Смолянски езера: свежест и красота под връх Снежанка в Родопите

Живописните Смолянски езера, или поне част от тях, са задължителна спирка в туристическите обиколки около Смолян. Ако сте се спускали към града откъм Пампорово, със сигурност сте минали покрай едно от тях – езеро Керянов гьол. Посещавала съм района на Смолянските езера няколко пъти и винаги ми е било свежо и много приятно там.

Смолянски езера: езеро Лагера
Смолянски езера: езеро Лагера

Тази статия е посветена на всички налични Смолянски езера и на екопътеката, която обхожда три от тях.

Къде се намират Смолянските езера

Красивите Смолянски езера се намират северно от град Смолян. Аз бих ги разделила в две основни групи от по 4 езера, като в първата четворка попадат по-ниско разположените езера – Керянов, Милушев и Османов гьол и езеро Силажа. Две от тях са в непосредствена близост до главния път Смолян – Девин. 

Във втората група влизат четирите по-високо разположени – Лагера, Тревистото, Мътното и Бистрото. Те са разположени близо до лифт „Смолянски езера“ в горите под връх Снежанка.

За да стигнете до Смолянските езера, от Смолян поемате по шосето към село Стойките. Най-напред ще минете покрай езеро Керянов гьол, по-нагоре, пак до шосето е езеро Силажа. На около километър след него надясно се пада отбивката за лифт „Смолянски езера“. За да видите втората група от 4 езера, трябва да завиете по отбивката към лифта.

Ако идвате от Пампорово, пътят се включва в шосето Смолян – Девин. На това кръстовище надясно е към лифт Смолянски езера (има табелки за надясно, сочещи Девин и Широка лъка), а наляво – към Смолян и по-ниските езера.

Смолянски езера – кои са те?

Езерата са разположени под Орфеевите скали и връх Снежанка, Западни Родопи. Те са се образували по левия склон на река Черна – тази, която минава през Смолян. Черна река извира на около 5 км югоизточно от село Мугла и е един от големите притоци на река Арда. Някога Смолянските езера са били над 20, като днес от тях са останали 8 на брой. По-долу ще ги опиша накратко в ред спрямо надморската им височина.

Смолянски езера: Керанов гьол
Смолянски езера: Керанов гьол

Най-ниско разположеното езеро е Керанов гьол. На картата BGMountains то е отбелязано и с името ез. Рибката. То е едно от големите Смолянски езера. От брега му се открива впечатляваща гледка към известната скала Невястата. От главния път може да завиете по отбивката към езерото и да се разходите край него. Точно там, на самата отбивка се намира механа „Рибката“, в която сме хапвали преди време.

Керанов гьол: преграден е с язовирна стена
Керанов гьол: преграден е с язовирна стена

Над Керановия гьол е разположено езеро Милушев гьол. То е по-малко и се пада съвсем леко встрани от главния път.

Езеро Силажа
Езеро Силажа

Трето спрямо надморската височина е езеро Силажа. Шосето се движи точно по брега на езерото.

Езеро Силажа в китна есен
Езеро Силажа в китна есен

Имайте предвид, че ако спирате, за да се насладите на красотата на двете споменати езера до главния път – Керановия гьол и Силажа, направете го, когато се движите в обратна посока, т.е. слизате към Смолян. В тази посока те се падат вдясно от шосето и може да се спре край тях.

Четвъртото езеро е Османовият гьол. То е и последното от първата четворка, за която писах по-горе.

Другите четири езера се намират недалеч от долната станция на лифт „Смолянски езера“. За да ги видите, трябва да се отбиете от главния път към нея. На разклона има табелка.

Езеро Лагера от високо
Езеро Лагера от високо

Пето по ред спрямо надморската височина е езеро Лагера. То е и най-голямото по площ от цялата група Смолянски езера. За да го видите, трябва да се отправите към лифта и после да отбиете към хотел Маунтин Лейк. Там край него може да оставите колата. От паркинга пред хотела започва кратка пътека до езерото. Хората от хотела са поставили чудна указателна табелка.

Езеро Лагера (Лъгът) по изгрев
Езеро Лагера (Лъгът) по изгрев

Следващите три езера са част от маршрута на екопътека „Трите Смолянски езера“, подробно описание на който ще намерите в следващия раздел. Тези три езера са Тревистото езеро, Бистрото езеро и Мътното езеро. Последното е най-високо разположеното Смолянско езеро, както и най-дълбокото.

Смолянски езера: едно от пресъхналите
Смолянски езера: едно от пресъхналите

До станцията на лифта, от другата страна на пътя спрямо екопътека „Трите Смолянски езера“ може да се види участък с тръстика и друга характерна блатна растителност, разположена в лека вдлъбнатина на терена, по което съдя, че там някога също е имало езеро.

Смолянски езера: едно от пресъхналите. Намира се до станцията на лифта.
Смолянски езера: едно от пресъхналите. Намира се до станцията на лифта.

Екопътека „Трите Смолянски езера“

Както споменах по-горе, трите Смолянски езера са Тревистото, Бистрото и Мътното. Те са и основните забележителности по маршрута. В допълнение, в близост до най-горното езеро – Мътното, може да видите интересно дърво с клони, образуващи форма, подобна на лира. Дървото е популярно като Лирата на Орфей и е маркирано с табелка. Напът към Мътното езеро има и друго любопитно дърво – Тронът на Евридика.

Екопътека Трите Смолянски езера: Тронът на Евридика
Екопътека Трите Смолянски езера: Тронът на Евридика

Отправна точка

Екопътека „Трите Смолянски езера“ започва под станцията на лифт Смолянски езера. Началото ѝ се пада на около 9 км северно от Смолян. В началото на пътеката са поставени няколко информационни табла. Там край шосето е удобно да оставите колата.

Координати на началото на пътеката: 41.620874, 24.677015.

Особености на маршрута

Екопътеката се движи в подножието на връх Снежанка. Тя е с кръгов маршрут, много добре обозначена и маркирана със стрелки, табла и зелена маркировка. Сравнително кратка е и може да се измине за около половин час.

По екопътека "Трите Смолянски езера"
По екопътека „Трите Смолянски езера“

Тръгвате по широката пътека, която се отделя вдясно от шосето към лифта. Още в началото попадате на брега на Тревистото езеро.

Тревистото езеро над Смолян
Тревистото езеро над Смолян

Време за снимки. За много снимки. Гледките са прекрасни. Високите иглолистни дървета на отсрещния бряг на езерото се отразяват в бистрите му води. В по-заден план са склоновете на връх Снежанка и лифта.

Тревистото езеро над Смолян: отражения
Тревистото езеро над Смолян: отражения

Пътеката продължава към съседното Бистро езеро. Все сме го виждали пълно с вода. При последното ни посещение обаче, голяма част от него беше пресъхнала и то изглеждаше като малко блато насред гората.

Смолянски езера: Бистрото езеро
Смолянски езера: Бистрото езеро

Както и да е. Пътеката завива наляво по брега на езерото, заобикаля го и тръгва стръмно нагоре към следващото Мътно езеро.

Екопътека Трите Смолянски езера: Тронът на Евридика
Екопътека Трите Смолянски езера: Тронът на Евридика

Преди него се пада дървото, наречено „Тронът на Евридика“. Има го на Гугълската карта.

Трите Смолянски езера: Мътното езеро
Трите Смолянски езера: Мътното езеро

Щом стигнете Мътното езеро, пътеката продължава право през него – висок брод от пръст, издигнат в североизточния му край. Малко странно е, но пък е интересно да прекосиш езеро по този начин.

Мътното езеро: отражения
Мътното езеро: отражения

След Мътното езеро пътеката минава покрай Лирата на Орфей.

Дърво: Лирата на Орфей
Дърво: Лирата на Орфей

След това се спускате към шосето към лифта. По него се връщате надолу към началото на маршрута и затваряте кръга.

Екопътека "Трите Смолянски езера": стръмната част преди Мътното езеро
Екопътека „Трите Смолянски езера“: стръмната част преди Мътното езеро

Къде да отседнете в района

До първото от горната четворка Смолянски езера – езеро Лагера – е разположен хотелски комплекс Маунтийн Лейк. Мястото предлага уютни стаи и апартаменти, ресторант с вкусна храна и СПА център. Прекарахме чуден уикенд в хотела и го препоръчвам. Повече за впечатленията ми от него може да прочетете тук.

👉 За наличност, актуални цени и резервации вижте тук.

Други интересни места и маршрути наблизо

Екопътека Невястата – тя води до едноименните високи скали с чудесни гледки над Смолян. Пътеката е лека, приятна и кратка, което я прави подходяща за хора от всички възрасти. Започва от големия завой на шосето Смолян – Пампорово, на около 5 км преди Пампорово. За ориентир, край завоя има паркинг, катерачна стена и множество табели. Там започва и пътеката към Смолянската крепост. Има указателни табели за всяко от местата.

Смолянската крепост – тя е била част от Родопската укрепителна система по времето на Средновековието. Разположена е в местността Турлука на 1482 метра надморска височина. Пътеката до нея е също лека и приятна.

Връх Снежанка – неговата височина е 1926 м и е най-високият връх в района на курорта Пампорово. От него започват много ски писти, а телевизионната кула на върха е може би една от най-известните в България. Близо до върха се стига с кола.

Орфееви скали – това са скалите от другата страна на шосето спрямо кулата на връх Снежанка и приблизително на същото разстояние. От тези скали се открива пленяваща панорамна гледка към Смолянските езера.

Статията написах в партньорство с хотел Маунтин Лейк. Впечатленията са си лично мои.

Публикувано в екопътеки и маршрути, природни забележителности с етикети . Постоянна връзка.

Моята най-нова книга

С книгата "52 исторически разходки из България" ви отвеждам до стари манастири, крепости, древни светилища и места, свързани историята на земите ни.

Това са все разходки из магични кътчета на България, където историята и красотата на природата се сливат в хармония.

Може да поръчате тук.

Запишете се

Ако тази статия Ви харесва, запишете се и за моя youtube канал с кратки видео разкази от любопитни места и маршрути в България.

Друми в думи в Youtube


Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *