миджур. В общи линии се върви все по този черен път. Правим само едно отклонение до място с директна гледка към волиерата.
За панорамното място – на 1.8 км от началото вдясно се отделя друг черен път, по който се тръгва. Вървим по него за кратко и го напускаме вляво към въпросното място – следвайте трака. От панорамното място се вижда добре волиерата с белоглави лешояди. Край нея има и свободни вече птици, а също и черни лешояди. През тръбата виждаме и чакал, а в небето – множество лешояди в полет.
След отклонението към панорамното място се връщаме на главния черен път и продължаваме по него.
Не след дълго стигаме под волиерата, откъдето пак наблюдаваме лешоядите. После продължаваме към края на маршрута. Той е в местността Извора. Нарича се така, заради извор. Там си има и зона за почивка. Мястото се пада в подножието на скалния масив Котля.
Няколко съвета
Както споменах, по маршрута няма добра маркировка, затова най-добре следвайте трака.
До обяд се препоръчва да не се минава по пътя под волиерата, за да не се плащат лешоядите. Преди обяд е най-добре да се наблюдават от панорамното място. След обяд няма проблем за цялостното изминаване на маршрута.
В дъждовен период черните пътища там са много кални и трудно проходими.
Кратка техническа информация за познавателния маршрут „Белоглавият лешояд в ПП „Врачански Балкан„.
Начало | 43.2423709, 23.3486442 |
---|---|
Край | 43.2547071, 23.3880861 |
Разстояние | 5.83 км |
Денивелация | + (226 м.) -(103 м.) |
Времетраене | 2 часа |
GPS Трак | изтегли |