Водопад Новаково, висок около 7 метра, лее води до едноименното асеновградско село в североизточните гънки на Западните Родопи. Реката му образува няколко водопада, като този е най-висок и добре видим. Наричан е още с имената Новаковски водопад и водопад Света Богородица. Първото име е ясно, а второто е заради параклиса и табелката с посвещение на света Богородица до него.

Посетихме водопад Новаково в края на този февруари. Денят беше слънчев, но със смразяващи температури. Преди да тръгнем, доста се чудехме дали ще тече или ще го заварим изцяло в твърдо състояние.
За наш късмет, течеше си доста буйно. Отстрани се бяха образували няколко драперии с ледени висулки, които го обграждаха като рамка. Дерето му беше тясно и със сравнително високи брегове, наръсени с бяла пудра. Красота!
По-долу описвам маршрута до водопад Новаково и прилагам GPS трак и параметри.
Къде се намира водопад Новаково
Водопад Новаково се намира в южните околности на село Новаково. Селото е разположено на 22 км югоизточно от общинския център Асеновград, на шосето Асеновград – Кърджали. Отправна точка за водопада е обширен площад в южната част на селото. Координатите му ще намерите по-долу в таблицата. Там на площада е удобно за паркиране.

От площада в южна посока се отделя черен път, по който трябва да тръгнете към водопада. Ориентацията не е трудна. Още повече, че на дувара на ъгловата къща е поставена указателна стрелка към целта.
Особености на маршрута
Водопад Новаково може да се причисли към лесно достъпните водопади в България. До него се върви отначало по черен път, а после по пътека. Цялото пешеходно разстояние е под 500 метра, а времето за изминаване – под 15 минути.

Ето още подробности. На няколко метра от площада по черния път се минава покрай масивна чешма. Заобикаляте я отляво и продължавате по пътя. На около 160 метра от нея трябва да напуснете черния път и да тръгнете по пътеката надолу към реката. На разклона са поставени указателни стрелки. Няколко метра по-надолу е реката, която трябва да пресечете по стабилен мост и да тръгнете по другия ѝ бряг в обратна посока.

Бях споменала по-горе, че реката образува няколко водопада. Единият от тях е точно под моста. Другият е малко по-надолу по течението. Няма добра видимост към него от пътеката, за съжаление.
И така, след моста продължавате още малко по пътеката през гората и стигате до параклис „Успрение Богородично“. След него ще видите масивен навес с маси – добре направен и поддържан кът за отдих. Оттам за водопада трябва да хванете пътеката остро наляво към реката. На дървото до навеса има табелки за ориентация. Още няколко метра и сте в подножието на водопад Новаково.
Параклис „Света Богородица“ до село Новаково Към водопад Новаково – кът за отдих, от дървото вляво започва финалното спускане към водопада. Вече сме съвсем близо до водопада край с. Новаково
На едно дърво пред водопада е поставен надпис с мъдра мисъл:
„Животът е като водата – тече и си отива, направеното остава. Нека Света Богородица помага за здраве и изцеление на всички! Амин!“
Вече на доста места и пътеки добри хора поставят табелки с мъдрости. На мен лично това много ми допада. Някак разчупва и обогатява разходката.
На скалата, по която текат водите е поставена икона на света Богородица. До водопада ще видите и аязмо.

Техническа информация за маршрута водопад Новаково
Начало (паркинг) | 41.886296728625894, 25.066775204613805 |
Водопад Новаково | 41.884496212005615, 25.06730318069458 |
Разстояние | 473 м |
Денивелация | (+) 328 м, (-) 71 м |
Времетраене | 12 мин. |
GPS трак | изтегли |
И още: втори Новаковски водопад?
При планиране на посещението ни до село Новаково видяхме на картата bgmountains.org още един водопад и отидохме да го търсим. Той беше отбелязан в съседното западно дере и близо до него извежда ул. Родопи. Дерето се оказа много стръмно, пътека надолу нямаше, а шумът от водата се чуваше едновременно близо и необещаващо слабо. Така безславно се отказахме да го дирим. В плана ни за деня влизаха още два водопада – Свети Георги и Лястовичи вир. Решихме, че е по-разумно да се посветим на тях.